Vyšegrado grupės šalys – Vengrija, Lenkija, Čekija ir Slovakija – ketvirtadienį paskelbė bendrą pareiškimą, kuriame kritikuojamas Šveicarijos spendimas įvesti kvotas imigrantams iš Rytų Europos valstybių.
Toks sprendimas yra „aiškiai diskriminuojantis“, pareiškė Čekijos užsienio reikalų ministras Karelas Švarcenbergas.
Vyšegrado grupės pareiškimas paskelbtas jo iniciatyva, ministrams susirinkus į NATO valstybių atstovų susitikimą Briuselyje.
K. Švarcenbergas, pats turintis ir Šveicarijos pilietybę, teigė, kad tokį sprendimą vyriausybė priėmė „tik todėl, kad bijo vietinių radikalų“.
Ministras nurodė, kad toks politinis sprendimas diskriminuoja įvairių Europos Sąjungos (ES) valstybių piliečius, kadangi Rytų europiečiai sudaro tik dešimtadalį visų į Šveicariją iš ES atvykstančių piliečių.
Šveicarija nėra ES narė, tačiau priklauso Šengeno erdvei ir yra sudariusi sutartis su ES valstybėmis dėl laisvo piliečių judėjimo.
Šveicarijos vyriausybė ketvirtadienį paskelbė įvedusi kvotas imigrantams iš aštuonių Rytų Europos valstybių: Vengrijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Slovakijos, Slovėnijos, Čekijos ir Estijos.
Nuspręsta, kad nuo gegužės 1 dienos metų trukmės leidimai gyventi šalyje bus išduoti tik maždaug 2 tūkstančiams šitų šalių piliečių.
ES užsienio politikos įgaliotinė Catherine Ashton pareiškė, kad Šveicarija pažeidžia įstatymus dėl piliečių migracijos, kuriuose nenumatytas ES šalių gyventojų atskyrimas pagal geografinį ypatumą.
Tuo tarpu Bernas pareiškė, kad, priimant įstatymą dėl kvotų, buvo atsižvelgta į visus oficialius ES reikalavimus.
Šveicarija tvirtina, kad per pastaruosius metus atvykusiųjų iš Rytų Europos valstybių imigrantų skaičius 10 proc. viršijo vidutinį trejų pastarųjų metų rodiklį, o tokiomis aplinkybėmis įstatymai leidžia reguliuoti imigrantų srautus.