Taryba nusprendė pašalinti politiką iš šešėlinės vyriausybės, kurioje jis ėjo neformalias socialinės apsaugos ir darbo ministro pareigas, bei rekomendavo šalinti iš frakcijos seniūno pavaduotojų ir pasiūlė pačiam atsistatydinti iš partijos pirmininko pavaduotojų. Partijos pirmininko pavaduotojus tvirtina ir atšaukia suvažiavimas, o frakcijų seniūnų pavaduotojai renkami ir atšaukiami Seime.
T. Tomilinas po posėdžio sakė planuojantis pasitraukti iš partijos pirmininko ir frakcijos seniūno pavaduotojo pareigų, kaip ir rekomendavo taryba. Bet iš partijos jis teigė nesitrauksiantis.
„Demokratiją vertinu kur kas labiau nei postus. Kai išsakai kitą nuomonę, kai užstoji tuos, kurie silpnesni, kai nepatinki daugumai, tai būna sunku ir skaudu. Bet tai dar labiau motyvuoja ginti. Reiškia, aš esu pavojingas, jeigu priimami tokie drastiški sprendimai. Vadinasi, kai kam labai nepatinku“, – teigė T. Tomilinas.
Karbauskis atsiprašė rinkėjų už Tomiliną
Valstiečių žaliųjų lyderis Ramūnas Karbauskis sako ruožtu kalbėjo, kad su T. Tomilinu, kaip partijos pirmininko pavaduoju, buvo sunku dirbti dėl vertybių išsiskyrimo. Jis kritikavo jaunąjį politiką, esą jo reiškiama pozicija dėl lyčiai neutralios partnerystės įteisinimo pakenkė partijai, nes rinkimuose ji dalyvavo po tradicinių vertybių vėliava.
„Kai šnekame apie jo elgesį dėl Partnerystės įstatymo, tai jis visiškai aiškiai veikė prieš partijos vertybes. Jo pozicija, mūsų partijos tarybos ir daugelio narių nuomone, yra nesuprantama. Jis visiškai aiškiai elgėsi kaip ne Valstiečių ir žaliųjų sąjungos narys“, – kalbėjo R. Karbauskis.
Jis atsiprašė rinkėjų už T. Tomiliną: „Atsiprašau rinkėjų, atsiprašau tų žmonių, kurie yra balsavę už Valstiečių ir žaliųjų sąjungą, kurie palaiko, atsiprašau, kad pas mus taip atsitiko, jog vienas iš partijos vadovybės narių elgėsi visiškai ne taip, kaip deklaravo rinkimų kampanijos metu“.
Tiesa, R. Karbauskis teigia, kad turėti skirtingą nuomonę nuo visų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje yra normalu, tik tiek, kad ją geriau pasilaikyti sau ir neviešinti plenarinių posėdžių salėje ar per visas žiniasklaidos priemones. Pasak politiko, valstiečių žaliųjų rinkėjai yra labai konservatyvūs ir tai yra viena priežasčių, kodėl šis klausimas tapo toks jautrus.
Tomilinas sako deklaravęs vertybes prieš rinkimus
Tuo metu T. Tomilinas teigia kaip tik deklaravęs savo poziciją žmogaus teisių klausimais prieš rinkimus. R. Karbauskio teiginius, kad su tokiomis pažiūromis jis nebūtų patekęs į Seimą, politikas pavadino primityvia manipuliacija.
„Aš savo poziciją išsakiau prieš rinkimus, tai viešai prieinama informacija. Taip pat Lukas Savickas viešai agituodamas tai sakė ir jį išrinko į Seimą. Tai pakankamai primityvi manipiuliacija. O mano pozicija yra už tradicines vertybes, aš pasisakau už šeimos politiką, aš ją vykdžiau kartu su kitais kolegomis, tikrai prisidėjau prie šeimų gerovės Lietuvoje, prie vaiko pinigų atsiradino, prie kitų svarbių sprendimų“, – po tarybos posėdžio sakė T. Tomilinas.
Pasak politiko, vienintelis jo nusižengimas tik toks, kad jis palaikė kitą projektą nei dauguma valstiečių. Tarybos sprendimą jis vadino prasilenkiančiu su sveiku protu.
„Kai netradicinės orientacijos žmonės yra taip niekinami, taip žeminami, kai jie tikrai neturi tiek pilietinių teisių kaip mes visi likę, dauguma, tai stoti į mažumos pusę yra, mano galva, labai laiku įvykęs sprendimas. Reikia ieškoti kompromiso, reikia taikyti visuomenę, nes pažiūrėkite, kas darosi“, – pabrėžė parlamentaras.
Siūlė nepaleisti diskusijos apie partnerystę į gatvę
Partijos tarybos posėdyje priekaištus T. Tomilinui išsakė Kauno skyriaus pirmininkė Vaida Pranarauskaitė, parlamentaras Dainius Gaižauskas bei kiti valstiečių žaliųjų tarybos nariai.
Konfliktas kilo dėl T. Tomilino balsavimo ir viešos pozicijos, remiančios Partnerystės įstatymo projektą. Iš visų Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos narių Seime, įstatymo projektą, be T. Tomilino, taip pat parėmė Seimo nariai Rūta Miliūtė ir Lukas Savickas, tačiau jie nesulaukė tokios aštrios kritikos, nes nėra partijos nariai.
Valstiečiai žalieji nepritaria partnerystės įteisinimui, nes mano, kad tai pernelyg sutampa su šeimos apibrėžimu, tačiau nesipriešintų, jeigu Lietuvoje būtų teisiškai sutvarkyti bendrai gyvenančių asmenų turto, paveldėjimo klausimai arba nustatyta teisė gauti duomenis apie bendrai gyvenančio asmens sveikatos būklę.
Seime T. Tomilinas teigė, kad priėmimo stadijoje negalėtų balsuoti už Laisvės partijos ir kitų valdančiųjų parengtą įstatymo projektą, bet siūlė diskutuoti, tartis ir pirmiausia pripažinti, jog homoseksualūs asmenys pirmiausia yra žmonės, lietuviai, kuriuos reikia gerbti. Jis siūlė nuraminti įsiaudrinusią visuomenę ir diskusiją sutelkti parlamente, kad ji neišsiplėstų į gatvę, kad šie klausimai nebūtų sprendžiami mitinguose.