„Projektu siūloma, kad jeigu įvyksta smurtas artimoje aplinkoje ir yra taikoma priemonė smurto orderis, kad asmuo netektų galimybės turėti leidimą ginklui“, – anksčiau BNS sakė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.
Apsaugos nuo smurto orderis galioja 15 dienų, kai asmeniui bet kuriuo atveju neleidžiama gyventi kartu ar artintis prie smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančio asmens.
Šiuo metu orderiui pasibaigus ir nepradėjus ikiteisminio tyrimo, asmenys atgauna teisę laikyti ginklą.
Vyriausybės pritartose Vidaus reikalų ministerijos (VRK) pataisose siūloma žmogui, paskyrus smurto orderį, sustabdyti jo licencijos laikyti ginklą galiojimą ir, atlikus tyrimą, proporcingai pagal nusižengimų sunkumą nustatyti laikotarpį, kuriam atimamas leidimas.
„Terminas būtų proporcingas, atitinkantis visus teisinius aktus ir proporcingas tai pačiai veiklai“, – sakė A. Bilotaitė.
Kaip rašoma nutarime, sprendimas dėl leidimų galiojimo sustabdymo panaikinimo ir ginklų grąžinimo būtų priimtas asmeniui privalomai išklausius smurtinio elgesio keitimo programą.
Siūloma tam numatyti vidutinę mokymų trukmę, taip išvengiant galimų piktnaudžiavimo atvejų, kai siekiama greičiau atgauti leidimą laikyti ginklą.
„Ginklai grąžinami ir leidimo laikyti ginklus ar leidimo nešiotis ginklus galiojimo sustabdymas panaikinamas ne anksčiau nei po šešių mėnesių ir tik asmeniui privalomai išklausius smurtinio elgesio keitimo programą (mokymus) arba policijos įstaigai ar teismui panaikinus apsaugos nuo smurto orderį“, – rašoma dokumente.
Vyriausybei pritarus, dabar šis klausimas keliaus į Seimą, kur bus priimamas galutinis sprendimas. Ministrų kabinetas siūlo, kad šie pakeitimai įsigaliotų kitų metų liepą.
Apie ginklų įsigijimo griežtinimą pradėta kalbėti po liepos mėnesį įvykusių nelaimių, kai per tris dienas Lietuvoje užfiksuoti trys atvejai, per kuriuos dėl smurto artimoje aplinkoje žuvo penki žmonės.
Rugsėjį „laisviečiai“ Seimui pateikė siūlymą apriboti teisę laikyti ir nešiotis ginklus ne tik 15 dienų, kol galioja apsaugos nuo smurto orderis, bet trejus metus po šio orderio skyrimo.
Smurto orderis – prevencinė priemonė, nukreipta į greitą smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančių asmenų apsaugą.
Valstybinės duomenų agentūros duomenimis, 2020 metais dėl smurto artimoje aplinkoje gyvybę prarado 28 asmenys, 2021-aisis – 21, 2022-aisiais – 25.
Pernai liepą pradėjus veikti apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiui, pareigūnai per metus skyrė daugiau kaip 20 tūkst. orderių.
2023 metais užfiksuoti 25 nužudymai artimoje aplinkoje, 2022-aisiais tokių atvejų buvo 22.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!