Užgavėnės Lietuvos liaudies buiti es muziejuje bus jubiliejinės – trisdešimtosios!
Jeigu per Užgavėnes riebiai prisivalgysi – metai bus dosnūs, sotūs ir stiprybė iš kūno neišeis. Lietuvos liaudies buities muziejus jubiliejiniame Užgavėnių renginyje Rumšiškėse žada daug linksmybių ir dainų. Šventės dalyviai sieks dviejų rekordų: kraus aukščiausią rietuvę iš skaniausių blynų ir demonstruos didžiausią Morę su įspūdingais efektais.
Žiema šiemet buvo gera, tad ir palydėti ją reikia su visa pagarba. Šeštadienį į Rumšiškes trauks būriai žmonių iš visos Lietuvos. Susirinkusieji žiemą iš kiemo varys dainomis, šokiais ir varžytuvėmis.
Šios Užgavėnės Lietuvos liaudies buities muziejuje bus jubiliejinės – trisdešimtosios!
„Šventės dalyvius į linksmybes įsuks folkloro ansambliai, mįslių viktorina, jėgos ir miklumo rungtys, fotosesijos su šventės herojais ir kaukių konkursas.
Užgavėnės – pati linksmiausia šventė visai šeimai. Pramogauti čia galės ne tik vaikai su tėveliais, bet ir visi, kurie mėgsta tikras lietuviškas linksmybes. Norintieji aštresnių įspūdžių galės pasivėžinti arklių traukiamomis rogėmis ar jodami išbandyti žemaitukų eiklumą. Daug metų šventę organizuoti padedantys „Kauno grūdai“ šiemet ketina iškepti tiek blynų, kad rietuvė patektų į rekordų knygą, o didžiausią Morę žmonės dar ilgai sapne regėtų“, – sakė Liaudies buities muziejaus vyresnioji muziejininkė Vida Olechnovičienė
Liaudies išmintis teigia: jei per Užgavėnes gerai pavalgysi – sotus ir stiprus būsi visus metus. Kai po visą muziejų pasklis blynų kvapas, žinokite, kad prasideda blynų kąsniavimo varžytuvės. Siekiant aukščiausios blynų rietuvės rekordo, planuojama iškepti blynų iš daugiau nei 30 kg miltų.
Muziejuje vyks Užgavėnių kaukių konkursas ir dalyvių eitynės nuo malūno specialiai šiai šventei sukurtos Morės link.
Pagal lietuvių papročius Morės – žiemos ir tamsos simbolio – deginimas susijęs su žiemos išvarymu. Visų šventės dalyvių laukia išskirtinis reginys. Rekordinę Morę kurs žinomas skulptorius Mindaugas Junčys, kuris ugnies skulptūrų čempionate laimėjo aukso medalį.
„Morė bus papuošta lietuviškais ornamentais ir specialiaisiais efektais. Tai bus ne tik gražus, bet ir triukšmingas, įspūdingas reginys“, – pasakojo skulptorius M.Junčys.
Užgavėnių šventės metu siekiamus aukščiausios rietuvės ir didžiausios Morės rekordus fi ksuos „Factum“ agentūros atstovai.
Užgavėnės
Šiemet Užgavėnės labai vėlyvos – net kovo 6 d. Kodėl taip vėlai? Kodėl jos neturi pastovios datos kaip daugelis švenčių?
Užgavėnių laikas priklauso nuo Velykų datos, kuri nustatoma ne pagal Saulės, o pagal Mėnulio kalendorių.
Velykos švenčiamos pirmą mėnulio pilnati es sekmadienį po pavasario lygiadienio (apie kovo 21 d.). Taigi pastovios datos nėra, kasmet ji kinta laikotarpyje nuo kovo 22 d. iki balandžio 25 d. Užgavėnės Lietuvoje švenčiamos likus 7 savaitėms iki Velykų, tarp vasario 5 ir kovo 8 dienos.
Dar XX a. pradžioje Užgavėnės švęstos tris dienas – sekmadienį, pirmadienį ir antradienį, vėliau – ti k antradienį, 46 dieną prieš Velykas.
Renginiui muziejuje pasirinktas sekmadienis prieš Užgavėnių antradienį, nes antradienis daugeliui – darbo diena.
Šiemet Velykos vėlyviausios – balandžio 24 d., todėl ir Užgavėnės – ti k kovo 6 d. Per tris dešimtmečius susiformavo Rumšiškių tradicija – Užgavėnės muziejuje vyksta paskuti nį sekmadienį prieš Gavėnios pradžią.
Jubiliejinės Užgavėnės vyks kovo 6 d., 12 val. Lietuvių liaudies buities muziejuje, L.Lekavičiaus g. 2, Rumšiškėse, Kaišiadorių rajone.
Bilietus platina bilietupasaulis.lt. Medinės tradicinės kaukės įleidžiamos nemokamai.