Lietuvos ir Europos energetikai nori nušauti tris zuikius vienu šūviu – kad energetika būtų pigi, saugi ir ekologiška. Kokiu keliu galėtų eiti Lietuva, skaitydamas pranešimą „Valstybės“ konferencijoje svarstė „Nordea“ banko ekonomistas Ž. Mauricas. Pasak jo, geriausia išeitis Lietuvai – subalansuoti visus tris kelius.
„Mes galime pasirinkti saugią ir ekologišką energetiką, tačiau ji bus brangi – tai būtų importo ribojimas ir atsinaujinančių energetinių išteklių plėtra. Kitas pasirinkimas – turėti saugią ir pigią energetiką, tačiau ji nebūtų ekologiška, – pasakojo Ž. Mauricas. – Trečias variantas yra pigi ir ekologiška energetikos sistema, tačiau ji nebūtų saugi. Pigumą užtikrintų importas iš kitų valstybių, tačiau ji būtų nesaugi, nes priklausytų nuo iškastinio kuro kainų.“
Tačiau, pasak pranešėjo, energetika – ne ekonomika, kur dažnai norint pasirinkti vieną sprendimą, reikia atsisakyti kitų.
„Šiuo atveju reikia nedėti visų kiaušinių į vieną pintinę. Turime laikytis energetinės nepriklausomybės strategijos, kurioje nurodyta, kad galime investuoti į visus išteklius“, – sakė Ž. Mauricas.
Pasak Ž. Maurico, iki šiol energetinių išteklių kainos kilimui pasaulyje didžiausią įtaką darė Kinija. Kainos galėtų sumažėti, jei Kinijoje sumažėtų vartojimas. Tiesa, remiantis EK prognozėmis, 2020 metais energetinių išteklių kaina turėtų padidėti.
Kalbėdamas apie atsinaujinančią energetiką, ekonomistas pasakojo, kad Europa, kuri mėgina atsisakyti iškastinio kuro ir pereiti prie atsinaujinančių energijos išteklių, dar ilgai liks priklausoma nuo iškastinio kuro, mat atsinaujinančių išteklių sparta ateityje turėtų mažėti, kiek sparčiau augs tik vėjo energetika.
P. Grinkevičius