Tiesa, opozicija atkerta, kad valdžia kišasi į šeimos santykius ir nurodinėja, kuriam laikui vyrai turėtų rūpintis vaikų priežiūra.
Indrė su dukrele – metų ir keturių mėnesių Emilija – kasdien išeina pasivaikščioti ir pakvėpuoti grynu oru. Moteris prižiūrėti vaiką pasirinko dvejus metus, tačiau pripažįsta, kad dukrai ūgtelėjus – bent keliems mėnesiams priežiūrą perimti galėtų ir vyras.
„Aš manau, visai gerai, kad tėčiams reikėtų išeiti ir manau, kad ir tėčiams didesnė galimybė pamatyti viską. Aš už, kad tėčiai eitų tuos du mėnesius“, – sako Indrė.
Jau netrukus gali keistis vaiko priežiūros atostogų ir mokamų išmokų skaičiavimo tvarka. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo įteisinti neperleidžiamas dviejų mėnesių atostogas. Pagal naują tvarką du mėnesius prižiūrėti vaiką privalės mama, o du mėnesius tėtis. Šiuos du mėnesius bus galima imti visus iš karto arba pakaitomis.
„Tai yra tie du mėnesiai privalėtų priklausyti mamai ir tėčiui arba tais dviem mėnesiais būtų trumpinamos pačios atostogos. Jei tėtis nenorėtų imti tų dviejų mėnesių. Tai sutrumpėtų atostogos“, – teigia socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.
Tiesa, mamų ir tėčių nuomonės išsiskiria, ar tokių privalomų dviejų mėnesių tėčiams išvis reikia:
„Na, ir gerai, aš tai pritariu visiškai – tėvas taip pat turėtų rūpintis kaip ir mama.“
„Pas mamą tas kūdikis auga, o ką tas tėvukas? Tėvukas treniruoti tiktai tenisą galės, kai jau užaugs.“
„Tėvai taip pat turėtų įsitraukti ir tie du mėnesiai būtų gera praktika.“
„Mūsų išėjo mėnesiui ir užteko to laiko, kartu buvome. O dabar jeigu atskirai, tai čia ir nuo vaiko priklauso, ir nuo šeimos aplinkybių. Mūsų atveju, būtų neišėję.“
Tiesa, jei kuris nors iš tėvų nepasinaudos savo atostogų dalimi, kitas jų perimti negalės, o apmokamų atostogų trukmė kaipmat sumažės. Pasak Seimo narės Agnės Širinskienės, tokia tvarka tėvams nėra palanki finansiškai, todėl šie nukentėtų.
„Tai šiuo atveju, jei vienas iš tėvų nuspręstų nepasinaudoti, tie mėnesiai iš bendro krepšelio dingtų, atitinkamai dingtų ir mokėjimas už juos“, – aiškino Lietuvos regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.
„Finansiškai, taip, jie nepasinaudoja galimybe gauti 100 procentų kompensacijos savo buvusio darbo užmokesčio. Ir tada šeimos pajamos nuo to nukenčia nuo to pasirinkimo. Šeimai tas yra nepalanku“, – sakė M. Navickienė.
Valstietė Asta Kubilienė įsitikinusi, kad valdžia negali kištis į šeimos santykius, o tėvai patys turi apsispręsti, kaip jiems patogiau dalintis vaiko priežiūra.
„Aš esu įsitikinusi, kad šeima pati gali apsispręsti, kiek dirbti reikia tėčiui, kiek mamai, kokios yra vaiko savybės pagaliau. Žinome, kad pačioje pradžioje pirmiausia turi būti su mama“, – kalbėjo A. Kubilienė.
O pagal naująją tvarką tėvai galėtų rinktis, ar vaiką prižiūrėti pusantrų metų ar dvejus metus. Iki šiol apmokamos vaiko priežiūros atostogos trukdavo metus arba dvejus. Pasak ministrės, taip sprendžiama darželių trūkumo problema.
„Kartu ilginamas minimalus mėnesių galimų turėti vaiko priežiūros atostogas skaičius nuo vienų metų iki 18 mėnesių. Tuo sprendžiame problemą, kad nėra tinkamo lopšelių-darželių tinklo, kad galėtų visos norinčios mamos grįžti į darbo rinką“, – sakė M. Navickienė.
Taip pat siūloma keisti ir vaiko priežiūros išmokų skaičiavimo tvarką. Iki vaikui sueina 18 mėnesių, išmoka siektų 60 procentų kompensuojamo uždarbio. Arba kol vaikui sueina dveji metai – pirmais mokant 45 procentus, o antrais metais – 25 procentus. Po pateikimo Seime 85 parlamentarai balsavo už naująją tvarką, prieš – 3 , o 16 susilaikė. Jei Seimas pritars, nauja išmokų tvarka turėtų įsigalioti jau nuo rugpjūčio.