Kaip ir daugelio kitų ligų atveju, žarnyno vėžį gali lemti daugybė galimų rizikos veiksnių, iš kurių vienus galime kontroliuoti, o kitų – ne.
Tačiau ekspertė atskleidė du svarbiausius dalykus, kuriuos galite padaryti, kad sumažintumėte riziką susirgti agresyvia liga, rašo express.co.uk.
Gydytoja onkologė Ursina Teitelbaum, kalbėdama su „Huffpost“, paaiškino, kad žarnyno vėžį sunku anksti nustatyti, nes jo simptomai dažnai nepastebimi.
Todėl du dalykai, kuriuos ji rekomenduoja daryti, kad apsisaugotumėte nuo žarnyno vėžio, yra šie:
- Neignoruokite neįprastų simptomų ar įspėjamųjų ženklų, net jei esate jaunas;
- Gyvenkite aktyvų gyvenimo būdą ir sveikai maitinkitės.
Neignoruokite neįprastų simptomų ar įspėjamųjų ženklų
Pasak dr. U. Teitelbaum, suaugusieji retai susimąsto, kad jų jaučiami neįprasti simptomai gali išduoti vėžį – tai pavojinga, nes sveikatos priežiūros specialistai gali turėti tokį patį išankstinį nusistatymą.
Numojus ranka į simptomus, liga gali būti diagnozuota pavėluotai ir sumažėti tikimybė išgyventi.
„Atkreipkite dėmesį į bet kokius tuštinimosi įpročių pokyčius. Jei visada tuštindavotės reguliariai, bet dabar dažnai jaučiate vidurių užkietėjimą arba pastebėjote kraujo išmatose ir jaučiate pilvo skausmus, verta pasikalbėti su gydytoju“, – perspėjo dr. U. Teitelbaum.
Ji taip pat sakė, kad su gydytoju reikėtų pasikalbėti, jei kamuoja nepaaiškinamas viduriavimas, nuovargis ar staiga pasireiškusi mažakraujystė.
Kiti žarnyno vėžio simptomai gali būti kraujavimas iš tiesiosios žarnos, išangės ar tiesiosios žarnos skausmas, atsiradę gumbai ir nepaaiškinamas svorio kritimas.
Gyvenkite aktyvų gyvenimo būdą ir sveikai maitinkitės
Vėlgi, kai esate jaunas, gali atrodyti, kad dėl to nereikia nerimauti, tačiau netinkamas gyvenimo būdas gali turėti skaudžias pasekmes.
Žarnyno vėžys dažniausiai siejamas su netinkamu gyvenimo būdu, pavyzdžiui, cigarečių rūkymu, alkoholio vartojimu ir fiziniu neaktyvumu.
Kitas svarbus veiksnys yra mityba. Raudona mėsa ir perdirbtas maistas yra susiję su didesne žarnyno vėžio rizika.
Dr. U. Teitelbaum pridūrė: „Nėra tobulo storosios žarnos vėžio prognozės rodiklio, tačiau apskritai sveikas gyvenimo būdas gali padėti jo išvengti.“
NHS teigia, kad storosios žarnos vėžį gali sukelti genetiniai pokyčiai, gyvenimo būdas ir aplinkos veiksniai. Taip pat tam tikros sveikatos būklės gali padidinti tikimybę susirgti žarnyno vėžiu.
Didesnė rizika susirgti žarnyno vėžiu kyla vyresniems nei 50 metų asmenims, rūkantiems, turintiems antsvorio, asmenims, kurių artimi giminaičiai sirgo žarnyno vėžiu, sergantiems uždegiminėmis žarnyno ligomis, turintiems žarnyno polipų, sergantiems Linčo sindromu arba šeimine adenomine polipoze.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!