Penktadienį (01.31) Vilniuje susitikę premjeras Algirdas Brazauskas ir koncerno "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas Aleksandras Riazanovas pašalino iki šiol buvusius nesutarimus dėl trečdalio "Lietuvos dujų" akcijų paketo pardavimo šiai Rusijos gamtinių dujų milžinei, bet liko nesuderinta to paketo kaina.
"Susitarėme dėl visko, išskyrus akcijų paketo kainą. Manau, artimiausiomis savaitėmis išspręsime ir tą klausimą", - žurnalistams sakė A. Brazauskas. Pasak jo, deryboms laiko yra iki vasario 28 dienos, kai "Gazprom" turi pateikti galutinį pasiūlymą dėl "Lietuvos dujų" akcijų kainos.
Tai patvirtino ir A. Riazanovas: "Esame baigiamojoje derybų stadijoje. Dar turime susitarti dėl kainos". Svečias iš Maskvos išsakė nuomonę, kad tai pavyks padaryti iki vasario 28 dienos.
Penktadienį po premjero ir "Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojo susitikimo Vilniuje toliau vyksta ketvirtadienį prasidėjusios "Lietuvos dujų" bendrovę valdančių Vyriausybės bei Vokietijos "Ruhrgas AG" ir "E.ON Energie AG" kompanijų įgaliotinių diskusijos su "Gazprom" atstovais dėl "Lietuvos dujų" privatizavimo sąlygų.
"Gazprom" valdybos pirmininko pavaduotojas žurnalistams sakė išgirdęs iš premjero, kad pernai "Lietuvos dujų" rezultatai buvo daug geresni nei 2001-aisiais ir tai gali paskatinti "Gazprom" pakeisti pirminį pasiūlymą dėl "Lietuvos dujų" akcijų paketo kainos.
Kitą savaitę į Vilnių ketina atvykti grupė koncerno specialistų ir detaliau susipažinti su "Lietuvos dujų" praėjusių metų rezultatais. Dėl akcijų paketo priimtinos kainos "Gazprom" žada tartis ir su strateginio investuotojo - Vokietijos kompanijos "Ruhrgas" atstovais.
"Lietuvos dujos" dirbo labai gerai pernai, kaip ir kitos valstybės įmonės, - bus daugiau pelno mokesčio įplaukų ir dividendų į biudžetą. Smarkiai sumažės "Lietuvos dujų" skolos, padidėjo bendrovės vertė", - teigė premjeras.
Jis patvirtino, kad Vyriausybė yra nustačiusi parduodamų "Lietuvos dujų" akcijų kainą - 116 mln. litų, - tiek, kiek už tokį patį jų paketą pernai sumokėjo "E.ON Energie" bei "Ruhrgas". "Naujos kainos mums nepasiūlė", - sakė premjeras.
Kaip skelbta, Rusijos kompanija 34 proc. "Lietuvos dujų" akcijų nori nusipirkti tik už 80 mln. litų.
A. Riazanovas pareiškė, jog "Gazprom" sutiko dėl naujos bendros "Lietuvos dujų" akcininkų emisijos po to, kai įsigis bendrovės akcijų, emisijos suma turėtų būti įrašyta ir sutartyje dėl akcijų įsigijimo. Bet "Gazprom" iškėlė sąlygą, kad toji emisija nebūtų naudojama įmonės skoloms dengti, o tik investiciniams projektams - plėsti dujotiekių tinklą, kad didėtų dujų vartojimas ir pan.
Vyriausybės nepatenkina ir dabartinė gamtinių dujų tiekimo schema, pagal kurią "Lietuvos dujų" bendrovė parduoda tik apie 15-16 proc. dujų. A. Brazausko teigimu, su "Gazprom" susitarta, kad atmetus dujų tiekimą "Achemos" bendrovei pagal jos susitarimą su "Gazprom" ir tiesioginį dujų tiekimą Kauno elektrinei, kurią numato įsigyti "Gazprom", gamtinių dujų tiekimo šalies rinkoje pirmenybė turi būti atiduota "Lietuvos dujų" bendrovei. Pasak A. Brazausko, įvairiems vartotojams dėl to problemų nebus, jiems bus garantuotas normalus dujų tiekimas, o "Lietuvos dujų" bendrovei bus garantuota pelninga veikla, ji galės mokėti dividendus akcininkams.
A. Riazanovas patvirtino, jog "Gazprom" nepatenkintas, kad neseniai Vyriausybė nutarė reguliuoti dujų kainų nustatymą laisviesiems vartotojams (didžiausioms įmonėms). "Manome, kad tai neteisinga, neįmanoma rengti įmonės verslo plano", - sakė "Gazprom" vadovas. Pasak jo, tuo nepatenkintas ir į "Lietuvos dujas" investavęs Vokietijos susivienijimas.
A. Brazauskas užsiminė ketvirtadienį jau gavęs "Ruhrgas AG" kreipimąsi dėl kainų nustatymo laisviesiems vartotojams. Pasak premjero, tas sprendimas yra laikinas, jo tikslas - neleisti "Dujotekanos" kompanijai monopoliškai diktuoti kainų savo klientams, ateityje toks reguliavimas gali būti atšauktas.
Dabar laisvųjų vartotojų kategorijai priskiriamos įmonės, kurios per metus perka ir sunaudoja ne mažiau kaip 15 mln. kubinių metrų dujų. Jos turi galimybę rinktis pačios dujų tiekėją ir su juo tariasi dėl dujų kainos. Vartojantys mažiau kaip 15 mln. kub. metrų dujų per metus priskiriami reguliuojamųjų vartotojų grupei. Dujų kainą jiems "Lietuvos dujos" turi derinti su Valstybine kainų ir energetikos kontrolės komisija. Nuo 2004 m. pradžios laisvaisiais vartotojais numatyta pripažinti tuos, kurie per metus sunaudos vieną ir daugiau milijoną kubinių metrų.
Įstatinis "Lietuvos dujų" kapitalas yra 340,878 mln. litų. Valstybės turto fondas valdo 58,36 proc. bendrovės akcijų, "Ruhrgas" - 21,89 proc., o "E.On Energie" - 13,6 proc.
A. Riazanovas informavo, kad "Gazprom" direktorių taryba iki vasario 12 dienos apklausos būdu turi patvirtinti sprendimą dėl Kauno elektrinės įsigijimo. "Tikiuosi, ją nupirksime ir plėsime", - sakė Rusijos dujų milžinės valdybos pirmininko pavaduotojas.
Jis patvirtino, kad "Gazprom" ketina įsigyti 50 proc. "Dujotekanos" akcijų, kartu nurodydamas, jog direktorių taryba dėl to sprendimo dar nėra priėmusi."Dujotekana" dabar yra didžiausia gamtinių dujų importuotoja į Lietuvą.
ELTA