Nesulaukdami konkrečių Vyriausybės veiksmų kritinei padėčiai žemės ūkio sektoriuje pagerinti, antradienį (04.15) iš visų šalies regionų prie Seimo atvykę žemdirbiai rengia protesto akciją.
Nusivylę žemomis pieno supirkimo kainomis, jie pienvežiais atveš ir nemokamai dalins miestiečiams sertifikuotuose ūkiuose keliasdešimt tonų primelžto šviežio pieno.
Žemės ūkio bendrovių asociacijos prezidento Algirdo Ražausko teigimu, toks mitingas, ko gero, bus pats didžiausias nuo Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo pradžios, jame gali dalyvauti apie 5-10 tūkst. žemdirbių.
Pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) pirmininkas Jonas Ramonas sakė, kad dabar susiklosčiusi tokia padėtis, kai kainos nedengia gamybos išlaidų, ir realizuoti produkciją bei atgauti pinigus Vyriausybės patvirtintais terminais pavyksta nedaugeliui. Už pagamintą ir realizuotą žemės ūkio produkciją kaimas gauna apie 0,5 mlrd. litų mažiau nei prieš 5 metus. Smukusios supirkimo kainos lėmė, kad mažėja žemės ūkio produkcijos gamybos apimtys, ir jau nerealu, kad būtų vykdomos kvotos tapus ES nariais.
Praėjusių metų pabaigoje žemdirbiai, jausdami prasidėjusią krizę, prašė žemės ūkio sektoriaus paramai skirti 450 mln. Lt, tačiau skirta 200 mln. Lt mažiau. Visa susiformavusių problemų ir padarinių našta gula ant paprasto kaimo žmogaus.
Pasak ŽŪR vadovo, visose žemės ūkio sektoriaus šakose susiklostė tragiška padėtis. Pieno sektorius dėl smukusių kainų nuostolius skaičiuoja dešimtimis milijonų, galvijų supirkimo kainos dengia vos apie pusę gamybos išlaidų, užsienietiška kiauliena, kaip ir daržovės, jau baigia išstumti lietuvišką produkciją.
Panašiai kritinę žemės ūkio būklę apibūdino ir Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininkė Genutė Staliūnienė, sakydama, kad šiandien dar neaišku, kokia bus patvirtinta intervencinė grūdų supirkimo tvarka ir kaina, nors pagal galiojančius teisės aktus tai turėjo būti atlikta dar praėjusiais metais. Neįvertinama ir praėjusių metų sausra, kurios padarinius pajusime šiemet: daliai teks atnaujinti išdegusias ganyklas, kompensuojant drėgmės trūkumą daugiau investuoti į pasėlius. Dėl sausros šiemet mažesni žieminių javų pasėlių plotai.
Balandžio 15 d. prie Seimo vyksiančio žemdirbių mitingo reikalavimų parengtame projekte pageidaujama numatyti konkrečias rinkos reguliavimo priemones, užtikrinančias pieno gamintojų pajamas, parengti aiškią pieno supirkimo kainos nustatymo metodiką. Pieno supirkimo kaina ir parama privalo dengti pieno gamybos išlaidas. Vasaros laikotarpiu žemdirbys turi gauti 0,60-0,65 Lt/kg, žiemą, kai galvijai tvarte, - 0,70-0,75 Lt už kilogramą. Taip pat reikalaujama kuo greičiau žemdirbiams išmokėti tiesiogines išmokas už karves.
Žemdirbiai taip pat kelia konkrečius reikalavimus ir dėl kritinės situacijos mėsos, grūdų, daržovių cukraus gamybos sektoriuose. Pavyzdžiui, ūkininkai už realizuotus galvijus nori gauti po 3-3,5 Lt už kg gyvo svorio, kiaules - po 3,30-3,8 Lt.
Reikalaujama kuo skubiau pritaikius intervencinius pirkimus baigti supirkti 2002 m. derliaus perteklinius maistinius grūdus, patvirtinti 2003 m. derliaus grūdų supirkimo tvarką.
ELTA