• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pavasarį Seime gali gimti nauja frakcija. Remigijus Žemaitaitis tikina, kad prie naujos frakcijos prisijungti gali ir valdančiųjų elgesiu nepatenkinti koalicijai priklausantys Seimo nariai. Eugenijus Gentvilas tokius kolegos parlamentaro teiginius vadina kliedesiais ir abejoja, ar R. Žemaitaitis pajėgtų suvaldyti iš skirtingų politinių jėgų susirinkusius Seimo narius.

Pavasarį Seime gali gimti nauja frakcija. Remigijus Žemaitaitis tikina, kad prie naujos frakcijos prisijungti gali ir valdančiųjų elgesiu nepatenkinti koalicijai priklausantys Seimo nariai. Eugenijus Gentvilas tokius kolegos parlamentaro teiginius vadina kliedesiais ir abejoja, ar R. Žemaitaitis pajėgtų suvaldyti iš skirtingų politinių jėgų susirinkusius Seimo narius.

REKLAMA

Šiuo metu R. Žemaitaitis priklauso Mišriai Seimo narių grupei, be jo ši grupė turi dar 12 narių: Lenkų rinkimų akcijos narius Rita Tamašunienę, Česlavą Olševskį ir Beatą Petkevič, socialdarbiečius Joną Pinskų, Andrių Palionį ir Zigmantą Balčytį, iš Liberalų sąjūdžio pasitraukusį Kęstutį Glavecką, su žaliaisiais į Seimą kandidatavusį Algirdą Butkevičių, savarankiškai vienmandatėse apygardose išsikėlusius Petrą Gražulį, Valdemarą Valkiūną, Vytautą Baką ir Domą Griškevičių.

Prisijungti gali ir dalis valdančiųjų

R. Žemaitaitis kalba apie naują frakciją Seime, kuri, pasak jo, turėtų susiformuoti Seimo pavasario sesijoje.

REKLAMA
REKLAMA

„Tik kovo 10 dieną bus matyti, ar viskas tvarkoje, ar ne. Mūsų tikslas, kad būtų bent jau devyni [nariai], o ar pavyks, ar ne, parodys tik kovo mėnuo“, – naujienų portalui tv3.lt sakė R. Žemaitaitis.

REKLAMA

Jis tikino besikalbantis su Seimo nariais iš skirtingų frakcijų, taip pat ir iš valdančiosios koalicijos.

„Kadangi yra ten nepatenkintų tam tikrais valdančiųjų vidaus sprendimais – tai žmonės irgi mąsto, galvoja, ypatingai vienmandatininkai, ar teisingai atstovauja rinkėjus. Sako, kad prieš rinkimus vieną žadėjom, o dabar yra visai kitaip“, – kalbėjo politikas.

R. Žemaitaičio teigimu, jis suskaičiuoja bent 5–6 valdančiųjų narius, nepatenkintus koalicijos sprendimais. Visgi, anot jo, tik kovo mėnesį paaiškės, ar šie Seimo nariai išdrįs pasitraukti iš koalicijos.

REKLAMA
REKLAMA

Frakciją buriančio politiko teigimu, kai kurie koalicijoje esantys Seimo nariai nepatenkinti valdančiųjų sprendimais socialinėje politikoje, Vyriausybės veiksmuose koronaviruso valdyme, švietimo problemų sprendimu.

„Kai kurie Seimo nariai yra persekiojami ir už žodžio laisvės pasisakymus, neleidžiama reikšti savo minčių, reikia su frakcija suderinti kiekvieną klausimą“, – tvirtino R. Žemaitaitis.

Jis prognozavo, kad naujoji frakcija būtų opozicinė, tačiau patys frakcijos nariai turės nuspręsti, koks būtų jos kelias.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kai susikurs frakcija, gal ir valdančioji dauguma susipras, kad reikia tartis, diskutuoti, ieškoti sprendimų, o ne buldozerio principu eiti“, – sakė R. Žemaitis.

Jis tikino, kad būsima frakcija pavadinimo kol kas neturi.

Abejoja Žemaitaičio lyderio savybėmis

Apie galimą naują frakciją pasisakė ir Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.

„Seimo koridoriuose tikrai nieko nesu girdėjęs, o Žemaitaitis kartais tuščioje vietoje sugeba kažką pseudoreikšmingo pasakyti arba padaryti“, – teigia E. Gentvilas.

REKLAMA

Visgi jau ne pirmą kadenciją Seime skaičiuojantis politikas tikino, kad nėra skeptiškas naujos frakcijos atžvilgiu ir neatmeta galimybės, kad kadencijos bėgyje toks darinys atsiras. Visgi E. Gentvilas abejoja, ar šiuo metu frakcija turi kažkokį pagrindą.

„Žinau, kad su Glavecku jie yra kalbėję, kad reikėtų ką nors daryti, bet ar yra koks nors proveržis, abejoju“, – naujienų portalui tv3.lt sakė E. Gentvilas.

Ir nors galimybių naujai frakcijai atsirasti politikas mato, R. Žemaitaičio teiginius, apie prie jos prisijungti galinčius koalicijoje esančius Seimo narius, E. Gentvilas vadina iliuzijomis.

REKLAMA

„Netikiu. Kartais pavadinu Žemaitaičio kalbėjimus kliedesiais arba norai pateikiami kaip realybė. Jei yra kas nors nepatenkintas, tai patikėkite, ar tai būtų konservatorių frakcijoje, ar Laisvės frakcijoje, ar mūsų frakcijoje, tikrai Žemaitaitis nėra tas asmuo, kuris sugebėtų sutelkti.

Kas čia per lyderis, kuris sugebėtų sutelkti kažkokiai bendrai veiklai? Nieko už to nestovi, išskyrus norą sukurti kokią nors frakciją ir tapti reikšmingesniu nei eiliniu Mišrios grupės nariu. Tai sveikintinas siekis, gali būti, kad jam pavyks, tačiau tegu jam neatrodo, kad čia valdančiosios daugumos pagrindu jam pavyks tą padaryti“, – teigė liberalas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

E. Gentvilo nuomone, naujoji frakcija gali turėti įtakos opozicijoje, kuri kol kas nesusitaria dėl savo lyderio. Visgi, panašu, kad pašnekovo nuomone, valdantiesiems grėsmės naujas R. Žemaitaičio suburtas darinys nekelia.

„Kad tai bus kažkokia rezultatyvi frakcija, tai netikiu, nes tai bus dirbtinai iš visų pakampių surinkti žmonės“, – įsitikinęs E. Gentvilas.

Frakcija gali būti silpna ir greitai suyranti

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius, politologas Lauras Bielinis teigė, kad šiuo metu Mišri Seimo narių grupė neturi aiškios idėjos ar plano, o susibūrę į frakciją šie politikai įgytų kažkokį vardą.

REKLAMA

„Frakcijos paskelbimas reikštų, kad grupė tampa labiau organizuota ir aiškiau žino savo tikslus ir planus. Ir jiems, ir kitiems tai būtų signalas, kad susiformavo nauja politinė struktūra, turinti kažkokius realius strateginius tikslus Seimo veikloje“, – teigė L. Bielinis.

Profesoriaus teigimu, svarbus klausimas, kiek ši frakcija būtų tvari. Anot jo, į ją susiburtų įvairiose politinėse srovėse buvę politikai, tad jiems susitarti būtų tikrai nelengva.

REKLAMA

L. Bielinio tvirtinimu, kad naujoji frakcija būtų tvari, jai reikia bendros idėjos ir stipraus lyderio, aplink kurį burtųsi Seimo nariai. Jei šių sąlygų neatitiks, politologo nuomone, naujoji frakcija bus silpna ir lengvai suyranti. Ar tokiu tvirtu lyderiu gali būti R. Žemaitaitis?

„Tegu pabando, o tada bus matyti“, – juokėsi L. Bielinis.

Profesoriaus teigimu, kol kas sunku pasakyti, kieno žodžiuose yra daugiau tiesos – ar R. Žemaitaičio teiginiuose apie nepatenkintus valdančiųjų narius, ar E. Gentvilo tvirtinime, kad tokie Seimo nariai nesijungtų prie naujosios frakcijos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tiesa bus tik tuomet aiški, kai pamatysime, ar jungiasi, ar nesijungia prie tos frakcijos penki žmonės iš dabartinių valdančiųjų. <...> Dabar mes tik galime sakyti, kad tiek Žemaitaitis, tiek valdantieji išsakė savo politines pozicijas ir norus. Bet kaip bus iš tikrųjų, matysime tik tada, kai tai įvyks“, – tvirtino L. Bielinis.

Aktualijų laidoje „Dienos pjūvis“ praėjusią savaitę viešėjusi Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen taip pat abejojo, kad dalis valdančiųjų atstovų gali perbėgti pas R. Žemaitaitį. Liberalų sąjūdžio lyderė prasitarė, kad pavasario sesijoje galime pamatyti atvirkštinį variantą, kai dalis opozicijoje esančių Seimo narių prisijungs prie valdančiosios koalicijos.

Frakcijai sudaryti reikalingi 7 Seimo nariai. Parlamento pavasario sesija prasidės kovo 10 d.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų