• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Situacija Zimbabvėje artima karo veiksmams, opozicinio „Judėjimo už demokratinius pokyčius“ atstovų žodžius cituoja „The Economist“.

REKLAMA
REKLAMA

Per pastarąsias keletą dienų prievartos bei represijų itin padaugėjo. Provyriausybiniai kariniai daliniai siaubia kaimus bei terorizuoja ir muša įtariamus opozicijos rėmėjus. Policija visam tam lieka abejinga, o kartais netgi prisideda prie persekiojimų. Zimbabvėje veikiančios organizacijos „Daktarai už žmogaus teises“ atstovai pranešė apie 240 sužeidimų, tarp kurių ir sulaužytos galūnės. Visa tai – organizuoto smurto, prasidėjusio po parlamento bei prezidento rinkimų, vykusių prieš 3 savaites, padarinys.

REKLAMA

Organizacijos „Humans Rights Watch“ atstovai Zimbabvėje teigia, kad valdančioji prezidento Roberto Mugabės partija ZANU-PF visoje šalyje įkūrė kankinimo stovyklas ir sistemingai persekioja opoziciją, kuri laimėjo parlamento rinkimus ir, kaip manoma, taip pat triumfavo prezidento rinkimuose. Aukos naktimis nugabenamos į tas stovyklas ir ten net kelias valandas mušamos storais pagaliais bei lazdomis. Sostinės Hararės varginguose priemiesčiuose įvesta neoficiali komendanto valanda.

REKLAMA
REKLAMA

„Judėjimo už demokratinius pokyčius“ atstovai teigia, kad nužudyti 10 jų rėmėjų, kai kurie jų buvo nušauti. Opozicija taip pat teigia, kad savo namus buvo priverstos palikti daugiau 3 tūkst. šeimų, 500 žmonių atsidūrė ligoninėse, o dar 400 opozicijos aktyvistų buvo suimti.

Niekas neabejoja, kad prezidentas R. Mugabė siekia prievarta išlikti valdžioje. Tuo tarpu šalis vis dar laukia oficialių prezidento rinkimų rezultatų. Vietoje to, kad greičiau paskelbtų rezultatus, Zimbabvės vyriausioji rinkimų komisija teigia 23 rinkiminėse apygardose pradėjusi balsų perskaičiavimą. Manoma, kad taip siekiama iš opozicijos atimti parlamento kontrolę. Vos 9 vietų pakatų, kad valdantieji ZANU-PF nariai vėl susigrąžintų daugumą įstatymų leidžiamojoje valdžioje. „Judėjimo už demokratinius pokyčius“ atstovai teigia, kad toks perskaičiavimas yra vykdomas neteisėtai, tačiau teismas atmetė jų reikalavimą užblokuoti perskaičiavimo procedūrą. Opozicija bei atstovai teigia, kad balsadėžės, pasibaigus rinkimams, jau seniai yra pažeistos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Opozicijos lyderis, kuris, kaip manoma, ir laimėjo prezidento rinkimus, Morganas Tsvangirai keliavo po regioną bandydamas įtikinti kitų Afrikos valstybių vadovus įsikišti į Zimbabvės reikalus. Tačiau „Pietų Afrikos vystymosi bendruomenė“, kuri vienija 14 narių, jokio atsakymo nepateikė. Bendruomenės atstovai dar prieš oficialiai paskelbiant rezultatus pranešė esą patenkinti įvykiais Zimbabvėje. Jie į Zimbabvę nusiuntė stebėtojų grupę, kuri prižiūrės balsų perskaičiavimą, bei paragino, kad potencialiai įvyksiantis antrasis prezidento rinkimų turas būtų „saugus“, t. y. skaidrus bei sąžiningas.

REKLAMA

M. Tsvangirai nori, kad Pietų Afrikos Respublikos prezidentas Thabo Mbeki vykdytų savo įsipareigojimus moderuoti konfliktą Zimbabvėje. T. Mbeki vadovaujama Vyriausybė atsisakė užblokuoti Kinijos ginklų siuntą, skirtą Zimbabvei. Šios savaitės pradžioje buvo planuojama iškrauti šią siuntą Pietų Afrikos uostose. Vietoje Vyriausybės iniciatyvos ėmėsi patys uosto darbuotojai, kurie atsisakė iškrauti ginklus ir Kinijos laivas turėjo išplaukti nieko nepešęs. Dabar Zambijos vyriausybė ragina visas Afrikos valstybes neleisti savo uostose iškrauti ginklų siuntos. Kinijos atstovas jau pareiškė, kad laivas greičiausiai grįš į Aziją.

REKLAMA

M. Stvangirai teigia, kad regioninė komanda turi įkurti stovyklą Hararėje. Būtent taip Afrikos lyderiai elgėsi ieškodami politinio sutarimo bei malšindami po rinkimų siautėjusius neramumus Kenijoje. Tačiau panašu, kad Afrikos valstybių lyderiai laikos T. Mbeki politikos.

Tačiau ne visi yra tokie paliegėliai bandydami atsakyti į R. Mugabės vykdomas represijas. Didžioji Britanija, kurios kolonija anksčiau buvo Zimbabvė, sukritikavo parlamento rinkimų balsų perskaičiavimą kaip „demokratinę šaradą“ ir apkaltino R. Mugabę siekiant pavogti rinkimus. Buvęs Jungtinių Tautų vadovas Kofis Ananas susitiko su „Judėjimo už demokratinius pokyčius“ atstovais ir pareiškė norįs tarpininkauti Zimbabvėje. Būtent tarpininko poziciją jis buvo užėmęs ir sprendžiant Kenijos krizę. Pats M. Tsvangirai keliauja į vakarų Afriką, kur susitiks su dabartiniu JT generalinius sekretoriumi Ban Ki-moonu bei regiono lyderiais. Tiek „Pietų Afrikos vystymosi bendruomenė“, tiek Afrikos Sąjunga ragina bent jau kuo greičiau paskelbti oficialius prezidento rinkimų rezultatus. Naujasis Kenijos ministras pirmininkas Railas Odinga bei K. Ananas ragina Afrikos valstybes labiau prisidėti sprendžiant krizę Zimbabvėje.

Tačiau kol „Judėjimo už demokratinius pokyčius“ atstovai neįtikins Afrikos valstybių priimti griežtą poziciją Zimbabvę valdančio tironiško režimo atžvilgiu, neverta tikėtis, kad R. Mugabė gerbs rinkimų rezultatus. R. Mugabė pasiryžęs naudoti prievartą, kad tik liktų valdžioje, tuo tarpu atrodo, kad opozicija neturi jokio alternatyvaus veiksmų plano, jei jos diplomatinės pastangos vis dėlto žlugs. Opozicija teigia boikotuosianti antrąjį prezidento rinkimų turą, jei jis bus surengtas. Tad neverta stebėtis, kad vis daugiau Zimbabvės gyventojų juda pasienio link.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų