• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Uostamiesčio Savivaldybės surinktais duomenimis, apie 30 daugiabučių namų balkonų yra kritinės būklės, kai kurie iš jų dalimis arba visiškai gali nukristi žemyn bet kurią akimirką.

REKLAMA
REKLAMA

Vadovaudamiesi įstatymais, valdininkai į bėdą papuolusiuosius klaipėdiečius gali paremti tik moraliai arba išsiuntinėti perspėjimus bendrijoms, namų valdoms ir gyventojams, kad šie susitvarkytų savo ūkį. Nelaimės atveju, nukritus balkono konstrukcijai ir sužalojus atsitiktinį praeivį, atsakomybę privalo prisiimti buto savininkas.

REKLAMA

Tai - dar tik pusė bėdos. Sukrapštę nemenką sumą (800-1000 litų - vidutiniškai tiek kainuoja vieno objekto sutvarkymas) żmonės nesuranda įmonių, kurios sutiktų atlikti remonto darbus.

Su šia problema susidūrusi UAB "Marių valdos" administracija aiškina, jog statybininkai atsisako darbų dėl per mažų jo apimčių. Kiti to nesiima, nes neturi įrangos arba ją nuomoti per brangu, tretieji - dėl nepatogaus priėjimo prie griūvančio objekto.

REKLAMA
REKLAMA

Ką daryt?

Klaipėdietė Tatjana, Kūlių vartų gatvės 5-ajame name gyvenanti nuo 1956 metų, ne kartą gavo perspėjantį raštą iš bendrovės "Mūsų namų valdos". Namą administruojanti bendrovė ragina susiremontuoti ištrupėjusį balkoną, keliantį grėsmę praeivių gyvybei.

"Ko tik nedarėme kartu su tokį patį perspėjimą gavusiais kaimynais - laikraščių skelbimuose statybininkų ieškojom ir per pažįstamus - niekas nesutinka dirbti net už didžiausius pinigus. Ėjau į namų valdą, prašiau, kad pagelbėtų, o jie man į akis žiūri ir sako - ponia, jūsų balkonas, jūs ir ieškokitės", - skėsčiojo rankomis pagyvenusi moteris.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tatjana labiausiai baiminasi nelaimės - ji žino, kad atskilus tinko gabalui, kuris gali sužeisti praeivius, o jų judrioje gatvėje daug, už sužalojimą atsakomybę teks prisiimti netvarkingo balkono savininkei.

"O ką daryt? Aš pati juk nelipsiu su kopėčiomis ir netinkuosiu, tai tik meldžiuosi, kad kas nors neatsitiktų", - pasakojo klaipėdietė.

REKLAMA

"Vakarų ekspresas" yra sulaukęs ir daugiau tokio pobūdžio skundų. Daugiabučio Taikos prospekte gyventoja Irena Stonienė, panorusi suremontuoti balkono plokštę ir suradusi meistrus, tikina vis tiek to negalinti padaryti, nes jos kaimynai viršuje pinigų tokios pačios būklės balkono sutvarkymui neturi. Remontuoti jai vienai - tuščias darbas, paaiškino meistrai.

REKLAMA

Nepaliko likimo valiai

Kol kitos namų valdos klaipėdiečiams rodo duris, "Debreceno valdų" direktorė Vida Kistenienė pluša iš peties. Ši namų valda nepaliko likimo valioje savo gyventojų. Administracija surado individualią įmonę, remontuojančią trupančius ir griūvančius balkonus.

"Šiandien situacija geresnė nei prieš metus. Apie 50 procentų kritinės būklės balkonų mūsų daugiabučiuose jau sutvarkyta, likusieji delsia ne todėl, kad neturi lėšų, bet todėl, kad pyksta. Vos ne visi kaip vienas turi argumentą - esą mokame didžiulius mokesčius namų valdai, tegul šioji ir lopo už surinktas lėšas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Deja, to nebus. Pagal įstatymus savininkai privatizavę butus rūpinasi jų būkle. Žmonėms patariu nelaukti, nes statybininkų darbas ir medžiagos brangsta kasmet. Pavyzdžiui, pernai betono maišas kainavo 10 litų, šiemet jau 25 litus", - dėstė V. Kistenienė.

Tikrins pavasarį

Po to, kai šiemet sostinėje vos ne praeiviams ant galvų nukrito balkonas, Valstybinė teritorijų planavimo ir statybos inspekcija (VTPSI) prie Aplinkos ministerijos, įpareigojo ir uostamiesčio Savivaldybę sudaryti pastatų, kurių konstrukcijų techninė būklė yra kritinė, sąrašą.

REKLAMA

Klaipėdos savivaldybės administracijos Statybos leidimų ir statinių priežiūros skyrius sąrašą sudarė ir išsiuntė dar vasarą. Pagal namų valdų ir daugiabučių savininkų pateiktus duomenis, mieste surasta apie 20 namų, kurių 30 balkonų yra kritinės būklės.

REKLAMA

Ar namų valdos bei bendrijos pasirūpino, kad tokių objektų sumažėtų, paaiškės tik pavasarį, kada Savivaldybei šios įstaigos privalės pateikti kasmetines administruojamų pastatų apžiūras.

Beje, gyventojai, patekę į tokią keblią situaciją, turėtų žinoti, jog, pagal galiojančius įstatymus, administratoriai - namų valdos arba bendrijos, o ne jie patys, privalo surasti statybininkus remonto darbams atlikti. Taip dienraščiui aiškino VTPSI specialistai. Anot jų, iš gyventojų reikia tik lėšų darbams ir statybinei medžiagai apmokėti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaune ir Vilniuje - iniciatyvos

Aptrupėjusiais Kauno Laisvės alėjos pastatų fasadais ir avarinės būklės balkonais susirūpino pastatų ūkio valdymo įmonė "City Servise".

Ji Senamiesčio ir Naujamiesčio gyventojams pasiruošusi remonto darbus organizuoti išskirtinėmis sąlygomis.

Praėjusią savaitę pagrindinėse Senamiesčio ir Naujamiesčio gatvėse pasirodė stendai, įspėjantys praeivius nevaikščioti po nesaugiomis pastatų konstrukcijomis. Tokius stendus ketinama pastatyti ties visais pastatais, kurių fasadai ar balkonai gali kelti pavojų.

REKLAMA

Vilniuje jau dešimtmetį veikia Senamiesčio atnaujinimo agentūra. Ji koordinuoja sostinės Savivaldybės paramą pastatų atnaujinimui, iniciatyviems gyventojams skirdama iki 50 procentų lėšų, reikalingų fasadų atnaujinimui.

Didžiausia parama yra skiriama ypatingos architektūrinės vertės pastatų atnaujinimui. Gyventojų ir valdžios bendradarbiavimo dėka Vilniuje atnaujintas ne vienas pastatas.

Klaipėdoje tokios iniciatyvos neparodo nei privačios bendrovės, nei Savivaldybė, nei namų valdos.

Vaida Jutkonė

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų