Bendras Vokietijos žurnalo „Der Spiegel“, Austrijos laikraščio „Standard“ ir Šveicarijos dienraščio „Tages-Anzeiger“ bei kelių kitų naujienų organizacijų tyrimas buvo grindžiamas Rusijos slaptais dokumentais, kurie buvo nutekinti Estijos žiniasklaidos priemonei „Delfi“.
Tikslas – Putino galia
„Der Spiegel“ rašė, kad jie rodo, jog RRK yra „dalis plačios propagandinės strategijos, kurios tikslas – užtikrinti [Rusijos prezidento Vladimiro] Putino ir jo pasekėjų galią ir įtaką“.
Teigiama, kad Maskva planuoja steigti RRK filialus okupuotose Ukrainos teritorijose, siekiant pakeisti ten vykdomą Tarptautinio Raudonojo Kryžiaus komiteto (TRKK) humanitarinę veiklą.
RRK vadovas, kaip pranešama, taip pat aktyviai dalyvauja organizacijose, kurios remia karą prieš Ukrainą ir šmeižia ukrainiečius vadindamos juos neonaciais.
Tarp veiklų – apsikeitimo karo belaisviais koordinacija
TRKK kaip ir nacionaliniai filialai, priklauso skėtiniam Tarptautinės Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio draugijų federacijos tinklui.
Nacionaliniai skyriai pirmiausia teikia humanitarinę pagalbą ir pagalbą ištikus nelaimėms, o TRKK, be savo pagalbos operacijų, prižiūri, kaip laikomasi Ženevos konvencijų. Pavyzdžiui, TRKK koordinuoja keitimąsi karo belaisviais.
Tarptautinė RK ir RP draugijų federacija teigė, kad ištirs žiniasklaidoje pasirodžiusius kaltinimus.
„Pripažįstame, kad šiandienos pranešimai gali kelti susirūpinimą ir klausimų, galinčių turėti pasekmių pasitikėjimui Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio judėjimu“, – pirmadienį sakė Federacijos atstovas spaudai.
Federacija pareiškė, kad visos 191 nacionalinė RK ir RP draugija turi laikytis neutralumo, nešališkumo ir nepriklausomumo principų.
Sulaukia kritikos
TRKK dažnai kritikuojamas dėl savo griežto neutralumo. Pavyzdžiui, Ukraina kaltina TRKK, kad jis nepakankamai rūpinasi ukrainiečių karo belaisviais. Izraelyje jis kaltinamas, kad nepadarė visko, kad padėtų įkaitams, pagrobtiems po spalio 7-osios žudynių.
TRKK teigia, kad, norėdamas vykdyti savo misiją, jis turi palaikyti rezultatyvius santykius su visais konfliktų dalyviais.
TRKK veikia okupuotose Ukrainos teritorijose Donecke ir Luhanske nuo 2014 metų. Komitetas teigė neturįs jokių žinių apie Rusijos planus pakeisti savo darbą ten.
Federacija gali suspenduoti RKK veiklą. Taip ji pasielgė su Baltarusijos skyriumi 2023 metais, po to, kai jo vadovas į Rusijos okupuotas Ukrainos teritorijas keliavo su Rusijos karo simboliu „Z“ ant drabužių.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!