Seimo narys Mečislovas Zasčiurinskas klausia, ar dar yra prasmės svarstyti Vyriausybės pateiktą biudžeto projektą. „Vyriausybė oficialiai pateikė parlamentui Valstybės ir „Sodros“ biudžetų integruotą projektą, bet po kelių dienų paaiškėjo, kad jis iš esmės yra niekinis.
M. Zasčiurinsko nuomone, Ministras Pirmininkas praktiškai sutiko su Respublikos Prezidentės kritika ir leidžia suprasti, kad 2 procentais socialinio draudimo įmokų nebedidins, kitų planuotų žmonių „smaugimo“ operacijų taip pat atsisakys. "Sunku būtų tokiai permainai nepritarti, nes iš pat pradžių siūliau šių jautriausių pozicijų neliesti.
Bet dabar kyla klausimas – ką Seimas grąžins Vyriausybei tobulinti? Vėliau bus pateiktas tas pats ar jau kitas biudžetas?“ – klausia Seimo narys.
„Nenuostabu, kad Respublikos Prezidentė nenori pasirašyti antisocialiai orientuoto, silpniausius sluoksnius nuskurdinsiančio biudžeto. Negalima pasirašyti „Sodros“ įstatymo, jei jame liks 2 proc. mokesčių padidėjimas, jei liks senatvės pensijų mažinimas be kompensavimo mechanizmo, jei liks priemonės, kurios tiesiogiai mažina ir blogina neįgalių situaciją. Nemoralu sutikti su siūlymu keisti motinystės išmokas nuo sausio mėnesio, kai ką tik buvo balsuojama dėl įstatymo, kuriame ji pati siūlė, kad mažinimas 10 proc. įsigaliotų nuo liepos mėnesio. Prezidentės nuostatos buvo žinomos ir aiškiai išsakytos, bet Vyriausybė vis tiek pateikė biudžetą, nežinia ko tikėdamasi“, – pabrėžia M. Zasčiurinskas.
Pasak Seimo nario, neaišku, ką Vyriausybė ketina daryti. „Socialinės apsaugos ir darbo ministras pripažino laukiąs kurlink krypsta politinis apsisprendimas Seime. Jis pripažįsta būsiąs priverstas išsaugoti neįgaliųjų transporto lengvatą ir dalinį kompensavimą automobilio įsigijimui bei pritaikymui neįgaliųjų poreikiams, kas sudaro daugiau nei 50 mln. litų. Jis taip pat pripažįsta, kad turbūt nebus didinami „Sodros“ tarifai ir teigia, jog būdai, kaip tai kompensuoti yra dar tik ieškomi (BNS - 2009-11-11)“.– nurodo M. Zasčiurinskas.
Anot parlamentaro, Premjeras, nenorėjęs klausytis nieko kito, išgirdo Prezidentės perspėjimą, kad tokio biudžeto ji nepasirašys, bet vėl pasirinko sau įprastą grasinimų būdą – pradėjo gąsdinti atimsiąs pinigus iš bedarbių. Kiti valdančiosios koalicijos partneriai irgi, panašu, nelabai ką turi pasiūlyti. M. Zasčiurinsko įsitikinimu, akivaizdu, kad prieš nešant biudžetą į Seimą, tam nebuvo tinkamai pasiruošta.
Pasak M. Zasčiurinsko, gruodžio vidurys yra ne už kalnų ir, Vyriausybei demonstruojant tokį požiūrį į šalies finansus, yra tikimybė vėl sulaukti naktinių posėdžių, kai biudžetas bus tvirtinamas. „Gal toks ir yra tikslas? Gal vėl siekiama priversti per naktį patvirtinti bet ką? Kyla minčių, jog fiktyvaus biudžeto pateikimas ir laiko vilkinimas – tik tam ir reikalingi“, – tvirtina M. Zasčiurinskas.
*****
Prieš keletą dienų, prezidentei Daliai Grybauskaitei pagrąsinus vetuoti biudžetą, premjeras Andrius Kubilius pripažino, jog sumanymų didinti įmokas „Sodrai“ ir kai kurių kitų numatytų priemonių deficitui mažinti – teks atsisakyti.
Nei Vyriausybė, nei prezidentūra nepateikė jokių naujų idėjų, kaip gauti papildomus šimtus milijonų litų.