„Dėl galimybės eksportuoti į Naująją Zelandiją - mes gaminame labai panašius produktus - tiek pieno, tiek mėsos. Kalbant apie klimato kaitą, reikalavimus gyvūnų gerovei, nebūtų logiška plėsti bendradarbiavimą šioje srityje ir didinti eksportą. Naujoji Zelandija gamina daug vyno. Jo yra ir Lietuvos parduotuvėse. Ko gero, kitose srityse, o ne žemės ūkio srityje reikia importuoti ir eksportuoti. Naujoji Zelandija yra geras ūkininkavimo pavyzdys“, - po susitikimo su Naujosios Zelandijos žemės ūkio ministru Nathanu Guy (Neitanu Gajumi) pirmadienį Vilniuje žurnalistams sakė B.Markauskas.
Jo teigimu, Lietuvos ūkininkai turėtų imti pavyzdį iš zelandiečių, kaip padidinti ūkių efektyvumą ir produktyvumą.
„Ko gero, ne eksporto potencialą matau, o daugiau Naujosios Zelandijos pagalbos žemės ūkyje, nes ši šalis diktuoja pieno sektoriaus madą pasaulyje. Aišku, jų visas sektoriaus organizavimas yra geras. Ten svarbiausią vietą užima „Fonterros“ kooperatyvas, apjungiantis apie 90 proc. pieno gamintojų.
Pradedant veislininkyste ir baigiant apsirūpinimu resursais, viskas organizuojama per kooperatyvą. Tai Lietuvai pats geriausias pavyzdys, kuria linkme turėtume eiti“, - kalbėjo B.Markauskas.
Anot jo, Naujoji Zelandija gali eksportuoti žemės ūkio ir maisto produktus į Rusiją, tačiau ji to nedaro, palaikydama Europos Sąjungos (ES) sankcijas Rusijai dėl šalies veiksmų Ukrainoje.
N.Guy teigė, kad priėmus Europos Sąjungos (ES) ir Naujosios Zelandijos laisvosios prekybos susitarimą, prekyba tarp Lietuvos ir Naujosios Zelandijos galėtų šiek tiek išaugti, tačiau svarbiau yra abejų šalių bendradarbiavimas ir galimos investicijos.
„Mūsų šalys turi daug panašumų. Apie pusę jūsų šalies užsiima žemės ūkiu, o panašiai yra ir Naujoje Zelandijoje. (...) Šiandien abipusė prekyba tarp šalių yra labai nedidelė, ji siekia maždaug 40 mln. Naujosios Zelandijos dolerių (apie 26 mln. eurų). Mes neturėtume susikoncentruoti ties tuo, ar produktai gali keliauti į Naująją Zelandiją. Tai gali nutikti dėl skirtingų sezonų, bet aš manau, kad ateitis bus investicijos abejose šalyse, trečiųjų asmenų prieiga į šalis ir bendradarbiavimas tarp valstybių“, - tvirtino N.Guy.
ES ir Naujoji Zelandija derybas dėl laisvosios prekybos sutarties pradėjo 2015 metais.
Naujosios Zelandijos pieno gamybos ir perdirbimo kooperatyvas 2013 metais kartu su viena didžiausių Lietuvos pieno perdirbimo įmonių „Rokiškio sūris“ baigė daugiau nei 3 mln. eurų vertės pieno išrūgų perdirbimo projektą. Tai buvo pirmoji tolimos šalies pieno sektoriaus investicija Lietuvoje.