Naujos gyvybės atėjimo į pasaulį paslaptį nuo seno gaubia įvairūs mitai ir prietarai, bet mūsų dienomis, kai visagalė medicina gali tiksliai nuspėti būsimo vaiko lytį, o gimdyme dažnai dalyvauja ir partneris, atrodytų nebelieka dalykų, kurie būtų griežtas tabu. Apie vyrus gimdymo palatoje sklando ne vienas anekdotas, bet kaip yra iš tiesų: ar pageidaujami vyrai gimdyme, ir, ar patys nori ten dalyvauti?
Vyro pareiga gimdyme ne žiūrėti, o padėti
Į klausimą, ar daug vyrų ryžtasi dalyvauti gimdymuose, Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos Gimdymo skyriaus akušerė Vilija Šlopšnienė atsakė: „Gimdymuose vyrų dalyvauja tikrai nemažai. Dažniau dalyvauja tie vyrai, kurių šeimose yra daugiau santarvės, geresni tarpusavio santykiai, tad šie vyrai nori palaikyti gimdančias moteris tuo momentu. Būna vyrų, kurie ateina tik dėl to, kad moteris labai nori. Geriausia yra tuomet, kai vyrai į gimdymą ateina sąmoningai ir pasiruošę - gimdyme dalyvauja ne kaip žiūrovai, bet kaip pagalbininkai savo moteriai.“
Apie tai, kuo gali padėti vyras gimdymo metu, specialistė sakė: „Viskuo: pradedanat moraliniu palaikymu ir baigiant fizine pagalba. Vien dėl to, kad jis yra šalia, moteris jaučiasi saugesnė. Gimdyme dalyvaujantys vyrai pamasažuoja moterims nugarą, kartu kvėpuoja, palydi į dušą. Žinoma, vyrams kartais būna nedrąsu savarankiškai imtis kokių nors veiksmų, todėl personalas visuomet juos pamoko, parodo, kaip galima padėti moteriai“
Vyro dalyvavimas turi įtakos gimdymo sėkmei
Pašnekovės teigimu, medikų atlikti tyrimai rodo, kad moterys, kurios gimdė su artimaisiais, pagimdo stipresnius, sveikesnius kūdikius ir joms kur kas mažiau reikia Cezario pjūvio operacijų. „Tyrimai rodo, kad moterims, kurių gimdymuose dalyvauja artimieji, keturis kartus mažiau reikia nuskausminančiųjų vaistų. Kai šalia yra artimas žmogus, skausmas išgyvenamas lengviau ir jaučiama mažesnė įtampa. Sąmoningas vyro dalyvavimas turi teigiamos įtakos paties gimdymo sėkmei.“
Apie tai, ar būna atvejų, kai gimdymo metu vyrai ima labiau panikuoti nei moterys, pašnekovė sakė: „Pasitaiko labai jautrių vyrų, kurie prisipažįsta, kad kraujas ar kiti dalykai juos gąsdina, tai paprastai tokie vyrais pasako, kad pačiu vaiko gimimo momentu dalyvauti nenori ir išeina iš gimdymo palatos. Tokiems vyrams rekomenduojame su moterimi būti tiek, kiek jiems patiems to norisi. Iš savo darbo praktikos ir pastebėjimų galiu pasakyti, kad, kai vyras ateina į gimdymo palatą, jeigu jo santykiai su moterimi yra geri, jis sąmoningai žino, ką reikia daryti, kaip gali padėti ir jokio baimės jausmo nebelieka.“
Paprašyta prisiminti linksmą nuotykį iš savo darbo praktikos, medikė pasakojo, kad dažnai šviežiai iškeptų tėvelių džiaugsmui nėra ribų: „Prisimenu atvejį, kai jauna moteris gimdė pirmą vaiką, buvo apie trečia valanda nakties, palatose buvo ir daugiau moterų ir, vos vaikui gimus, tėtis ėmė taip garsiai šaukti „valio“, kad neliko šito šauksmo neišgirdusių: kitos gimdyvės taip pat nubudo ir paskui pora sulaukė labai daug sveikinimų“, – kalbėjo V. Šlopšnienė.
Medikės teigimu, pasitaiko atvejų, kad per skubėjimą, sumišimą į ligoninę žmonės atvyksta be dokumentų ir kitų reikalingų dalykų: „Pasitaiko įvairiausių atvejų, kai gimdymas prasideda labai netikėtai – viešint pas draugus ar pan., tuomet ir pačios mamos sako, kad šito momento laukė, bet nesitikėjo.“
Kai tėtis pavaduoja mamą
Pasak medikės, vyro dalyvavimas gimdyme svarbus išbandymas poros santykių tvirtumui: „Apie tai, kokį poveikį dalyvavimas turi pačiam vyrui, jo tėvystės suvokimui, esama keleto nuomonių. Teigiama, kad vyro dalyvavimas gimdyme turi neigiamos įtakos poros seksualiniams santykiams, juos komplikuoja. Viskas priklauso nuo vyro požiūrio į moterį, į poros tarpusavio santykius ir, jeigu jie yra geri, tai po gimdymo kartu jie pagerėja. Gimdymas yra tam tikra krizė šeimai - jeigu jie kartu tą krizę išgyvena, jų santykiai sutvirtėja.“
Pašnekovės teigimu, dažnai apie vos į gimdymo skyrių įžengusius žmones galima nuspėti, kaip pora sutaria: „Vyrui, kaip tėvui gimdymas taip pat labai svarbus. Būna situacijų, pavyzdžiui, po Cezario pjūvio, kuomet mamai negalima ant krūtinės uždėti vaikelio, mes jį, jei leidžia sveikata, ant krūtinės padedame vyrui, nes vaikui labai svarbu pajusti artimą žmogų šalia, užmegzti ryšį.“
Vyrai jaučiasi „pagimdę“
Šeimos ir porų santykių psichologas Marius Daugelavičius, kalbėdamas apie vyrų dalyvavimą gimdyme, sakė: „Vyro dalyvavimas gimdyme beveik visuomet turi teigiamų pasekmių šeimos gyvenimui, nes tai labai svarbus, o kartu ir reikalaujantis ištvermės įvykis. Kai vyras yra šalia ir moterį palaiko, jai tai didelė pagalba, o pats vyras po dalyvavimo gimdyme kitaip žiūri į gimusį vaiką – atsiranda labai artimas santykis, tam tikra prasme vyras jaučiasi kartu pagimdęs. Jei vyras gimdyme nedalyvauja, vėliau gali pasijusti tarsi nesvarbiu, tad pats dalyvavimas turi dedelės reikšmės poros santykiams.“
Psichologas atkreipė dėmesį į tai, kad į gimdymo palatą vyras turi įžengti morališkai pasiruošęs, nes vyrui toks įvykis taip pat kelia didelį stresą ir įtampą. „Daug kas priklauso ir nuo paties vyro emocinės brandos, žmogus negali būti ten tiesiog nutemptas, tam reikia pasiruošti“, – sakė M. Daugelavičius.
Gimdymas vyrui – žengimas į svetimą teritoriją
Lietuva vadinama gana konservatyvia šalimi ir daug dalykų, kurie itin paprastai suvokiami Vakarų šalių kultūroje, mums tebėra svetima. Į klausimą, ar dalyvavimas gimdyme netrikdo vyro dėl to, kad tradicine visuomenės nuomone tai daryti lyg ir nedera, o nesena sovietmečio patirtis primena, kad anksčiau apie jokį vyro leidimą į gimdymo skyrių apskritai dažnai nebūdavo net kalbos, psichologas atsakė: „Žinoma, mūsų krašte gilių tokio ritualo papročių ir tradicijų nėra. Lietuvoje apskritai naujovės sunkiai skinasi kelią. Vyrui tai tarsi žengimas į nepažįstamą teritoriją, kurioje jis sunkiai orientuojasi ir nejaukiai jaučiasi."
Paklaustas, ar dalyvavimas gimdyme gali neigiamai paveikti poros santykius, intymų gyvenimą, specialistas sakė: „Daug kas priklauso nuo partnerių santykių ir brandos: kiek moteris yra pasiruošusi vyro pagalbą priimti ir kiek jis pats nori tame dalyvauti, nes žmonių požiūriui įtakos turi ir tradicijos, auklėjimas, baimės.“
Specialisto teigimu, dėl to, kad to nori žmona, gimdyme dalyvaudamas vyras bus įsitempęs, išsigandęs.
Moterys nori matyti vyrus gimdyme
Apie tai, ar savo darbo praktikoje psichologas buvo susidūręs su atvejais, kai poros negalėdavo susitarti dėl vyro dalyvavimo ar nedalyvavimo gimdyme, M. Daugelavičius sakė: „Konkrečiai dėl šio klausimo konsultuoti neteko, bet teko dalyvauti porų diskusijose, kai buvo svarstomas šis klausimas. Dažnesni atvejai, kai moteris nori, kad vyras dalyvautų gimdyme, o vyrai į tai žiūri atsargiau. Žinoma, už to slepiasi noras sulaukti palaikymo, globos, bendrumo jausmo.“
Psichologo teigimu, poros, kurios dar tik sprendžia klausimą, ar reiktų partneriui dalyvauti gimdyme, turėtų nepamiršti, kad tai teigiamai veikia poros emocinį gyvenimą, bet tik su sąlyga, kad abi pusės tam ruošiasi ir vyras gimdyme dalyvauja savo noru.
Ką mano žmonės?
Balsas.lt klausė savo skaitytojų, ką jie mano – ar vyrai turėtų dalyvauti gimdyme? Iki sekmadienio, kovo 27 d., vidurdienio savo nuomonę pareiškė 588 skaitytojai. Beveik pusė jų (46 proc.) pritarė nuomonei, kad tai – kiekvienos poros apsisprendimo reikalas.
Skaitytojų, kurie svarbiausiu veiksniu laiko asmeninį vyro apsisprendimą arba, priešingai, moters norą, kad ją gimdymo metu palaikytų vyras, buvo po lygiai (15proc.). Kad vyrai turėtų būti šio proceso dalimi, mano mažiausia skaitytojų dalis – tik 9 proc., o kad vyrams apskritai nedera dalyvauti gimdyme, galvoja 16 proc. apklaustųjų.
Jūs taip pat galite išreikšti savo nuomonę ir pakeisti apklausos rezultatus!