Šeštadienį Kaupų kaime prie Tverų dešimt XIII-XIV amžių mūšių meną, karybą ir gyvenseną propaguojačių klubų gyvai atkūrė garsų istorinį 1260 metų Durbės mūšį.
Taip jau trečius metus buvo paminėta Žemaičių vienybės diena.
Kaupuose išaugsiančios medinės XIII a. žemaičių pilies kunigaikštis Romualdas Miceika sukvietė svečius, idant šie, dalyvaudami kovose bei įvairiose rungtyse ir turnyruose, atkurtų praėjusio Žemaitijos aukso amžiaus atmosferą.
Lemtinguose Saulės ir Durbės mūšiuose žemaičiai sumušė Livonijos ordiną, ir, šiam nebepavykus atsiimti anksčiau užkariautų teritorijų, susiformavo naujas Žemaitijos valsčius Medininkai, o Lietuva šios pergalės dėka tapo jūrinė valstybė.
„Manau, kad oro sąlygos, liūtis sutrukdė dalyviams susirinkti taip gausiai, kaip praėjusiais metais. Visos šventės skirtingos savo scenarijumi ir nuotaika, - ve.lt sakė jos organizatorius R. Miceika.
Jis pastebėjo, jog šioji šventė išsiskiria tuo, kad Lietuvos tūkstantmečio proga vyko visų karų, kurie perėjo per Žemaitijos žemę (net Napoleono armijos žygio per Lietuvą) imitacija.
Šventę, prasidėjusią pirmojo būsimos pilies poliaus įtvirtinimu, turėjo baigti medinės improvizuotos livoniečių pilies puolimas, lankininkams apšaudžius ją liepsnojančiomis strėlėmis.
Šventės dalyviai patikino, jog tai, kas vyko, nėra tik vyriški žaidimai - jie didžiuojasi savo šalies ir tautos istorine praeitimi, ir tai įrodė vykusiais mūšiais.
Per pertraukas susirinkusieji linksminosi, svaidydami į taikinius kuokas ir kirvius, šaudydami iš lanko, jodinėdami žirgais ir ragaudami vyndarių bei kepsnių kepėjų vaišes.
Ivona ŽIEMYTĖ