Žemės ūkio rūmų vadovas Bronius Makauskas sakė, kad žemdirbiai nori gauti atsakymus į penkis-šešis svarbiausius jiems rūpimus klausimus. Pirmiausia – ar žemdirbiai laiku gaus numatytas tiesiogines išmokas.
Ministras Pirmininkas patikino, kad numatytos tiesioginės išmokos už 2008 m. žemdirbiams bus išmokėtos iki balandžio 30-os dienos. Finansų ministras Algis Šemeta, atsakydamas, ar papildomų nacionalinių tiesioginių išmokų lygis 2009 m. bus išlaikytas praėjusių metų lygiu, ragino ūkininkus palaukti, kol kovo mėnesį bus peržiūrėtos biudžeto išlaidos.
Žemės ūkio organizacijų atstovai prašė Vyriausybės persvarstyti Gyventojų pajamų mokesčio įstatymą, grąžinti PVM lengvatas žemės ūkio produkcijos gamintojams, parengti Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymą. Kalbėdami apie šią problemą žemdirbiai nuogąstavo, kad jiems sąlygas diktuoja monopolininkai, vėluoja atsiskaitymai už pateiktą žemės ūkio produkciją, rinka neapsaugota nuo nelegalios prekybos.
Sprendimų jau ieškoma
Daug dėmesio forume buvo skirta pieno gamintojų sektoriaus problemoms. Pieno gamintojai sunerimę, kad dabar jiems už kilogramą pieno siūloma nuo 20 iki 60 centų, nors parduotuvėse jo kaina kelis kartus didesnė. Pieno gamintojai norėtų, kad už kilogramą jiems būtų mokama bent 80–85 centai. Forumo dalyviai pažymėjo, kad pieno perdirbimo įmonės žemdirbiams 2009 m. vasario 1 d. buvo skolingos 64 mln. litų, iš jų 4,6 milijono pradelsto termino. Nors ir galioja Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymas, tačiau jo nuostatų žemės ūkio ir maisto produktų pirkėjai nesilaiko, nes nėra pakankamos šios įstatymo vykdymo kontrolės. Žemės ūkio ministerija parengs Atsiskaitymo už žemės ūkio produkciją įstatymo pakeitimo projektą, kuriame bus numatytas kontrolės mechanizmas ir kontrolę vykdanti institucija.
Vyriausybė ieško būdų ir galimybių gelbėti pieno sektorių ir jau svarsto sudaryti galimybę ūkininkams pieną parduoti viešajam sektoriui, t. y. pieną jie galėtų parduoti tiesiogiai mokykloms, globos namams, kitoms įstaigoms, aplenkdami didžiuosius prekybos centrus. Taip pat bus imtasi priemonių, kad pienas būtų perdirbamas tiesiog ūkiuose ir jį būtų galima realizuoti tiesiogiai – ūkininkų turgeliuose.
Žemdirbiai taip pat kėlė klausimus dėl kainų už energetikos išteklius, kaimo mokyklų. Pasak Andriaus Kubiliaus, 15-osios Vyriausybės programoje yra numatytos priemonės dėl kaimo mokyklų. „Kaimo mokyklas galėsime išlaikyti, jei visi mokės mokesčius“, – sakė Premjeras.
Ministro Pirmininko potvarkiu sudaryta tarpžinybinė darbo grupė, pirmininkaujama Vyriausybės kanclerio Deivido Matulionio, ateinančią savaitę pradės detaliai nagrinėti klausimus ir ieškoti konkrečių sprendimų dėl susidariusių problemų pieno sektoriuje ir nesąžiningos mažmeninės prekybos.