Plaukiant tarp Scilės ir Charibdės verta paklausti: kas vertingiau – aukso vilna, ar aukso vidurys?
„Rinktiniose tekstuose“ pasirodžius Zeppelinuso samprotavimams apie Dalią Grybauskaitę, keletas žmonių manęs klausė, kas jis toks. Standartiškai atsakydavau, kad Zeppelinusas yra ultradešinysis Castor&Pollux (apibūdinimą, beje, išlaužiau iš piršto). Tuo ir baigdavosi klausiančiųjų nusistebėjimas dėl Zeppelinuso atėjimo į „Balsas.lt“ erdves.
Vienas iš mįslingiausių ir galbūt beprasmiškiausių žiniasklaidoje naudojamų figos lapų yra kai kam labai patinkantis teiginys: „Autorių nuomonė, gali nesutapti su redakcijos nuomone“. Nesuprantu, kodėl panašius dalykus reikėtų rašinėti šiais laikais mūsų šalyje, kur vienas asmuo gali turėti kelias prieštaringas nuomones ir jas visas pažerti per kelias minutes?
Vienas iš man sunkiausių klausimų, kurį neretai girdžiu – kokia yra „Balsas.lt“ „generalinė linija“? Kas yra „redakcijos nuomonė“? Man lengviau ne aiškinti, o duoti nuorodą į radijo stotį „Echo Moskvy“ ir jos tinklalapį. Stotis garsėja kaip viena iš nedaugelio, „kurios pilnai nekontroliuoja Kremlius“. Tačiau man būtų sunku atsakyti, kokia yra „Echo Moskvy“ „pozicija“. Į eterį stotis išeina su labai stipriomis autorinėmis laidomis. Kasdieninėje laidoje „Ypatingoji nuomonė“ dažniausiai po vieną pasirodo labai skirtingų pažiūrų publicistai. Pavyzdžiui, nors Radzichovskis yra mažiau aršus Kremliaus kritikas už Albac, juos abu galime laikyti „liberalais“. Jiems priešingą sparną atstovauja šovinistai Prochanovas ir Ševčenka. Šių karštakošių (ypač Ševčenkos) tramdymo misija patikėta dviem žaviom Olgom: žurnalistėms Byčkovai ir Žuravliovai. Pastarosios ir Prochanovo santykiai prieš telekameras per daugelį metų ėmė panašėti į lengvą ir, sakyčiau, skoningą flirtą. „Redakcijos poziciją“ Žuravliova reiškia savo kūno kalba.
Kaip manote, kas yra „Echo Moskvy“, tikrai laisvo žodžio radijo stoties, savininkas? Atsakymas – „Gazprom Media“. Aršūs Kremliaus kritikai gauna algas ir honorarus iš struktūros, susijusios su „Gazprom“. Na ir kas? Ar „Echo Moskvy“ medžiagų kokybė būtų geresnė, jeigu stotis priklausytų kitiem?
Tarkime, kad „aukso vilna“ – tai žiniasklaidos priemonės pajamos, „aukso vidurys“ – tai „pozicija“. Aukso vidurys neužtikrina, jog surasime aukso vilną. Ypač, kada tas vidurys nuobodus. Scilė ir Charibdė, tarp kurių turi praplaukti žiniasklaidos vairininkas, yra skaitytojų nuobodulys ir jų pasibjaurėjimas.
Jeigu puode virtų tiktai Castor&Pollux, toks patiekalas visiems greitai nusibostų. Nebent „Balso.lt“ vyr. redaktorius sugebėtų supriešinti Castorą su Polluxu ir iš to padarytų pramogą skaitytojams. Nieko nuostabaus, kad redaktorius džiaugiasi į puodą įkritusiu Zeppelinusu. Kita vertus, jeigu Castor&Pollux visai išnyktų, reikėtų ieškoti panašių „pipiriukų“.