• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

70-metis britas Fredas Finnas yra aplankęs 139 pasaulio šalis, nukeliavęs daugiau nei 24 mln. kilometrų ir 718 kartų skridęs „Concorde“ lėktuvu. Jis – labiausiai keliaujantis žmogus pasaulyje, o jo pavardė aukso raidėmis įrašyta į pasaulio Gineso rekordų knygą.Dairosi į Mėnulį

REKLAMA
REKLAMA

F. Finnas yra aplankęs 70 proc. pasaulio valstybių. Kelionių manija šis žmogus užsikrėtė būdamas 18-os, kai pirmą kartą skrido lėktuvu iš Hampširo į Niujorką. Nuo tada 52 savo gyvenimo metus jis praleido keliaudamas po pasaulį. Per tą laiką įveikė daugiau nei 24 mln. kilometrų. Tai tas pats kas 31 kartą nuskristi į Mėnulį ir atgal.

REKLAMA

Kiekvieną savo kelionę lėktuvu ar traukiniu F. Finnas kruopščiai dokumentuoja. Šiam vyriškiui priklauso dar vienas rekordas: jis yra daugiausiai kartų (iš viso 718) su „Concorde“ lėktuvu skridęs žmogus.

Neseniai F. Finnas prisipažino nė neketinąs sulėtinti gyvenimo tempo. Jis visai rimtai planuoja nukeliauti į... Mėnulį! „Kadangi esu apkeliavęs didžiąją dalį Žemės, pradėjau dairytis toliau, – sako keliauninkas. – Užsirašiau „Pan American“ kelionei į Mėnulį, kai tik jie pradėjo skraidinti turistus, deja, „Pan American“ nutraukė tokias keliones. Bet aš vis tiek labai norėčiau tai išbandyti, kai tik atsiras galimybė.“

REKLAMA
REKLAMA

Skrydžiai – bent dukart per savaitę

Šiandien pasiturintis pensininkas gyvena Ukrainos kaime Komsomolske su 35 m. žmona Ala. Jis iki šiol puikiai pamena pirmąjį savo skrydį lėktuvu. Kelionė iš Didžiosios Britanijos į Niujorką užtruko 18 valandų su persėdimais Škotijoje ir Islandijoje. F. Finnas įsidarbino vienoje amerikiečių licencijų kompanijoje ir keliavo po pasaulį. Reguliariai skraidydavo į Pietų Ameriką – Braziliją, Argentiną, Čilę. Taip pat ir į Japoniją, Honkongą, Jungtinius Arabų Emyratus bei Nigeriją. Mažiausiai du kartus per savaitę jis kildavo ir leisdavosi Niujorko oro uoste.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būdamas 34-erių, 1976 m. gegužės 26 d. jis išbandė pirmąjį „Concorde“ skrydį iš Vašingtono į Londoną. Darbo reikalais F. Finnui tekdavo nuolat keliauti ir dažniausiai rinkdavosi būtent „Concorde“, mat jam patiko šio lėktuvo greitis. „Rytą sėdęs į „Concorde“ Niujorke, pavakarę jau būdavau Londone, iš čia keliaudavau į Keniją ir pusryčiaudavau jau prie savo darbo stalo Nairobyje, – pasakoja keliauninkas. – Man taip pat priklauso trijų „Concorde“ skrydžių per vieną dieną rekordas. Taip nutiko dėl visiškai nekaltos priežasties: reikėjo, kad abiejose Atlanto pusėse tą pačią dieną būtų pasirašytas kontraktas. Tad pusryčiavau ir Londone, ir Niujorke, o vakare grįžau į biurą Londone su parašais. Visada sėdėdavau 9A vietoje, nes keliaudamas pastebėjau, kad būtent nuo šios vietos pradedamas tiekti maistas ir gėrimai.“

REKLAMA

Pažintys su garsenybėmis

F. Finnas spėja, kad jo kelionių išlaidos, dažniausiai padengiamos kompanijų, kurioms jis dirbo, jau viršija 3 mlrd. JAV dolerių. Keliaudamas britas yra sutikęs buvusį Sovietų Sąjungos prezidentą Michailą Gorbačiovą (Londone ir Maskvoje), serą Paulą McCartney, buvusį Jungtinės Karalystės ministrą pirmininką Johną Majorą ir miuziklų bei filmų tekstų autorių Timą Rice'ą. Kartą iš Londono į Nešvilį jis keliavo su kantri atlikėja Dolly Parton, o Niujorke vakarieniavo su legendiniu dainininku ir aktoriumi Johnny Cashu bei jo žmona.

REKLAMA

1983 m. jis tapo pasaulio rekordininku kaip daugiausiai kilometrų nukeliavęs žmogus. Tuo metu jo sąskaitoje buvo apie 11,2 mln. kilometrų. Iki šiol niekam nepavyko pagerinti F. Finno rekordo. O jis ir toliau kaupia kilometrus. Beje, šis keliautojas skrido ir paskutiniuoju „Concorde“ reisu 2003 m. spalio 25 d. iš Niujorko į Londoną.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Greičiausias transatlantinis jo skrydis truko 2 val. 59 min. Tai nutiko 1980-ųjų pradžioje. F. Finnas teigia per Atlanto vandenyną perskridęs daugiau nei 2 tūkst. kartų. Afrikoje jis lankėsi maždaug 600 kartų.

Blogiausios ir geriausios šalys

Blogiausia šalis, kokią jam teko matyti, buvo Nigerija. Šiame žemės kampelyje negalioja jokios taisyklės... O labiausiai patiko Kenija. Šioje šalyje F. Finnas yra įkūręs našlaičių prieglaudą. „Kenijoje yra visko – įskaitant snieguotas kalnų viršūnes ir nuostabius žmones, – sako keliautojas. – Čia yra ir Viktorijos ežeras, kuriame galima puikiai pažvejoti. Nigerijoje pilna sukčių. Man nepatinka sausas klimatas, be to, ten tave visur mėgina apgauti.“

REKLAMA

Dar viena šalis, kurią F. Finnas rekomenduoja būtinai aplankyti, yra Seišeliai. „Dėl geriausių paplūdimių žemėje. Be to, čia labai gardus maistas, – aiškina jis. – Man labai patinka ir Ukraina. Gal ji ir nėra daugelio siekiamybė, bet ši šalis gali didžiuotis nuostabiais peizažais, puikiais žmonėmis, kalnais, kurortais prie jūros, balto smėlio paplūdimiais ir istorinėmis mūšių vietomis. Čia puikus maistas ir geriausia mėsa, kokią esu ragavęs. Žuvis – arba tiesiai iš jūros, arba pagauta vienoje didžiausių Europos upių – Dniepre. Be to, čia pigu. Gardus alus kainuoja vos 45 pensus už litrą. O trijų patiekalų vakarienė su vynu ir konjaku bei tikro garso muzika – vos 15–50 svarų sterlingų. Pridėkite vienas gražiausių moterų pasaulyje ir suprasite, kodėl man taip patinka Ukraina.“

REKLAMA

Paprašytas išvardyti labiausiai neįvertintus pasaulio kampelius, F. Finnas pamini Rytų Europą, Argentiną, Sibirą ir Japoniją.

Sotus įspūdžių

Prieš penkerius metus F. Finnas nustojo pardavinėti tarptautines licencijas ir išėjo į pensiją. Jis įkūrė nuosavą verslą, susijusį su tarptautinėmis bendrovėmis, ir taip gali tenkinti savo kelionių aistrą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jam nieko nereiškia iš Ukrainos nukeliauti į Devoną, kur užaugo, kad nusipirktų 6 kilogramus mėgstamiausio sūrio, čederio. „Dabar jau nebenoriu aplankyti naujų šalių“, – užtikrintai purto galvą britas. Gal vis dėlto yra nors viena vieta žemėje, kurią jis trokšta pamatyti? „Geras klausimas! Yra keletas naujų šalių, kurios susiformavo žlugus Sovietų Sąjungai ir kuriose dar nesilankiau. Dar viena šalis, kurios nesu matęs, – tai Šiaurės Korėja. Bet ten manęs visai netraukia. Norėčiau nukeliauti traukiniu iš Maskvos į Vladivostoką. Taip pat išbandyti Maharadžos traukinį Indijoje.“

REKLAMA

F. Fino patarimai:

Vos išlipę iš lėktuvo visada nusistatykite laikrodį pagal vietos laiką.

Gerkite daug vandens.

Visada valgykite tuo pat metu kaip ir vietiniai.

Įsigykite kietą lagaminą – oro uostuose juos mėto.

Drabužius sudėliokite į maišelius, kad nesusilamdytų.

Visada turėkite lipnios juostos arba virvės, kad galėtumėte pataisyti lagamino rankeną, jei kartais sulūžtų.

REKLAMA

Turėkite adapterį, kuris tiktų visiems kištukams.

Visada įsidedu antibiotikų, pleistro ir pasidarau vaistų receptų kopijas.

Nepamirškite palikti šeimai kontaktus žmonių ar vietų, kur apsistosite.

Įspėkite savo šalies ambasadą, jei ketinate likti užsienio šalyje ilgesnį laiką.

Keliaudami be reikalo nerizikuokite.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų