Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Šią savaitę į Seimo plenarinių posėdžių salę besirenkantys parlamentarai prie durų pamatė gėdos lentą, skirtą valdantiesiems. Ją pastatę „Vardan Lietuvos“ frakcijos nariai tikėdamiesi dėmesio taip pasireklamuoti prieš rinkimus ir dalino lipdukus, kuriuos prašo klijuoti prie opiausių socialinių problemų.
„Pensininkų skurdas, nelygybė rekordiška Europoje arba mūsų įsisenėjusi gimstamumo problema“, – sako demokratas Tomas Tomilinas.
Opozicijos atstovai puola klijuoti lipdukus, o valdantieji lentą koneveikia. Eugenijus Gentvilas beda pirštu ir į gramatinę klaidą.
„Visa Lietuva žinos, kad Tomilinas beraštis“, – juokiasi Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.
„Man gėda, kad kai kurioms frakcijoms šauna į galvą tokią lentą pakabinti, skleisti naratyvą, kad Lietuvoje bloga gyventi. Tai arti antivalstybinės veiklos požymių“, – piktinasi Seimo narys, laisvietis Tomas Vytautas Raskevičius.
„Toks politinis šėliojimas – politinė ruja. Rinkimai atima iš politikų sveiktą nuovoką, protą“, – sako konservatorius Kęstutis Masiulis.
Reikalauja grąžinti pinigus greičiau
Gėdos lentą valdantiesiems pastatę demokratai taip ruošia dirvą svarstymui Seime dėl pensijų antros pakopos. Demokratai siūlo leisti visiems norintiems bet kada iš antros pakopos pasitraukti.
Tiesa, jei privataus kaupimo atsisakote be ligos ar kitos pateisinamos priežasties, atsiimamą sumą siūlo apmokestinti 15 proc. pajamų mokesčiu.
„Susimokėti 15 proc. kaip kompensaciją už valstybės įdėtas lėšas, kad iš „Sodros“ buvo perkelta, „Sodros“ pensininkai nukentėjo“, – komentuoja Seimo narys, demokratas Linas Kukuraitis.
Tuo metu dauguma kalbintų tautiečių reikalauja grąžinti sukauptus pinigus antroje pakopoje be jokių sąlygų ir kuo greičiau:
„Įvairių atvejų būna gyvenime, kai pinigų riekia čia ir dabar, o ne kažkada.“
„Liga, operacija, jauti ir nusiimi.“
„Atostogauti važiuočiau, rasčiau, kur išleisti.“
„Vaikams duočiau, kelionėms, jei liga užpultų – vaistams ir taip toliau.“
„Jau geriau kojinėn – kada norėsi, tada pasiimsi.“
„Po 27 eurus mokės kas mėnesį anuitetą, ką tai išgelbės? Nieko.“
„Kaupimas nueitų šuniui ant uodegos.“
Valdantieji siūlymą atmeta
Leisti pasitraukti iš antros pensijų pakopos be jokių apribojimų ragina ir socialdemokratai, ir valstiečiai.
„Norėtų išeiti, tą ir galėtų padaryti. Tiesiog kada tą nuspręstų padaryti be jokių ribojimų“, – tikina Seimo narė, valstietė Aušrinė Norkienė.
„Sukaupę pinigus patys gali ir turi teisę nuspręsit, kaip su jais elgtis“, – kalba Seimo narė, socialdemokratė Rasa Budbergytė.
Tokius opozicijos siūlymus reformuoti antrąją pensijų pakopą valdantieji atmeta. Konservatoriai teikia projektą, kad atsiimti antroje pensijų pakopoje sukauptus pinigus galėtų tik susirgusieji sunkiomis ligomis, neįgalieji su 70 proc. nedarbingumu, ar esantys paliatyvioje slaugoje.
„Ar opozicijos iniciatyvos prisideda prie to, kad žmonių pensijos būtų didesnės? Ne. Labai lengva sugriauti sistemą, kurtą daugelį metų“, – komentuoja finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Konservatoriai taip pat siūlo naikinti nuolatinį įtraukimą į pensijų kaupimą kas trejus metus iki 40 metų ir siūlo įtraukti vieną kartą, o atsisakius dalyvauti – dar kartą po 3 metų. Pakeitimai numato galimybę stabdyti pensijų įmokas 24 mėnesiams kas 10 metų ir dukart didesnę vienkartinės išmokos sulaukus pensijos ribą – nebe 5 403 eurų išmoką, o 10 807 eurų.
Siūlo apjungti į vieną projektą
Tokiam konservatorių projektui pritaria ir privačių pensijų fondų valdytojai, panašiai reformą įsivaizduoja ir koalicijos partneriai.
„Pensijų fondai turi būti išsaugoti, neturi būti sudaryta galimybė juos sugriauti“, – Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.
Antros pensijų pakopos reformą šis Seimas planuoja toliau svarstyti paskutinėmis savo darbo dienomis po rinkimų lapkričio pradžioje, o konservatorius Mindaugas Lingė tai daryti ragina plačiai – apjungti į vieną projektą visų partijų siūlymus nuo kosmetinių iki radikalių, gauti ekspertų išvadas ir tik tuomet priimti.
Daugiau apie tai sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.