Šių metų sausio 13 dieną reitingų agentūra „Standard & Poor‘s“ („S&P“) sumažino 9 euro zonos valstybių skolinimosi reitingus. Prancūzija ir Austrija neteko aukščiausio AAA skolinimosi reitingo, o finansų rinkoms buvo pasiųstas perspėjimo signalas dėl regiono finansinės būklės, rašo naujienų portalas „Reuters“.
Dėl šių įvykių dėmesio centre atsidūrė tokius sprendimus priiminėjančios reitingų agentūros. Staigus sprendimas padidinti ar sumažinti valstybės skolinimosi reitingą sąlygoja šalies skolinimosi kainą ir netgi gali nulemti, ar investuotojai apskritai norės joms skolinti.
„S&P“ reitingų sumažinimo Europoje vyriausias analitikas Moritzas Kraemeris ilgą laiką savo juodąjį darbą atlikinėjo sugebėdamas išvengti didesnio visuomenės dėmesio. Vis dėlto, Frankfurte esančiame biure jo priimti sprendimai turi milžiniškos įtakos. Nuo 2007 metų M. Kraemeris ir jo mažai žinomų ekonomistų komanda sumažino euro zonos valstybes net 36 kartus.
Dėl šių apkarpymų politikai M. Kraemerį praminė „Ponu žirkliarankiu“. Pati reitingų agentūra tvirtina, kad sprendimai dėl valstybių skolinimosi reitingų yra priimami komitetuose, o nėra vieno asmens sprendimas.
Reitingų agentūros buvo smarkiai kritikuojamos po 2008 metų finansų krizės, Europoje dėl savo sprendimų taip pat susilaukė daug kritikos strėlių. Pranešdamas apie Europos reitingų sumažinimus M. Kraemeris kritikavo regiono lyderius, kad šie nededa pakankamai pastangų, kad išspręstų euro zonos skolų krizę.
„Pastarosiomis savaitėmis paskelbtų Europos politikų iniciatyvų gali nepakakti norint galutinai sumažinti besitęsiančią euro zonos įtampą“, – tuomet kalbėjo M. Kraemeris.
Jo kolegos teigia, kad tokie M. Kraemerio pasisakymai jam yra būdingi.
„Aš neabejoju, kad jam [M. Kraemeriui] nepatinka sulaukti tokios griežtos kritikos, tačiau tai yra neatsiejama jo darbo dalis ir aš manau, kad šiais sudėtingais laikais jis yra tinkamiausiais žmogus šiam darbui“, – teigė buvęs „S&P“ EMEA (Europos, Vidurio Rytų ir Afrikos) bankų reitingų vadovas Michaelas Zlotnikas, kuris kartu su M. Kraemeriu dirbo iki 2011 metų.
Studijavo apie skurdą ir kylančias ekonomikas
Vokietijoje užaugęs M. Kraemeris doktoranto išsilavinimo laipsnį įgijo Goettingeno universitete, kur jo studijos buvo smarkiai nutolusios nuo euro zonos kreditingumo. Jis studijavo besivystančių šalių ekonomikas, o rašyti moksliniai darbai aprėpė tokias temas kaip tropinių miškų kirtimas ar kaip geležinkelio projektai gali sumažinti skurdą Afrikoje.
„Jį labai domino trečiojo pasaulio problemos ir besivystančios ekonomikos. Pagrindiniu jo interesu buvo tai, kaip įveikti skurdą“, – teigė M. Kraemerio profesorius Goettingeno universitete Hermannas Sautteris.
Profesorius vėliau pasikvietė M. Kraemerį dirbti jo tyrimų asistentu ir teigė galėjęs jam patikėti bet kokią užduotį. H. Sautteris teigė, kad M. Kraemeris savo disertaciją pabaigė vos per 6 mėnesius, nes turėjo persikelti dirbti į Vašingtoną, tačiau, pasak jo, disertacija buvo puiki.
Baigęs tarnybą Vašingtone Amerikos tarpusavio plėtros banke, kuris skiria finansavimą Lotynų Amerikos ir Karibų projektams, M. Kraemeris 2001 metais pradėjo dirbti „S&P“ Londone esančiame biure, kur ėjo valstybių analitiko pareigas. Per dvejus metus jis tapo agentūros Europos analitikų vadovu ir vėliau buvo paskirtas prižiūrėti visą EMEA regioną. Naujosios pareigos leido jam sugrįžti į gimtąjį Frankfurtą.
Šiandien M. Kraemeris iš aukščiausiame Frankfurto pastate esančio kabineto vadovauja dešimties ekonomistų komandai. Jo analitikai reitinguojamose valstybėse lankosi bent po kartą per metus ir susitinka su politikais, finansinių įstaigų vadovais, centriniais bankininkais, transporto bei profesinių sąjungų lyderiais.
Politinis atsakas
Kuomet analitikas rekomenduoja pakeisti valstybės skolinimosi reitingą, jis pateikia savo įvertinimą slaptam reitingų komitetui, sudarytam iš 5-10 patyrusių analitikų, kurie patvirtina arba atmeta siūlymą.
Darbas, kurį atlieka M. Kraemeris ir jo komanda, yra labai jautrus. Sumažinus valstybės reitingą per vėlai kritikai užsipuola „S&P“, kad ši veikė per lėtai. Sukritikavus tam tikrą valstybę agentūra turi kęsti tos šalies pykčio antplūdį.
„S&P“ skolinimosi reitingo sumažinimas gali sukurti užburtą ratą, padidindamas skolinimosi kainas toms valstybėms, kurioms ir taip sunkiai pavyksta apmokėti savo įsiskolinimus. Neseniai paskelbtas Europos centrinio banko tyrimas parodė, kad kiekvienu laipteliu nuo 2008 iki 2011 metų sumažintas Graikijos skolinimosi reitingas vidutiniškai 1 proc. pakeldavo šalies skolinimosi kainą.
„S&P“ smarkiai darbuotis pradėjo 2008 metais, kuomet sumažino Graikijos, Portugalijos ir Ispanijos skolinimosi reitingus. Iki 2010 metų Graikijos reitingas pasiekė tokią ribą, kad ECB buvo priverstas pakeisti savo taisykles ir garantuoti, jog bankai gali naudoti Graikijos valstybės vertybinius popierius vietoje paskolų. Šis sprendimas padėjo išvengti visiško Graikijos finansų sistemos kracho.
2011 metų rugsėjo mėnesį M. Kraemeris ir jo komanda vienu laipteliu sumažino Italijos reitingą, taip sukeldamas euro zonos politikų susierzinimą. Tuo pat metu Italijos lyderiai kūrė naują biudžeto projektą, pagal kurį būtų smarkiai sumažinamos biudžeto išlaidos ir vykdomos įvairios reformos šaliai stabilizuoti. Tuometinis šalies ministras pirmininkas Silvio Berlusconi teigė, kad „S&P“ sprendimas paveikė politikų svarstymus, o reitingo sumažinimą labiau sąlygojo dienraščiuose pasirodę straipsniai, o ne realūs veiksniai.
2008 metais dėl pernelyg lėto reagavimo kritikuotos reitingų agentūros šiandien susilaukia Europos politikų kritikos dėl to, kad veikia pernelyg uoliai. Italijos reitingo sumažinimas buvo atliktas be jokio perspėjimo, praėjus vos trims dienoms po to, kai kita reitingų agentūra „Moody‘s“ pranešė taip pat ketinanti sumažinti šalies reitingą. Kai kurių reitingų agentūrų vadovai teigė, kad užkulisiuose sklando gandai, jog „S&P“ viduje tvyro vidinė įtampa dėl to, kad agentūra būtų pirmoji paskelbusi apie valstybių reitingų pokyčius.
„S&P“ nepavyksta išvengti ir nesusipratimų. Lapkričio mėnesį agentūra klaidingai paskelbė apie Prancūzijos reitingo sumažinimą. Tuomet dėl klaidos agentūra kaltino kompiuterinę analizę, kuri netinkamai įvertino šalies bankininkystės sektoriaus pokyčius.
Gruodžio mėnesį M. Kraemeris ir jo komanda perspėjo Europos lyderius, kad šie privalo imtis veiksmų mažinant regiono įsiskolinimą. Į tokius pasisakymus politikai atsakė aršią kritika. Prancūzijos finansų ministras Francois Baroinas teigė, kad „S&P“ ignoravo Prancūzijos ir Vokietijos sprendimą pakeisti Europos Sąjungos įstatus, kuriais euro zonos valstybės būtų priverstos mažinti savo skolą.
Vienas Italijos iždo pareigūnas teigė, kad gruodžio 7 dieną buvo surengta vaizdo konferencija su „S&P“, kurios metu agentūra aiškiai pareiškė, jog euro zonos valdyme neįvykus kardinaliems pokyčiams, agentūra sumažins kelių euro zonos valstybių reitingus. Sausio 13 dieną būtent taip ir nutiko – M. Kraemeris ir jo komanda sumažino devynių Europos valstybių reitingus. Prancūzijos reitingas buvo sumažintas nuo AAA iki AA+, Italijos, Ispanijos, Portugalijos ir Kipro reitingai sumažinti dviem pakopomis.
Aplinkiniai giria
Tuomet kalbėdamas CNBC televizijoje M. Kraemeris teigė, kad agentūra nereaguoja į politinį spaudimą, o atsižvelgia į labai skaidrius ir patikimus valstybių vertinimo kriterijus. M. Kraemerį pažįstantys asmenys teigė, kad šie pasisakymai labai tiksliai apibūdina jo būdą.
„Beveik kiekvieną savaitę dienraščiuose perskaitau daug neigiamų dalykų apie „Standard & Poor‘s“ bei M. Kraemerį, – teigė buvęs M. Kramerio profesorius H. Sautteris. – Aš niekaip nesuprantu šios kritikos, nes pažįstu M. Kraemerį kaip labai atsakingą ir objektyvų žmogų, kuris savo įvertinimus pagrindžia patikimais duomenimis. Jam nėra būdinga būti subjektyviu ar šališku. Aš pilnai pasitikiu jo vertinimu.“
Tiesiogiai su M. Kraemeriu dirbę asmenys taip pat turi susidarę gerą įspūdį apie jį ir atmeta bet kokius teiginius dėl politinės darbotvarkės įtakos jo sprendimams.
„Jis yra labai kompetentingas ir aukščiausios klasės ekspertas, vertinant vyriausybių reitingus“, – teigė vienas šiaurinės euro zonos šalies vyriausybės atstovas, kuris nuolat turi reikalų su „S&P“ ir pačiu M. Kraemeriu.
Vienas Italijos iždo pareigūnas išskyrė M. Kraemerį kaip vieną iš nedaugelio žmonių „S&P“ agentūroje, kuriam jis teikia savo pagarbą.
„Prieš 4–5 metus M. Kraemeris visuomet atvykdavo pats, tačiau sulaukęs paaukštinimo pareigose jis visuomet siunčia savo pavaldinius, – pasakojo italas. – Jis visuomet buvo neigiamos nuomonės apie Italiją, tačiau jis buvo gerai pasiruošęs ir kompetentingas. Jis nuolat atkreipdavo dėmesį į Italijos silpnąsias, o ne stipriąsias puses, tačiau jis buvo geras.“