Latvijos finansų ministerija, ruošdama kovos su šešėline ekonomika planą, paskelbė apie planuojamą dalinę mokesčių amnestiją juridiniams asmenims nuo 2011 m. liepos 1 d. Seimo Darbo partijos frakcijos seniūnas Vytautas Gapšys primena, kad Darbo partija pritaikyti mokesčių amnestiją Lietuvos mokesčių mokėtojams siūlė dar sausio mėnesį, tačiau tada Andriaus Kubiliaus vadovaujama Vyriausybė tiesiog pasišaipė iš darbiečių.
„Mokesčių amnestija yra trumpalaikė galimybė tam tikrai mokesčių mokėtojų grupei mokėti nustatytą mokestį mainais į atleidimą nuo atsakomybės už vengimą mokėti mokesčius. Trumpuoju laikotarpiu dėl amnestijos padidėja biudžeto pajamos. Susiaurėja asmenų, kuriuos reikia tikrinti, sąrašas, sumažėja mokesčių administravimo išlaidos. Taip pat sumažėja šešėlinė ekonomika, todėl galima tikėtis, kad biudžeto pajamos augs ir ilguoju laikotarpiu. Šios priemonės nauda jau yra akivaizdi ir mūsų kaimynams — latviams, o Lietuvos Vyriausybei tokie ekonomikos ir verslo skatinimo būdai kažkodėl yra nepriimtini“, — sako V. Gapšys.
V. Gapšys atkreipia dėmesį, kad kaimyninės šalys sėkmingai įgyvendina daug pasiūlymų, kuriuos Darbo partija siūlo Lietuvos Vyriausybei ir kuriuos atkakliai ignoruoja valdančioji dauguma. „Prieš kelias savaites Europos Komisija (EK) Latvijai davė leidimą padidinti pridėtinės vertės mokesčio (PVM) ribą, nuo kurios ekonominę veiklą vykdantys asmenys privalo mokėti šį mokestį. Mėnesio pradžioje EK, atsižvelgdama į Latvijos Vyriausybės prašymą, leido šią ribą padidinti iki 172 tūkst. Lt (50 tūkst. Eurų). Komisija pabrėžė, kad tokios priemonės turėtų paskatinti smulkaus ir vidutinio verslo plėtrą Latvijoje. Darbo partijos frakcija dar balandžio pradžioje užregistravo panašią PVM įstatymo pataisą, tačiau jos priėmimas yra akivaizdžiai vilkinamas valdančiosios daugumos sluoksniuose“, — teigia Darbo partijos frakcijos seniūnas.
Pasak V. Gapšio, Lietuvos Vyriausybė daro viską, kad kaimynės aplenktų mūsų šalį ir greičiau išeitų iš krizės. „Apie tai, kad Lietuvos Vyriausybė imtųsi tokių pat drastiškų, bet ypatingai veiksmingų priemonių, kaip, tarkime, Lenkijos Vyriausybė, mums belieka tik svajoti, o juk Lenkija yra viena iš nedaugelio Europos ir pasaulio valstybių, kuri sugebėjo maksimaliai sušvelninti krizės poveikį. Tam, kad greičiau susitvarkytų su krizės padariniais, kardinalių priemonių imasi ir estai su latviais, o Lietuva — kaip trečias brolis iš pasakos — neryžtingai trypčioja vietoje, negalėdama apsispręsti kur dar reikėtų nurėžti biudžeto išlaidas ir kokį naują mokestį dar galima būtų įvesti, kad tauta labai garsiai neprieštarautų. Žinoma, juk pasak A. Kubiliaus su krize mes jau susidorojome, tad visi galime drąsiai sėsti ant dviračių ir minti iš Lietuvos — kuo toliau ir kuo ilgesniam laikui“, — sako V. Gapšys.