Banko Finasta analitikai parengė žaliavų rinkos analizę, kuria kviečia susipažinti su pagrindinėmis trečiojo ketvirčio žaliavų rinkos tendencijomis ir ketvirtojo perspektyvomis.
Nafta
Naftos rinka 2009 m. III ketv. ėmė rodyti tikresnius stabilizacijos ženklus, o tai lėmė mažesnį naftos kainos svyravimą. Panašu, kad dabartinė naftos kaina patenkina tiek žaliavą išgaunančias, tiek ją vartojančias valstybes, tad labiau svyruoti ją galėtų priversti tik stipresni paklausos pokyčiai. Ateinančių dvylikos mėnesių žaliavos kainos perspektyvos neutralios. Tai lemia pagerėjusios esminės rinkos sąlygos, tokios kaip sustojęs naftos vartojimo smukimas, Kinijos ekonomikos augimas, OPEC naftos gavybos ribojimas, ir didesni investicinių pinigų srautai į šią rinką. Po truputį atsigaunanti pasaulio ekonomika sukuria pagrindą išsilaikyti dabartinėms kainoms, o vis dar didelės naftos produktų atsargos ir pertekliniai gamybos pajėgumai turėtų neleisti naftai stipriai brangti.
Gamtinės dujos
Pastaruoju metu vis daugiau investuotojų dėmesio sulaukia gamtinės dujos. Jų kaina 2009 m. II ir III ketv. kito priešingai nei naftos – vien per metus ji mažėjo 57 proc. Didžiausią įtaką tam turėjo perteklinė rinka – JAV gamtinių dujų atsargos dėl mažesnio vartojimo vis dar didėja. Visgi jų patrauklumą, nepaisant prastokų rinkos sąlygų, skatina tai, kad pastarąjį pusmetį jos kito visiškai priešingai nei žaliavinė nafta. Žaliavinės naftos ir gamtinių dujų, perskaičiuotų į naftos ekvivalentą, kainos santykis rodo, kad arba gamtinės dujos yra pernelyg pigios naftos atžvilgiu, arba pati nafta yra per daug brangi. Ateinančių metų gamtinių dujų kainų perspektyva – neutrali, nes dabartinė kaina jau daro jas patrauklesnes, lyginant su alternatyviais energetiniais ištekliais.
Pramoniniai metalai
Daugumos pramoninių metalų kainų ateinančių dvylikos mėnesių perspektyvos yra neutralios. Kinijos, kuri sunaudoja daugiausia šių metalų, ekonomika veikiausiai toliau stipriai augs, o tai ir kitais metais turėtų sukurti atitinkamą metalų paklausą. Be to, pasaulio valstybių vykdomos ekonomikos gaivinimo programos nemažai susijusios ir su tų pramonės šakų, kurios naudoja metalus, skatinimu. Neigiamai kainą gali veikti joms kritus padidėjusi šių metalų gamyba. Kalbant apie pramoninius metalus, įprasta manyti, kad ekonomikos perspektyvas atspindi vario kaina, tačiau tikruoju rodikliu labiau tiktų laikyti plieno kainą. Tai lemia pati plieno rinka, kuri pastaruoju metu atrodo racionaliausia ir mažiausiai lemiama spekuliacinių veiksnių.
Taurieji metalai
Ateinančių dvylikos mėnesių tauriųjų metalų kainų perspektyva neutrali, nors artimiausiu metu ji gali šiek tiek kristi. Šiuos metalus brangti skatina investuotojai, vis labiau nepasitikintys JAV doleriu ir jo perspektyvomis. Tačiau toks investuotojų lėšų antplūdis į tauriųjų metalų rinką sukelia baimę, kad rinka tampa dar labiau priklausoma nuo riziką mėgstančių investuotojų, kuriems pasitraukus kaina atitinkamai svyruotų stipriau, nei įprasta.
Žemės ūkio produkcija
Žemės ūkio produkcijos kainų ateinančių metų perspektyva lieka neutrali. Reikėtų atkreipti dėmesį į grūdines kultūras ir ypač kviečius, kurių kaina 2009 m. III ketv. smuko beveik 20 proc. Pastaroji rinka vis dar yra perteklinė, o tai lemia atsargų kaupimąsi. Tačiau numatomas pasaulio ekonomikos atsigavimas ir niekada tiksliai neprognozuojami nepalankūs orai gali paskatinti kviečius brangti. Įdomi turėtų būti cukraus ir kakavos pupelių rinkų situacija – dėl nepakankamos pasiūlos jaučiamas akivaizdus šios produkcijos trūkumas. Tačiau nerimą kelti taip pat turėtų tai, kad dabartinė kaina yra tokia, kai paklausa gali imti sparčiai mažėti, o tai sudarytų didesnį spaudimą kainoms kristi.
Daugiau informacijos galite rasti čia.