Jaunoji karta bei mobilesnė darbo rinka keičia tendencijas Lietuvoje, mano „Inreal“ Investicijų ir analizės departamento vadovas Arnoldas Antanavičius. Nors rinka nėra visiškai atvira, sudaromos tiek oficialios, tiek neoficialios nuomos sutartys, pagal išaugusią nuomos pasiūlymą matyti, kad vis daugiau gyventojų yra linkę būstą nuomoti nei anksčiau.
„Nuomos rinka darosi aktyvesnė. Tai vyksta tuose miestuose, kuriuose yra studentų ir kuriuose kuriasi užsienio įmonės. Tokių įmonių įsteigtose darbo vietose darbuotojai keičia savo darbo vietą, pozicijas, gyvenamąsias vietas. Tai lemia aktyvesnę migraciją ir nenorą prisirišti prie būsto vienoje konkrečioje vietoje. Tai paaiškina ir kodėl investuojama į būstus nuomai, o pati nuomos rinka auga ir kyla kainos, nes turime augančią paklausą“, – mano A. Antanavičius.
Griežtesnės sąlygos jaunimui – naudingos
Pasak nekilnojamojo turto ekspertų, nors sąlygos jaunimui imančiam būsto paskolą – griežtesnės, siūlomos sąlygos vis tiek yra palankios.
„Jei labai išbrangtų nekilnojamasis turtas (NT) ir būtų sunkiai įperkamas, tuomet atsirastų didesnė paskata nuomotis. Tačiau šiuo metu, skolinimasis iš banko nėra labai brangu. Ir nors ir sąlygos jaunimui sugriežtėjusios, paskolų ėmimas tikrai nesumažės, nes palūkanos – mažos, praktiškai žemiausios istorijoje“, – vertina „Capital Pro“ NT brokeris Andrej Naumčik.
A. Antanavičius įsitikinęs, kad jeigu pavyksta įveikti pagrindines problemas: pradinio įnašo ir pajamų poreikį, jaunimui verta imti paskolą, nes tokiu atveju kaštai yra mažesni nei nuomos mokestis.
Tačiau Bankų klientų asociacijos prezidentas Rūtenis Paukštė įžvelgia, jog iš vienos pusės nauja tvarka neleidžianti taip lengvai pasiimti paskolos, todėl skatina jaunimą nuomotis.
„Antra vertus, mažiau kyla problemų, jei kas nutinka su darbu. Dėl griežtesnių sąlygų žmogus tampa mažiau įsipareigojęs ir jo gyvenimas – saugesnis. Nors pasauly žmonės dažnai renkasi nuomotis būstą, NT įsigijimas tampa tam tikru saugikliu. Kiekvienas renkasi pagal situaciją, tačiau skatinamas atsakingas elgesys, kai tikrinama, kad žmogus negyventų centas į centą ir imtų paskolą“, – komentuoja R. Paukštė.
Pirkti ar nuomoti?
Turint galimybę kreiptis į banką iškyla klausimas, vis dėlto imti paskolą ir įsigyti būstą, ar nuomotis ir neprisirišti prie vienos vietos. Nors sutariama, kad kiekvieno žmogus turi apsispręsti individualiai, kas yra naudingiau, ekspertų nuomonės išsiskiria.
Lietuvos bankų klientų asociacijos prezidentas Rūtenis Paukštė mano, kad ekonominė erdvė nėra stabili, siūbuoja rinkos, keičiasi palūkanos, ne visada lengva gauti darbą. Tad pasiėmus paskolą užsidedama įmokų našta.
„Būsto nuoma nėra labai blogas variantas, ypač per tam tikrą laiką pavyksta susitaupyti, įgyti stabilesnes pajamas ir tuomet jau galima nusipirkti butą. Tad toks saugiklių sudėjimas vertingas. Vis tiek reikia ir paskaičiuoti, kad imdamas kreditą, per 20 metų bankui sumoki antro buto sumą. Kredito ėmimas pavojingas ir atsakingas žingsnis, nežinia po 10 metų ar liga užpuls, ar darbo neteksi“, – svarsto R. Paukštė.
Pašnekovas atskleidžia, kad problema slypi ir nuomininkų teisių gynime. Kitose šalyse nuomininkas turi daugiau, teisių, nėra taip lengva iškraustyti žmogų, dėl to ir nuomojamų būstų žymiai daugiau ir populiariau nei įsigyti savo būstą. NT brokeris A. Naumčik įsitikinęs, kad dabartinės bankų palūkanos skatina pirkti būstą, nes įmokos bankui yra mažesnės nei nuomos mokestis, tačiau vis dėlto rekomenduotų nuomą.
„Tai labai palengvina gyvenimą, nereikia įrenginėti buto, gali pagyventi skirtingose vietose. Vis tiek daugelis neįvertina, kiek virš buto kainos dar teks sumokėti dėl banko palūkanų. Tad patyrę rinkos dalyviai labiau rinktųsi nuomoti butą. Žmonės, kurie nelabai susiję su NT tikriausia rinktųsi tradicinį variantą, turėti kažką savo. Viskas priklauso ir nuo to, kur pasirenkama investuoti“, – vertina A. Naumčik.
Bet A. Antanavičius teigia, kad šiandienos perspektyvoje pirkimas – neabejotinai patrauklesnis variantas nei nuoma.
„Euriboras dažniausiai nulinis ar net neigiamas, tad banko palūkanos mažos. Tad matematiškai atrodo patraukliau pirkti. Tačiau jei būstas perkamas ne ilgam laikui, reikia įvertinti notarinius kaštus, paskolos forminimo bei vertinimo kaštus. Tad pirkti NT reikia su mintimi, kad ne vienerius metus būsi savininkas“, – sako A. Antanavičius.
NT ekspertas pastebi, kad galima ir išvažiavus nusipirktą butą išnuomoti. Tuomet iš nuomos pajamų dengiama įmoka bankui ir dar šiek tiek lieka savininkui.