• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nepaliaujamai ilgėja eilės dėl kompensacijų už šildymą, vandenį. Ne tik pensininkai ar bedarbiai – dirbantys žmonės yra priversti tiesti ranką į kompensacijas. „Esame pažeminti“, – sako žmonės. Gaunančių kompensacijas šiauliečių yra jau daugiau nei 14 tūkstančių. Prognozuojama, kad šiemet kompensacijoms mokėti reikės per 6 milijonų litų.

REKLAMA
REKLAMA

Piktina ir priėmimo tvarka

Kai lankėmės vakar vidurdienį Šiaulių miesto Socialinės paramos skyriuje Aido gatvėje, eilėje dėl kompensacijų laukė apie porą dešimčių žmonių. Skyriaus darbuotojams prasidėjusi pietų pertrauka. Kas laukia nuo pat ryto, kas tik dabar atėjo.

REKLAMA

Pusdienį eilėje laukiantys žmonės neslėpė pasipiktinimo. Ne tik dėl to, kad yra priversti prašyti kompensacijų, bet ir dėl priėmimo tvarkos.

„Vakar čia laukiau nuo 12 valandos iki pat darbo pabaigos, buvome likę tik trys, bet mūsų nebepriėmė, – piktinosi moteris. – Šiandien laukiu nuo ryto, prieš pat pietų pertrauką patekau pas konsultantę, išgirdau, kad iš Tilžės gatvės gyventojus priima tik ketvirtadieniais. Bet kur yra tai parašyta?“.

REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų tokio užrašo niekur nėra. Tilžės gatvės gyventojai pavyko išprašyti taloną, pagal kurį ją priims tuoj po pietų. Bet ne jai vienai pikta dėl priėmimo tvarkos. Ant konsultantų durų rašoma, kad su eilės talonais priimami tik trečiadieniais, o kitomis dienomis bendra tvarka. „Bet ir šiandien, antradienį, ne vienas ėjo su talonais,“ – tvirtino žmonės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gaučiau atlyginimą, nesižeminčiau

Šildymo sąskaitos už gruodį privertė valstybės paramos ieškoti ne vieną.

Šiaulietė prisipažįsta, kad atėjo dėl savo pensininkės mamos: „Ji gavo 333 litų šildymo sąskaitą, o pensijos gauna 700 litų. Atėjau paklausti, ką daryti? Aš pati esu bedarbė, gaunu 300 litų pašalpos, kompensaciją, tai už šildymą nedaug reikia mokėti.“

REKLAMA

Vienas iš vyriškių tvirtino, jog kompensacijų neprašytų, jeigu būtų darbo ir atlyginimai būtų kitokie.

„Siūlo už pusę etato 500 litų, o vien šildymo sąskaita 500– 600 litų, – sakė vyras. – Tai geriau nė nedirbti, nusižemini, ir eini ištiesta ranka. Tai pasityčiojimas.“

Specialistės komentaras:

Kmpensacijų prašytojų tik daugės

Irena KIURIENĖ, Šiaulių miesto savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjos pavaduotoja, „Šiaulių kraštui“ pažadėjo aiškintis gyventojų priėmimo tvarką skyriaus padaliniuose ir komentavo, kas gali pretenduoti į kompensacijas už šildymą, šaltą ir karštą vandenį.

REKLAMA

– Kompensacijų už šildymą turi teisę prašyti ir dirbantys žmonės. Kada jų išlaidos už būsto šildymą sudaro daugiau nei 20 procentų skirtumo tarp šeimos ar vieno gyvenančio asmens pajamų ir valstybės remiamų pajamų.

Jeigu, pavyzdžiui, gaunu tūkstantį litų pajamų, iš jų atimu 350 litų (toks dabar yra valstybės remiamų pajamų dydis), ir nuo to skirtumo, jeigu daugiau nei 20 procentų sudaro šildymo išlaidos, gaunu kompensaciją. Kiek šeimoje yra narių, iš tokio jų skaičiaus reikia dauginti valstybės remiamų pajamų dydį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kompensacija už šaltą vandenį priklauso, jeigu išlaidos tam tikslui sudaro daugiau nei 2 procentus šeimos pajamų, o už karštą vandenį – 5 procentus.

Kompensacijos skaičiuojamos dirbantiems asmenims arba nedirbantiems dėl pateisinamos priežasties. Pavyzdžiui, dieninių studijų studentams iki 24 metų ir savo šeimos dar nesukūrusiems. Arba neįgaliam asmeniui, arba įsiregistravusiam darbo biržoje daugiau kaip šešis mėnesius, arba slaugančiam šeimos narį.

REKLAMA

Prašančio kompensacijos atlyginimas per praėjusius tris mėnesius turi sudaryti ne mažiau kaip du trečdalius minimalios algos arba tarifinio atlygio. Vadinasi, reikia dirbti ne mažiau kaip 0,75 etato už minimalų atlyginimą. Arba dirbti pusę etato ir stovėti darbo biržoje, arba reikia turėti pateisinamą priežastį, dėl kurios nedirbama.

Pensininkai drąsiai gali eiti prašyti kompensacijos dėl išaugusių šildymo sąskaitų. Tačiau ir pensininkų, ir visų kitų, kurie prašo kompensacijų, turimas turtas neturi viršyti nustatyto normatyvo.

REKLAMA

Turtas yra pervertinamas kasmet, normatyvai taip pat kasmet peržiūrimi. Jeigu ankstesniais metais turto normatyvai buvo viršijami ir kompensacijos žmogui nepriklausė, tai dabar gali priklausyti. Galima dėl to teirautis.

Jeigu žmogus turi butą ir kelių arų sodą su sodo nameliu, nemanau, kad negalėtų kompensacijų gauti. Bet jeigu turi kelis hektarus žemės, namą, butą, gali kompensacijos ir neiti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Skaičiai ir faktai:

Šiauliuose kompensacijų gavėjų yra 14,3 tūkstančio. Per praėjusius metus jų skaičius išaugo daugiau nei 1,5 karto. 2009 metais kompensacijas gavo 8275 asmenys.

Kompensacijoms mokėti pernai reikėjo 4 milijonų litų, šiemet prognozuojama reikės 6,3 milijono litų.

Šiauliuose socialinių pašalpų gavėjų nuo 2009 metų padaugėjo beveik tris kartus. Pernai jas gavo beveik 11,2 tūkstančio šiauliečių. 2009 metais – 4 tūkstančiai.

Socialinių pašalpų pernai išmokėta 15,5 milijono litų, šiemet tam tikslui planuojama 16 milijonų litų. 2009 metais socialinėms pašalpoms mokėti dar užteko 4,5 milijono litų.

Rūta JANKUVIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų