„Konferencija įvyk ne anksčiau kaip gruodį“, – sakė šaltinis, informuotas apie trišalių derybų eigą.
Šio metu Ženevoje JT ir Arabų Lygos pasiuntinys Lakhdaras Brahimi (Lachdaras Brahimis) tariasi su JAV ir Rusijos pareigūnais. Tikėtasi, kad taikos konferencija prasidės dar lapkritį.
Susirinkę Ženevoje diplomatai tariasi, kaip surengti taikos Sirijoje konferenciją, kuri turėtų nutraukti jau pustrečių metų nerimstantį pilietinį karą toje šalyje.
L.Brahimi JT būstinėje Ženevoje jau susitiko su Jungtinių Valstijų ir Rusijos pareigūnais aptarti ilgai atidėliotų Sirijos taikos derybų rengimo, nepaisant nesutarimų dėl prezidento Basharo al Assado (Bašaro Asado) ateities ir jo sąjungininko Irano dalyvavimo jose.
Uždarame posėdyje L.Brahimi tariasi su JAV valstybės sekretoriaus pavaduotoja politikos reikalams Wendy Sherman (Vendi Šerman), JAV ambasadoriumi Sirijai Robertu Fordu, ir Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojais Genadijumi Gatilovu bei Michailu Bogdanovu.
Po šio posėdžio prie jų turėtų prisidėti diplomatai iš kitų trijų JT Saugumo Tarybos nuolatinių narių – Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Kinijos, Sirijos kaimynių – Irako, Jordanijos, Libano ir Turkijos, taip pat Arabų Lygos.
Kiek anksčiau Damaskas pakartojo, kad B.Assadas, kas beatsitiktų, liks valdžioje, o tai kelia abejonių dėl politinės pereigos – ko kaip tik norima pasiekti per 2-ąją Ženevos konferenciją.
Kol kas merdėja tarptautinės pastangos, kuriomis siekiama įveikti Sirijoje nerimstantį konfliktą, nusinešusį daugiau kaip 100 tūkst, gyvybių, išvariusį iš namų milijonus gyventojų, destabilizavusį visą regioną.
„Viena aišku, konflikto Sirijoje sprendimas negali būti karinis“, – sakė JAV valstybės sekretorius Johnas Kerry (Džonas Keris) Varšuvoje antradienį, vėl pakartodamas, kad Basharas al Assdas (Bašaras Asadas) turi pasitraukti iš valdžios.
„Aš nežinau, kaip kas nors galėtų įsivaizduoti, kad opozicija sutartų su Assadu“, – pažymėjo jis.
Siūloma taikos konferencija turėtų remtis 2012 metų birželio susitarimu Ženevoje tarp pasaulio galiūnių, raginusių suformuoti Sirijoje laikinąją vyriausybę su visais įgaliojimas, bet lig šiol lieka atviras klausimas dėl dabartinio Sirijos prezidento vaidmens.
Rusija dar tvirtina, kad būtina kviesti Iraną į bet kurias tokias taikos derybas, o Sirijos opozicijos Nacionalinės koalicijos vadovas Ahmadas Jarba (Ahmadas Džarba) grasina nedalyvauti, jeigu Teheranas bus derybose.
Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas, savo ruožtu, atmeta A.Jarba'os reikalavimą B.al-Assadui pasitraukti kaip neteiktiną išankstinę 2-ųjų Ženevos derybų sąlygą.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.