• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vienas lankomiausių objektų Stambule – Didysis turgus yra tarsi miestas mieste. Čia patekęs atsiduri tarsi kitame pasaulyje. Į jį patekti galima pro dešimtis skirtingų įėjimų. Tačiau iškart atkreipsite dėmesį į saugumo pajėgas šiame objekte.

51

Vienas lankomiausių objektų Stambule – Didysis turgus yra tarsi miestas mieste. Čia patekęs atsiduri tarsi kitame pasaulyje. Į jį patekti galima pro dešimtis skirtingų įėjimų. Tačiau iškart atkreipsite dėmesį į saugumo pajėgas šiame objekte.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Net ir prie pačio siauriausio įėjimo būsite sustabdytas ir patikrintas. Bet tai tik sustiprins saugumo jausmą, tad tikrai nesukels nemalonių emocijų. Juolab, kad patekus į vidų akys tiesiog pradės raibti nuo spalvų, o ausys nespės gaudyti prekeivių skleidžiamų garsų. Kiekviename šio turgaus kvadratiniame metre vyksta derybos. Kitaip ir neįmanoma, nes prekių kainos yra užkeliamos iki padebesių, o įsibėgėjus deryboms jos leidžiasi 2-3 ar daugiau kartų žemyn.

REKLAMA

Dalį kainų galite pamatyti šioje nuotraukų galerijoje. Tik primename, kad matomą sumą Turkijos lyromis reikėtų dalinti iš 4, kad sužinotumėte kainą eurais. Įdomu tai, kad daugybė prekeivių tyčia nerašo prekių kainų ir palieka viską deryboms, kurioms jie yra itin gerai pasikaustę.

REKLAMA
REKLAMA

Derėkitės iki nukritimo

Jei tik norite čia pasivaikščioti, turėsite apsišarvuoti kantrybe. Būsite viliojamas pačiomis įvairiausiomis prekėmis. Nuo blizgančių papuošalų, stiklo dirbinių iki kilimų, prieskonių, drabužių.

„Jūs tik pažiūrėkite. Juk nebūtina pirkti. Čia turiu pačių įvairiausių prekių. Parsivežti prisiminimui“, - girdi vieną pasiūlymą. Kitas prekeivis pradeda nuo klausimo: „Iš kokios šalies atvykote?“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Iš Lietuvos? Kaip aš myliu šią šalį. Ten pačios gražiausios merginos gyvena. Būtinai parsivežkite prisiminimui kažką“, - žodžių viliotinis gundo net ir nenusiteikus nieko pirkti.

Ir kaip tu kažko nenusipirksi, kai išgirsti, kad Lietuvos merginos yra gražiausios? Reikia. O kai prekeivis pagauna žvilgsnį, kai apžiūrinėju dailias šachmatų figūrėles, tada prasideda.

REKLAMA

„Šios figūrėlės su lenta kainuoja 350 Turkijos lyrų (beveik 86 eurai). Turiu pačių įvairiausių. Tik pažiūrėkite“, - ir pradeda traukti iš po prekystalio kitus pavyzdžius. O kol juos traukia, dar ir beveik kiekvienos figūrėlės istoriją spėja papasakoti.

Pamatęs skeptišką žvilgsnį prekeivis pradeda mažinti kainą ir pasiūlo (suprask išskirtinai tik man) įsigyti šią prekę už 250 lyrų (61 euras). Suma dar gerokai per didelė, tad pasakau, kad einu pasivaikščioti ir sugrįšiu dar.

REKLAMA

„Žinau, kad nesugrįšite. Niekas nesugrįžta, - pirkėjų psichologiją perpratęs prekeivis neatlyžta – Gerai, sutarkime, kad nuleisiu kainą iki 150 lyrų (37 eurai). Jau 20 metų dirbu turguje ir, mano drauge, geresnės kainos niekas jums nepasiūlys.“

Bet derybos išvargina ir jau noriu tiesiog nusisukti bei nueiti, tačiau patyręs prekeivis meta paskutinę kortą: „Parsivežkite tokį puikų prisiminimą į savo šalį. Atiduosiu praktiškai už dyką – 120 lyrų (beveik 30 eurų).“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Užtrukome apie 5-7 minutes nuo pasisveikinimo iki atsisveikinimo. Išeinu įsigijęs šachmatus ir jiems skirtą dailią lentą, o prekeivis įsideda sau į kišenę 120 lyrų. Paskaičiuoti nesunku, kad per tas kelias minutes kainą pavyko sumažinti tris kartus (nuo 86 iki 30 eurų). Gal ta šachmatų lenta su figūrėlėmis ir dūlės lentynoje, bet pačių derybų dar nepamiršiu ilgą laiką.

REKLAMA

Daug klastočių

Net ir neįgudusiai vyro akiai vaikštant Didžiajame Stambulo turguje pavyksta užfiksuoti padirbtų prekių. Pavyzdžiui, moteriška rankinė su užrašu „Real Gucci“. Čia galima rasti ir tokių prekės ženklų, kaip „Prada Milano“, „Chanel“.

REKLAMA

Vyrams ypač turėtų patikti sportinių marškinėlių pasirinkimas ir kainos. Mat senesnio modelio įvairių futbolo klubų marškinėliai gali kainuoti vos 10 lyrų (apie 2,5 euro). Tik medžiagos kokybė, nieko gero nežada. Tokius pirkti verta, jei neketinate jų nešioti.

Įdomūs faktai

Stambulo turgus – veikia mieste nuo pat XV amžiaus. Tai viena didžiausių turgaviečių pasaulyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Turguje parduodami įvairūs maisto gaminiai, tradiciniai turkų saldainiai, apranga, aksesuarai, avalynė ir kitos įvairios prekės.

Skaičiuojama, kad turguje yra daugiau nei 5 tūkstančiai parduotuvėlių, be to, keliasdešimt kavinių, fontanas ir mečetė.

Nors šio turgaus architektūra ir pati atmosfera yra žavinga ir viliojanti, tačiau būkite atsargūs ieškodami ar pirkdami kažką vertingą, nes čia sunku suprasti, ar daiktas tikrai turi vertę, ar tai tik turistams sukurta klastotė, pagaminta Kinijoje.

REKLAMA

Visas turgus yra uždaras, o į jį patekti galima tik pro vienus iš 22 vartų.

Didysis turgus buvo pastatytas įsakius Sultonui Mahmedui II. Oficialiai buvo atidarytas 1461 metais.

Per ilgus gyvavimo metus net kelis kartus buvo rimtai nukentėjęs nuo žemės drebėjimų ir gaisrų, tačiau tuojau pat būdavo atstatytas ir iki dabar tvirtai stovi ant žemės.

Kasdien turguje apsilanko apie 400 tūkst. lankytojų. Pagrindinis įėjimas į turgų pavadintas „Nuruosmaniye“, kurį išvertus į lietuvių kalbą reiškia „Osmanų šviesa“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų