Trečiadienį Seimo Pirmininkas Česlovas Juršėnas pateikė Seimo nutarimo „Dėl Vyriausiosios rinkimų komisijos sudarymo“ projektą. Siūloma Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininku patvirtinti dabartinį Komisijos pirmininką Zenoną Vaigauską. Aktyviai tam frakcijos nesipriešina.
Projektui po pateikimo pritarta. Balsavo: už – 27, prieš – 1, susilaikė 10. Pagrindiniu komitetu projektui svarstyti paskirtas Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas. Seimo posėdyje nutarimas turėtų būti svarstomas birželio 12 d.
Seime visiems vienodai tinkamas
Seime tokiam teikimui pasipriešinimo bemaž nėra. Z. Vaigauskas, kurio vadovaujama VRK ne sykį raginta aktyviau kovoti su rinkėjų papirkinėjimo, neskaidraus partijų finansavimo ir balsų pirkimo atvejais, realių priešų parlamente neturi.
Konservatorė parlamentarė Rasa Juknevičienė portalui „Balsas.lt” sakė, jog frakcija neketina vieningai priešintis kandidatūrai ir balsuos laisvai. Ji teigė, kad konservatoriai pasigenda naujo žvilgsnio ir pasiūlymų bei iniciatyvų iš VRK pusės, kaip kovoti su rinkėjų papirkinėjimų bei kitomis manipuliacijomis. „Užsisėdėjimo ir pasyvumo yra. Juk VRK patys geriausiai mato, kas vyksta, tačiau netampa aktyvia Seimo pagalbininke tobulinant įstatymus“, - sakė R. Juknevičienė, pabrėždama, kad pati tikisi permainų.
Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas (jokiai frakcijai nepriklausantis) Algimantas Matulevičius sakė nesąs prieš šią kandidatūrą. Anot jo, problema yra komisijos įgaliojimuose. Iš komisijos esą neretai reikalaujama atlikti vos ne žvalgybines funkcijas, ko ji negalinti daryti net ir juridiškai. Pasak NSGK vadovo, pirmiausia reikia tobulinti įstatymus.
Neparlamentiniai griežtesni
Neparlamentinės Lietuvos socialdemokratų sąjungos (LSDS) vadovas Arvydas Akstinavičius mano kiek kitaip. „Susidariusi politinė padėtis rodo, kad VRK nesiėmė iniciatyvos vykdyti minėtų uždavinių ir spręsti iškilusių problemų. Todėl kreipiamės į Seimą, siūlydami reikalauti griežtos Vyriausiosios rinkimų komisijos atsakomybės dėl įstatyme šiai komisijai iškeltų uždavinių bei tikslų nevykdymo. LSDS valdyba taip pat mano, kad, atsižvelgiant į tai, kokią žalą valstybei daro VRK darbo aplaidumas, prisidedantis prie visuomenės nusivylimo politine sistema, valdžia bei apskritai pačia valstybe, Seimas privalo kelti nepasitikėjimo Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininku bei jos nariais klausimą”, - teigia A. Akstinavičius.
Rinkimus ir tarprinkiminius periodus nuolat lydi įvairūs skandalai. Žiniasklaida ne kartą rašė apie partijų vykdytą rinkėjų viliojimą batų šepečiais su kandidato pavarde, dešrų, suvenyrų, sriubų koncentratų, elektros lempučių ir bulvių dalinimą bei kitokius „politinės vadybos“ sprendimus.
Vyriausiąją rinkimų komisiją (toliau – VRK) sudaro Seimas, vadovaudamasis Lietuvos Respublikos Konstitucijos 67 straipsnio 13 punktu, Vyriausiosios rinkimų komisijos įstatymo 7 ir 10 straipsniais.
Vyriausioji rinkimų komisija sudaroma ketveriems metams iš Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininko, Lietuvos teisininkų draugijos, Lietuvos Respublikos teisingumo ministro teikiamų kandidatų ir partijų, gavusių Seimo narių mandatų daugiamandatėje rinkimų apygardoje, atstovų.
Vyriausioji rinkimų komisija turi būti naujai sudaryta, kai iki eilinių Seimo rinkimų dienos lieka ne mažiau kaip 120 dienų ir ne daugiau kaip 140 dienų. Prieš neeilinius Seimo rinkimus Vyriausioji rinkimų komisija naujai nesudaroma, jos įgaliojimai tęsiasi, kol Vyriausioji rinkimų komisija bus sudaryta prie eilinius Seimo rinkimus.