• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant didžiausioms metų šventėms – Kalėdoms – Pasaulio sveikatos organizacijos specialusis pasiuntinys Europos regionui Vytenis Povilas Andriukaitis siunčia gyventojams įspėjimą. Jis skaičiuoja, kad praėjusią savaitę COVID-19 nusinešė maždaug tiek europiečių gyvybių, kiek gyvena Mažeikiuose. Todėl kad šventės netaptų dar viena baisia tragedija, specialistas dalijasi svarbiausiais patarimais kalėdiniam laikotarpiui.

Artėjant didžiausioms metų šventėms – Kalėdoms – Pasaulio sveikatos organizacijos specialusis pasiuntinys Europos regionui Vytenis Povilas Andriukaitis siunčia gyventojams įspėjimą. Jis skaičiuoja, kad praėjusią savaitę COVID-19 nusinešė maždaug tiek europiečių gyvybių, kiek gyvena Mažeikiuose. Todėl kad šventės netaptų dar viena baisia tragedija, specialistas dalijasi svarbiausiais patarimais kalėdiniam laikotarpiui.

REKLAMA

Apie tai kalbėta Lietuvos socialdemokratų partijos trečiadienį paskelbtame interviu su V. Andriukaičiu.

Žmonės reaguoti ima tik iš arti pamatę mirtį

Iki Kalėdų likus vos kelioms dienoms, V. Andriukaitis įspėja, kad šiemet švęsti atsipalaidavus nereikėtų. Epidemiologinė statistika ir toliau nedžiugina, tad rizika užsikrėsti išlieka.

Pasak V. Andriukaičio, vien praėjusią savaitę Europos regione COVID-19 užsikrėtė 2,7 mln. žmonių. Kol kas vyrauja delta atmaina ir nors buvo manyta, kad koronaviruso banga ims leistis, susiduriame su nauju iššūkiu – į Europą atkeliavo omikron atmaina.

REKLAMA
REKLAMA

Vien praėjusią savaitę Europos regione nuo COVID-19 mirė 28 tūkst. žmonių.

„Sukvieskime žmones į miestą, įsivaizduokime, tai turėtų būti Mažeikių dydžio miestas, kuris per savaitę išnyko, mirė. Mirė daugiau žmonių negu žuvo kariniuose konfliktuose. Mano klausimas netikintiems. Ką reikia daryti? Artėja Kalėdos. Nesivelsime į sąmokslo teorijas, bet visiškai aišku, kad 28 tūkst. grabų gali labai aiškiai pasakyti, kad reikia kiekvienam kažką daryti“, – sako V. Andriukaitis.

REKLAMA

Šį pavyzdį specialistas pateikia ne šiaip sau. Pasak jo, žmonėms kartais yra sunku įsivaizduoti, koks virusas yra pavojingas.

„Kol pavieniai miršta, žmonės netiki. Kai miršta daugiau, kažkas įvyksta. Tačiau kai kyla chaosas, kai jau vėlu imtis priemonių, dalis suvokia, kad reikia galbėti gyvybes. Praeitos savaitės Europos regiono skaičiai yra dramatiški“, – sako V. Andriukaitis.

„Įsivaizduokite save mieste, kuriame 28 tūkst. jau numirė. Ir jūs einate lankyti savo giminaičių, ruošiatės Kūčių vakarienei? Ką turite padaryti? Visų pirma, susigaudyti, kad galite pernešti infekciją kitam. Atsakomybė už infekcijos perdavimą yra kiekvieno iš mūsų“, – priduria V. Andriukaitis.

REKLAMA
REKLAMA

Pateikė rekomendacijas Kūčioms ir Kalėdoms

V. Andriukaitis vardija, kokių saugumo priemonių reikėtų imtis gyventojams, per šventes planuojantiems susitikti su artimaisiais. Čia jis pateikia konkretų chirurgo pavyzdį.

„Kai einate operuotis pas chirurgus arba matote chirurgus operacinėse – jie dėvi kaukes, nusiplauna rankas ir turi sterilius chalatus. Kam to reikia? Tam, kad neužkrėstų ligonio. Jie nenori perduoti infekcijos iš savęs ligoniui. Reikia, kad žaizda nesupūliuotų, kad ligonis pagytų ir neturėtų komplikacijų. <…> Kai lankysite savo artimuosius per Kūčias ir Kalėdas, prisiimkite savo atsakomybę neperduoti jiems infekcijos. Tam, kad neperduotumėte infekcijos, elkitės kaip chirurgai“, – sako V. Andriukaitis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Toliau specialistas vardija konkrečias priemones, kurių reikia imtis. Pirmiausia – dėvėti kaukes. V. Andriukaitis pataria dėvėti dvi – medicininę ir medžiaginę. Įrodyta, kad tokiu būdu kaukės yra geriau prispaudžiamos, tad geriau apsaugo.

Antra, rekomenduojama dėvėti akinius. V. Andriukaitis aiškina, kad infekcija plinta iš kvėpavimo takų, tačiau į kitą žmogų įsiskverbti gali ir per akių gleivinę. Akiniai turėtų apsaugoti nuo lašelių patekimo ir nuo nesąmoningo rankų kontakto su akimis.

REKLAMA

Trečia, atėjus į svečius reikėtų dezinfekuoti ar nusiplauti rankas muilu.

Ketvirta, susėdus prie stalo rekomenduojama išlaikyti saugius, bent vieno metro, atstumus ir nevalgant vėl užsidėti kaukes.

„Jeigu visi visus žinote, tėtis, mama, visi vakcinuoti – vienas dalykas. Tačiau jeigu yra nepažįstamų ir nevakcinuotų, pasistenkite padidinti atstumą“, – aiškina V. Andriukaitis.

Specialistas pataria, kad esant svečiuose ar priėmus svečius, reikėtų prisiminti bent kas valandą 15-ai minučių atidaryti langus bei išvėdinti patalpas.

REKLAMA

„Ore bus mikrodebesėliai, seilių ir garų, kur virusas gyvens. Skersvėjis tai ištrauks. Kai išsivėdinate, kambaryje palaikykite šiltą temperatūrą – tarp 21 ir 22 laipsnių šilumos. Tokioje temperatūroje lašeliai greitai džiūsta ir virusas aplinkoje žūsta“, – aiškina V. Andriukaitis.

Taip pat rekomenduojama dezinfekuoti paviršius, laikytis kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo.

Jei švenčiate su didesniu būriu žmonių, V. Andriukaitis rekomenduoja apsikeisti kontaktais, kad atsiradus susirgimui būtų galima greičiau įspėti sąlytį turėjusius žmones izoliuotis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvardijo svarbiausią priemonę

Vis dėlto svarbiausia apsaugos priemonė, pasak V. Andriukaičio, yra vakcina. Nors nuo COVID-19 miršta ir paskiepyti asmenys, didžioji dalis mirusiųjų būna nepasiskiepiję.

„Jeigu norite sumažinti savo riziką sunkiai sirgti ir numirti, vakcinuokitės. Tai kalba viso pasaulio statistika. Užeikite į PSO svetainę, worldometers.com, rasite sau atsakymus. <…> Gausite atsakymą, kad sunkiau serga ir miršta žymiai daugiau nevakcinuotų žmonių“, – sako V. Andriukaitis.

REKLAMA

Specialistas primena, kad kiekvieno gyventojo imuminė sistema yra it piršto antspaudas – pasaulyje yra beveik 8 milijardai žmonių, tačiau nerastume nė vieno žmogaus su identiškais pirštų antspaudais. Nuo imuninės sitemos ypatybių priklauso ir tai, kaip sunkiai žmogus sirgs.

„Iš šimto žmonių 30 gali niekaip nesusirgti ir pernešti virusą, 50 susirgs įvairiomis formomis, 10 sirgs sunkiai, o 10 sirgs ir mirs. Tokia yra istuacija, nes kiekvieno imuninė sistema yra skirtinga“, – sako V. Andriukaitis.

REKLAMA

Artėjant Kalėdoms V. Andriukaitis ragina gyventojus skiepytis ne tik sustiprinamąja doze, bet ir pirmomis, jei to padaryti dar nespėjote. Specialistas pabrėžia, kad vakcinacija apsaugo ir nuo delta atmainos, ir nuo omikron atmainos, dar tik plintančios Lietuvoje.

Žmogaus teisės baigiasi ten, kur prasideda kito žmogaus teisės

Apskritai kalbant apie vakcinuotis atsisakančius ir pandemijos valdymo priemonėms besipriešinančius žmones, V. Andriukaitis primena auksinę taisyklę – žmogaus teisės baigiasi ten, kur prasideda kito žmogaus teisės.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Filosofė Nida Vasiliauskaitė yra pasakiusi, kad susirgti ir numirti yra kiekvieno žmogaus teisė. V. Andriukaitis sutinka, kad kiekvienas žmogus turi teisę numirti, tačiau tai nereiškia, kad to vengti nereikėtų.

„Daug žmonių nusižudo, mes dėl to pergyvename. Lietuva savižudybėmis pirmauja, bet jeigu tai yra teisė, tai ko pergyventi? Pasirodo, pergyventi reikia. Tai yra stresas, tai yra neteisingas sprendimas, žmogaus niekinimas, pasirodo, kad jį buvo galima išgelbėti. Bet jei yra teisė nusižudyti, tai kam pergyventi? Kad programos prieš savižudybes? Tai būtų pats ciniškiausias sprendimas“, – kalba V. Andriukaitis.

REKLAMA

„Numirk steriliai, neužkrėsk manęs. Tu neturi teisės savo virusą permesti man ir mane numarinti. Atsitiks taip, kad tu persirgsi ir nenumirsi, o aš nuo tavęs gavęs virusą, nenorėdamas numirti, numirsiu“, – pavyzdį pateikia V. Andriukaitis.

V. Andriukaitis pataria, kad kalbėti su skiepų priešininkais reikėtų pagarbiai, oriai ir empatiškai. Reikėtų stengtis tokiems žmonėms suvokti, kokia kritinė ši situacija yra.

„Neįžeisti ir neatstumti – turėti dialogą, kalbėti argumentais ir stengtis apsaugoti jį nuo užsikrėtimo, pačiam vakcinuotis ir nešioti kaukes, kad apsaugotum jo gyvybę. Jis taip nusiteikęs. Turi ausis, bet nemato, turi ausis, bet negirdi ir turi nosį, bet neužuodžia. Yra tokių žmonių, bet jie yra mūsų žmonės, yra orūs, turime juos gerbti ir dėti pastangas juos apsaugoti“, – sako V. Andriukaitis.

REKLAMA

Lietuvoje – 14 atvejų

Portalas tv3.lt primena, kad Lietuvoje, antradienio duomenimis, iš viso patvirtinta 14 omikron atvejų (apie penkis pranešta praėjusią savaitę, apie naujus devynis atvejus informacija gauta šią savaitę).

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atliktų epidemiologinių tyrimų duomenimis, didžioji dalis šių atvejų yra įvežtiniai, rašoma NVSC pranešime. 

Iš naujai patvirtintų devynių atvejų šeši yra įvežtiniai (asmenys atvyko iš Danijos, Jungtinės Didžiosios Britanijos ir Šiaurės Airijos Karalystės, Čekijos, Maldyvų, Namibijos). Trys asmenys niekur nekeliavo, užsikrėtė šeimoje, vienas iš jų užsikrėtimo šaltinio įvardyti negalėjo. Šeši iš šių atvejų nustatyti Vilniaus apskrityje, du Klaipėdos apskrityje, vienas – Kaune. Beveik visi (aštuoni iš devynių) jautė COVID-19 būdingus simptomus, tačiau nė vienas šiuo metu nėra gydomas ligoninėje.

REKLAMA
REKLAMA

Iš visų keturiolikos asmenų, kuriems patvirtinta omikron atmaina, penki yra neskiepyti. Vyriausiam susirgusiajam – 50 metų, jauniausiam – 9. Visi asmenys, kurie turėjo sąlytį su šiais susirgusiais asmenimis, izoliuojasi pagal sugriežtintas taisykles, t. y. jiems nebus trumpinamas izoliacijos terminas. Be to, po kontakto su sergančiuoju, kuriam įtariama ar patvirtinta omikron atmaina, izoliuotis turi ir pasiskiepiję ar persirgę asmenys.

Visi asmenys, kurie turėjo sąlytį su šiais susirgusiais asmenimis, izoliuojasi pagal sugriežtintas taisykles, t. y. jiems nebus trumpinamas izoliacijos terminas. Be to, po kontakto su sergančiuoju, kuriam įtariama ar patvirtinta omikron atmaina, izoliuotis turi ir pasiskiepiję ar persirgę asmenys.

Susirūpinimą kelianti atmaina

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) omikron atmainą yra priskyrusi prie labai rimtą susirūpinimą keliančių atmainų. Todėl NVSC specialistai ragina visus šventinį laikotarpį elgtis atsakingai, laikytis nustatytų reikalavimų ir rekomendacijų, susilaikyti nuo didelių masinių renginių ir būriavimosi.

Rekomendacijas dėl šventinių renginių galima rasti čia https://sam.lrv.lt/lt/naujienos/sveikatos-apsaugos-ministerija-teikia-atnaujintas-rekomendacijas-sventiniam-laikotarpiui . Taip pat raginame atsisakyti nebūtinų kelionių ir primename, kad reikalavimai atvykusiems iš užsienio asmenims yra atnaujinami kiekvieną savaitę ir skelbiami NVSC interneto svetainėje adresu https://nvsc.lrv.lt/atvykusiems .

REKLAMA

Primename, kad Lietuvoje vykdoma masinė vakcinacija, tad visi asmenys nuo 5-erių metų raginami registruotis skiepui internetu www.koronastop.lt arba, jeigu nėra galimybės to padaryti, skambinti Karštosios linijos numeriu 1808. Vaikus vakcinai registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.

5–11 metų amžiaus vaikai bus skiepijami specialiai šiai amžiaus grupei skirta mažesnio tūrio „Comirnaty“ vakcina (gamintojas „BioNTech ir Pfizer“). Vakcina jaunesniems vaikams turės 10 mikrogramų COVID-19 mRNR (veikliosios medžiagos), vaikui bus suleidžiama 0,2 ml tūrio vakcinos dozė.

12 metų ir vyresniems gyventojams skirtose „Comirnaty“ vakcinose yra 30 mikrogramų COVID-19 mRNR, o vienos dozės tūris sudaro 0,3 ml. Taip pat 18 metų ir vyresni gyventojai jau gali revakcinuotis. „Comirnaty“ (gam. „BioNTech ir Pfizer“) arba „Janssen“ (gam. „Janssen Pharmaceutica NV“) sustiprinančioji dozė skiriama praėjus keturiems mėnesiams po pilnos vakcinacijos, „Spikevax“ (gam. „Moderna“) – po šešių mėnesių.

Registruotis sustiprinančiajai vakcinos dozei galima įprastu būdu: internetu www.koronastop.lt arba Karštosios linijos trumpuoju telefono numeriu 1808. Vakcinuotis taip pat galima pas šeimos gydytoją.

Norėdami sužinoti, ar jų asmens sveikatos priežiūros įstaiga vykdo skiepijimą nuo COVID-19 ligos, gyventojai turėtų kreiptis į įstaigos registratūrą.

šitam laikas 4 kartą pasitrumpint, jei far yra ką
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų