Marijampolės savivaldybėje Želsvoje gyvenanti Aldona pasiramstydama lazdele eina į vietinę parduotuvėlę, tačiau ne apsipirkti, o loterijos terminale išsiimti grynųjų pinigų. Bankomato gyvenvietėje nėra, artimiausi tik už 15 kilometrų Marijampolėje arba Kalvarijoje.
„Reikia, ne visur priima kortele, reikia ir grynųjų. 10-20 € reikia prie savęs turėti grynųjų pinigų, prireikia retkarčiais“, – sako Aldona.
400 žmonių gyvenvietėje anksčiau grynųjų pinigų žmonės išsiimdavo ir Lietuvos pašto skyriuje, tačiau prieš metus jis užsidarė.
Vienintelė vieta išsigryninti pinigus gyvenvietėje ir yra loterijos terminalas. Tačiau jis neprilygsta bankomatui – jame pinigų būna tik tiek, kiek tą dieną gyventojai įnešė pirkdami loterijos bilietus ar susimokėdami mokesčius. Tad žmonės priversti suktis, kaip išmano.
„Paskambina arba ateina pas mus ir prašo, moterytės, būkite geros, pataupykite ir praneškite, mes tikrai nusiimsim. Prašome, kad prekybos agentai įneštų savo įplaukas, paliktų pas mus. Tada mes informuojame žmones, kad ateitų pasiimti pinigėlius, kurie būna užsiprašę“, – sako pardavėja Virginija.
Želsvos gyventojai pasakoja, kad be grynųjų neišsiverčia, daug jų nepatikliai žiūri į elektronines mokėjimo priemones ir nerimauja, kaip išgyventų, neturėdami atsidėję grynųjų, jei dingtų elektra, sugestų elektroninė bankininkystė ar šalį ištiktų krizė ar karas.
„Reikalingi būtinai namie, ar elektra sugedo, atvažiavo pataisyti, grynais reikia mokėti. Į vaistinę negali nuvažiuoti, prašai, kad parvežtų, reikia grynų turėti atsiskaityti“, – sako gyventojas.
Želsvoje ar gretimoje gyvenvietėje jau po metų gali atsirasti bankomatas. Seimas po pateikimo pritarė įstatymo projektui, kuriuo rengiasi įpareigoti bankus pastatyti šalyje, ypač regionuose, 200-250 naujų bankomatų.
Valstietis Valius Ąžuolas sako: „Seniūnija siūlo bankams suteikti seniūnijos patalpose vietą, kad tik būtų žmonėms galimybė gauti pinigus. Daugelis savivaldybių suteiktų sieną, patalpą, vietą, kad tik būtų prieiga prie grynųjų pinigų.“
Pagal siūlomą įstatymo pataisą, 95 proc. šalies gyventojų bankomatas turi būti ne toliau kaip už 5 kilometrų nuo savų namų, 97 proc. – iki 10 km. Ir tik trims procentams gyventojų Seimas sutinka bankomatą pastatyti dar toliau. Tankinti bankomatų tinklą seimūnai ketina įpareigoti didžiausius šalies bankus, turinčius daugiau kaip 250 tūkst. privačių klientų. Šiuo metu tokie yra keturi: SEB, Swedbank, Luminor ir Šiaulių bankas. Bankai tokiam projektu jau priešinasi ir gąsdina, kad tai pareikalaus papildomų išlaidų, kurias gali perkelti ant vartotojų pečių.
Eivilė Čipkutė, Lietuvos bankų asociacijos prezidentė, teigia: „Viskas priklausys nuo to, kokią infrastruktūrą ir pokyčius sutartume padaryti. Tai reikalautų didelių investicijų, kažkokia forma reikėtų kaštus padengti.“
Tačiau Majauskas reikalauja, kad dėl naujų bankomatų komerciniai bankai paslaugų nebrangintų, mat jie esą uždirba pakankamai pelno, pernai jų bendras pelnas Lietuvoje siekė 280 mln. €. O kad būtų pigiau, Seimo narys siūlo bankomatus dalintis tarpusavyje: „Bankams gali būti naudinga turėti vieningą tinklą, o ne mieste prie parduotuvės turėti po 3-4 skirtingus bankomatus.“
Premjerė Ingrida Šimonytė neprieštarauja tartis dėl tankesnio bankomatų tinklo Lietuvoje: „Diskusija tikrai gali vykti, jei Seimas pritars pateikimui, diskusija vyks.“
O Majausko bendrapartietis Seimo Ekonomikos komiteto vadovas Kazys Starkevičius abejoja, ar tinkamas metas bankams užkrauti prievolę pristatyti bankomatų mažesnėse gyvenvietėse, mat Majauskas neslepia, jog iškart po to siūlys uždrausti atlyginimus žmonėms mokėti grynaisiais pinigais.
Seimo komiteto pirmininkas Kazys Starkevičius sako: „Reikia suprasti, kad automatiškai kaštai persikels ant mūsų visų, vartotojų. Šitie perdėti reikalavimai. Ir dėl grynų pinigų reikia pagalvoti, ar mes per daug neskubame.“
Kur reikia naujų bankomatų, komerciniai bankai siūlo spręsti ne įstatymu, o leisti savanoriškai susitarti su Lietuvos banku ir Konkurencijos taryba. Bankai gąsdina, esą reikalavimas turėti bankomatų tinklą gali trukdyti į Lietuvą įžengti kitiems bankams.