„Šiandien mėgaujamės ilgai užstęsusiu švelniu rudeniu, Kalėdų proga pražydusiomis žibutėmis ar vasario viduryje prasidėjusiu pavasariu, nepagalvodami, kad sušvelnėjusios žiemos sąlygos, savyje slepia ir Planetos katastrofos grėsmę. Todėl svarbiausiu ir neatidėliotinu uždaviniu šiandien ne vien politikams, bet ir kievienam mūsų turi būti siekis sumažinti ją skatinančią aplinkos taršą. Globalios aplinkosauginės iniciatyvos kontekste privalome sau tarti – laikas, pagaliau, imtis asmeninių sprendimų“, – sako Susivienijimo Žali.LT koordinatoriaus pavaduotoja Virginija Vingrienė.
Anot žaliosios aktyvistės, ambicingi energetinės nepriklausomybės siekiai atominės elektrinės ar taršios skalūninių dujų gavybos pavidalu problemos neišspręs, o tik dar labiau pagilins, ne vien taršos ir katsarofų grėsmės pavidalu, bet ir didėjančio energijos vartojimo skatinimu. „Nepakanka vieną energijos rūšį pakeisti kita, kad ir draugiškesne aplinkai, taršą mažinti reikia nuo jos tausaus vartojimo režimo. Lietuvos buityje, pavyzdžiui, suvartojamos energijos kiekis net 1,5 karto lenkia bendrą ES vidurkį“ – teigia V. Vingrienė Išeitimi iš šio užburto rato žalieji siūlo ambicingą taupymo kelią, pakviesdami visus mąstyti ne vieną valandą metuose, o kasdien, kiekviename žingsnyje, kiekvieną akimirką, taip prisidedant vien prie kilnios planetos išsaugojimo misijos, bet kartu ir savo lėšų taupymo. Tuo tikslu kasmet primenamas ir labai paprastas energijos taupymo receptas, įsidėmint, kad:
- 5 buitiniai prietaisai budėjimo režime sunaudoja energijos tiek, kiek įjungta 60 W lemputė;
- sumažinta skalbyklės/indaplovės vandens temperatūra, sutaupo 80–90 proc. visos skalbimui sunaudotos energijos;
- verdamas uždengtame puode maistas, sutaupo apie 40 proc. energijos;
- sumažinta 1°C šildymo temperatūrą, sumažina sąskaitas 5-10 proc., o išmetamo į atmosferą CO2 kiekį — iki 300 kg per vienerius metus;
- išjungta 5-10 min. iki maisto ruošimo pabaigos elektrinė viryklė, sutaupo daug energijos;
- nešiojamasis kompiuteris sunaudoja iki 90 proc. mažiau elektros energijos nei stacionarusis;
- pasirinkti laiptai, o ne liftas, ne tik sutaupo elektros energijos, bet priverčia sveikai pajudėti;
- kiekvienas sudegintas degalų litras į aplinką išskiria virš 2,5 kg CO2;
- pasirinktas visuomeninis transportas, dviratis ar ėjimas pėsčiomis, o važiuojant automobiliu kooperavimasis su kaimynais ar draugais, ne tik apsaugo aplinką, bet ir taupo lėšas;
Taigi, šeštadienį, 20.30 val., solidarizuodamiesi su pasaulio bendruomene, išjunkime šviesas ten kur tuo metu būsime ir sumąstykime apie mums visiems brangios Planetos ir savo pačių iškimimą.