Tačiau rasti labai sunku – vienų nevilioja trumpalaikis darbas, kitų ligoninė neįperka.
Daugiau apie tai – TV3 žiniose.
Bėrimai ant rankų ir veido bei varginantis niežulys paskatino pusketvirtų metukų mažylio mamą skubiai ieškoti sūnui pagalbos.
„Atopinis dermatitas ir kartu susidėjo alergija nuo maisto, tik vat reikia išsitirti nuo kokio maisto, nes jau patys nebežinom, ką bedaryt“, – sako berniuko mama Aurelija.
Į ligoninę mažylį atsiuntė privačioje klinikoje vaiką apžiūrėjusi gydytoja alergologė. Kreiptis privačiai mamą paskatino sunki vaiko būklė, nes vizito poliklinikoje esą būtų tekę laukti gerokai ilgiau.
„Mėnesį tai tikrai, nes, kiek žinau, jinai vienintelė poliklinikoj dabar dirbanti. Dėl to ir sunku pas ją patekti“, – teigia Aurelija.
Alergologo ligoninėje nėra
Dar sunkiau suaugusiems pacientams, nes suaugusiųjų alergologo ligoninėje paprasčiausiai nėra. Ligoninės atstovė paaiškina, kodėl didžiausioje apskrityje gydymo įstaigoje iš dviejų neliko nė vieno alergologo.
„Taip sutapo, kad pagimdė abi kartu, per mėnesį laiko tarpas buvo tik ir mes netekome tų dviejų specialisčių“, – kalba Panevėžio ligoninės atstovė Vaida Karalevičienė.
Pacientai su esama situacija, atrodo, susitaikė:
„O dabar kasysimės, nu ką dabar darysim.“
„Nu ir gerai, greičiau išmirs, nereikės pensijų mokėti. Už tai ir mirštamumas dabar koks 50 metų ir kaput, nebėra. Aš tai ko jau, antikvaras, 83 metai.“
Ligoninės atstovė ramina, esą pacientai nepaliekami visai be pagalbos.
„Jeigu žmogus suserga odos liga, gali kreiptis į dermatologą, jeigu yra alerginė sloga, gali kreiptis į LOR specialistą. Tai tų išeičių iš tikrųjų yra. O jeigu jau labai ūmus atvejis, gali kreiptis į priėmimo skyrių. Jeigu žmogui labai jau reikia tos paslaugos, galime kreiptis į kitą gydymo įstaigą“, – sako V. Karalevičienė.
Privačios klinikos alergologo paslaugas teikia
Artimiausia gydymo įstaiga, kurioje galima rasti tokį specialistą, galėtų būtų Šiauliuose, už kiek daugiau nei 80 kilometrų, arba dar tolėliau – Kaune. Arba ieškoti pagalbos privačiose klinikose.
Pacientai stebisi, kodėl, pavyzdžiui, privačios klinikos Panevėžyje gali pasiūlyti alergologo konsultacijas, o ligoninė specialistų neprisišaukia:
„Jeigu moki pinigus, atsiras pagalba tikrai greičiau.“
„Labai blogai, labai bloga sveikatos sistema.“
Vaida Karalevičienė paaiškina, kodėl taip sunku surasti naują darbuotoją.
„Kadangi mes galim pasiūlyti tik pakaitinę darbo vietą ir terminuotą darbo sutartį, pagal kurią tikrai labai sunku prisišaukti specialistus. Antra vertus, kaip ir atsirastų specialistas, bet labai nori didelio darbo užmokesčio, kurio mes neišgalime jam sumokėti“, – teigia Panevėžio ligoninės atstovė.
Ligoninės pacientai turi pasiūlymų ką daryti:
„Nebefinansuot privačios medicinos iš ligonių kasų, tada visi daktarai sulėks į vietą, ranką spaus, bus linksmi ir negalvos, kaip daugiau uždirbti.“
„Čia, turbūt, ta sveikatos ministerija turi rūpintis viskuo, kad būtų geriau, bet kažkaip nesimato.“
Rekomenduoja kreiptis į kitą įstaigą
Sveikatos ministerija situaciją pakomentavo raštu. Esą, jeigu gydymo įstaiga negali suteikti pacientui reikalingos paslaugos, ministerija rekomenduoja kreiptis į kitą įstaigą, sudariusią sutartį su ligonių kasomis:
„Sveikatos apsaugos ministerija kartu su gydymo įstaigomis ir savivaldybėmis imasi kompleksinių priemonių, spręsdamos sveikatos priežiūros specialistų trūkumą regionuose. Ypatingas dėmesys skiriamas žmogiškųjų išteklių planavimui, skatinant gydytojus rinktis darbą regionuose ir didinant valstybės finansuojamų vietų skaičių tose studijų kryptyse, kurių specialistų labiausiai trūksta Lietuvos nacionalinei sveikatos sistemai.“
Panevėžio ligoninė užtikrino, kad po pusmečio viena gydytoja alergologė jau grįš iš motinystės atostogų. Tačiau pasak Panevėžio ligoninės atstovės, panašiai kaip ir visoje Lietuvoje, trūksta ne tik alergologų, bet ir kardiologų, oftalmologų, neurologų ir kitų specialistų.
Daugiau sužinokite vaizdo reportaže, esančiame straipsnio viršuje.