• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Slapta Vyriausybės subrandintas planas padidinti dirbančių žmonių įmokas „Sodrai“, ekspertų teigimu, tik dar labiau paspartins infliacijos didėjimą ir vargu ar apsaugos pensininkus.

REKLAMA
REKLAMA

Šiandien Vyriausybė teikia Seimui šokiruojančius Valstybinio socialinio draudimo fondo („Sodros“) 2009 metų biudžeto ir jo rodiklių patvirtinimo įstatymo projektus. Juose siūloma „Sodros“ įmokų tarifą dirbantiems asmenims didinti nuo 3 iki 4 procentų. Kaip paaiškėjo, naujasis tarifas jau įskaičiuotas į biudžeto projektą.

REKLAMA

Apie tokius sumanymus, brandintus nuo vasaros pradžios, Vyriausybės atstovai neprasitarė iki paskutinės minutės. Tik šios savaitės pradžioje, po Seimo rinkimų pirmojo turo, skubiai sukviesta „Sodros“ taryba buvo supažindinta su siūlymu realiai didinti mokesčius.

Nors profsąjungos karštai protestavo, Vyriausybė skubos tvarka trečiadienį patvirtino „Sodros“ biudžeto projektus. Tačiau priimti sprendimus, kurie realiai sumažins dirbančių žmonių pajamas, bus siūloma jau naujajam Seimui.

REKLAMA
REKLAMA

Rinkimų pažadai

Vyriausybės ir „Sodros“ atstovai kaltę dėl būtinybės didinti mokesčius bando versti kadenciją baigiančiam Seimui. Esą parlamentarų prieš rinkimus neatsakingai priimti populistiniai sprendimai pakenkė „Sodros“ biudžetui, tad 2009 metais numatytoms išmokoms nebeužtenka pinigų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip teigiama, didžiausia skylė „Sodros“ biudžete atsirado dėl 2007-ųjų pabaigoje Seimo priimto sprendimo nuo šių metų pradžios didinti pašalpas vaikus iki 2 metų namie auginančioms šeimoms. Tačiau siūlymas, kurį rinkimams besirengiantys parlamentarai mielai palaimino, atėjo ne iš kur kitur, o iš socialdemokratės Vilijos Blinkevičiūtės vadovaujamos Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM). Jį pagrindžiant aiškinta, kad taip įgyvendinamas ministrų kabineto įsipareigojimas didinti motinystės pašalpas.

REKLAMA

Iš Vyriausybės koridorių atkeliavo ir siūlymai dar labiau kelti pensijas, indeksuoti išmokas - šiais laimėjimais Socialdemokratų partija dar prieš savaitę puikavosi savo rinkimų lankstinukuose. Tuo metu Lietuvos gyventojams jau buvo parengta „dovanėlė“ - siūlymai didinti mokesčius.

REKLAMA

Projektai vaiduokliai

Slapta subrandintą Vyriausybės planą didinti įmokas „Sodrai“ Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko pavaduotojas ekonomistas Kęstutis Glaveckas lygino su siaubo pasakomis apie vaiduoklius. „Visi girdėjo kalbų, tačiau niekas jų nematė. Tas pat ir dėl biudžeto - visi apie jį kalba, bet dar nėra matę“, - sakė jis LŽ.



- Ar svarstymai apie „Sodros“ įmokų tarifų didinimą parlamentarams buvo naujiena?

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Biudžeto projekto dar nematėme. Premjeras žadėjo, kad šiandien vakare jis pasieks Seimą, o pristatytas bus spalio 28 dieną. Vadinasi, svarstysime jį po antrojo Seimo rinkimų turo. Peršasi viena išvada: padėtis labai negera.

- Ką mums visiems žada Vyriausybės siūlymas?

- Vienas procentas mokesčių žmonėms yra nemenkos išlaidos. Vis dėlto bijau, kad įmokų darbuotojams ir galbūt darbdaviams didinimas nuo kitų metų antrosios pusės gali tik laikinai pagelbėti. Reikės arba mažinti socialinius įsipareigojimus, arba dar labiau didinti įmokas.

REKLAMA

- Ar, jūsų manymu, naujasis Seimas gali nuspręsti atsisakyti papildomų išlaidų, silpninančių „Sodrą“?

- Dabar tokia situacija: reikia arba atsisakyti lengvatų, tai yra atšaukti savo pažadus, arba didinti mokesčius. Žinoma, ekonomiškai pirmasis sprendimas būtų protingas, bet ar tam ryšis naujasis Seimas, dar nežinau. Vis dėlto kartais geriau pakelti rankas negu ištiesti kojas.

REKLAMA

Grėsminga ateitis

Šių metų liepą signalų apie nerimą keliančią situaciją šalies institucijoms pasiuntė Valstybės kontrolė (VK). Ji įvertino pensijų sistemos reformą 2004-2007 metais ir pranešė, kad jei valdžia nesiims pertvarkų, „Sodros“ biudžetas susidurs su deficito problema, tada nebus galima didinti pensijų tiek, kiek žadama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kas sukėlė nerimą valstybės auditoriams? - klausėme VK vadovės Rasos Budbergytės.

- Atlikę auditą pirmiausia įspėjome, kad iki šiol neįgyvendinta dar 2005 metais mūsų pateikta rekomendacija: nenumatyti pensijų sistemos reformos finansavimo šaltiniai. Apie 96 proc. sukaupto pensijų fondo sudarė būtent „Sodros“ pervestos įmokos.

REKLAMA

Rekomendavome Vyriausybei numatyti ilgalaikį planą, kuriame būtų apibrėžti finansavimo šaltiniai, taip pat visos kitos priemonės, garantuojančios, kad jis bus tolygus ir pakankamas.

- Ar tai gali reikšti, jog ir „Sodra“, ir privatūs fondai, jei neatsižvelgs į jūsų rekomendacijas, ateityje negalės vykdyti savo įsipareigojimų?

REKLAMA

- Manau, į mūsų rekomendacijas Vyriausybė turi labai rimtai atsižvelgti. Šie dalykai - visai nejuokingi, ir tai puikiai supranta tiek Vyriausybė, tiek SADM. Tačiau spręsti šį klausimą dabar, neatidedant jo ateičiai, iš tiesų turbūt trūksta bendro sutarimo.

Mūsų rekomendacijos turi būti įgyvendintos nedelsiant. Rizika, kad neturėsime iš ko nei didinti pensijų, nei jų mokėti, - gana grėsminga. Pabrėžiu, nekalbu apie šiuos metus. Mąstau apie ateitį, kuri, kaip dažnai įsivaizduojama, dar toli, o paskui, žiūrėk, jau čia pat.

Jurga Tvaskienė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų