• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

JAV zondas "Spirit", kuriame yra "marsaeigis" robotas MER-A, perdavė į Žemę pirmąsias nuotraukas nuo Marso paviršiaus, iš Gusevo kraterio, kur švelniai nusileido sekmadienį apie 6 val. 52 min. Lietuvos laiku.

REKLAMA
REKLAMA

Nuotraukos buvo padarytos panoramine kamera, iškelta ant ilgo strypo, ir perduotos per Marso orbitoje esančio Amerikos tiriamojo zondo "Mars-Odyssey" antenas, pranešė JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso tyrimo valdyba (NASA).

REKLAMA

Labai geros kokybės nuotraukose aiškiai matyti už horizonto išnykstantis lygus Marso paviršius, nusėtas retų įvairaus dydžio akmenų. Nuotraukos patvirtino, kad zondas "Spirit" yra lygiame horizontaliame paviršiuje ir priekine dalimi pasisukęs į Marso pietus.

Per pirmąjį ryšio seansą "Spirit" perdavė visą Marso paviršiaus panoramą 360 laipsnių aplink tašką, kuriame nutūpė.

REKLAMA
REKLAMA

Centras, iš kurio valdomas "Spirit", yra Pasadenoje, Kalifornijoje įsikūrusioje Reaktyvinių variklių laboratorijoje.

Pirmosios nuotraukos iš Marso paviršiaus leis NASA pamatyti dalį zondo ir preliminariai įvertinti, ar nutūpimas nepakenkė aparato konstrukcijai.

Artimiausiomis paromis Žemėje dirbantys inžinieriai išsamiau ištirs visus zonde esančio "marseigio" mazgus ir prietaisus, prieš nuleisdami jį ant Marso paviršiaus, kad galėtų važinėti po Raudonąją planetą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kitas ryšio seansas numatytas sausio 5 dieną 5 val. Lietuvos laiku.

Pagal numatytą darbų planą "marsaeigis" po Marsą judėti pradės tik po 9 parų - ne anksčiau, kaip sausio 12-ąją.

Nedidelio automobilio dydžio NASA "marseigiai" - tobuliausi į kitą planetą siunčiami robotai, kainavę 800 mln. JAV dolerių (2,4 ml. litų), yra specialiame leidimosi laive - zonde, kuris po 498 mln. km kelionės ant Marso paviršiaus nusileido parašiutu.

REKLAMA

"Marseigiai" nusileidžia skirtingose Raudonosios planetos pusėse, tose vietose, kur, mokslininkų manymu, anksčiau buvo dideli vandens telkiniai. Manoma, kad vanduo Marse dingo po kažkokios katastrofos, kurios metu planeta neteko beveik visos savo atmosferos.

"Marseigiai" gali važiuoti 100 m per val. greičiu. Nedidelės vaizdo kameros padeda jiems pastebėti akmenis ir duobes, kurių negalima pervažiuoti.

"Marseigiai" gali paimti medžiagos nuo Marso paviršiaus, gręžti uolienas ir mikroskopu ištirti paimtus pavyzdžius.

"Reuters"-BNS

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų