Nesugebėjusi pati nei sumažinti, nei panaikinti mokesčių lengvatų Vyriausybė ketina ateisiantiems į valdžią palikti ekspertų išvadas, kokią įtaką lengvatos daro ekonomikai, finansams ir socialinei aplinkai. Finansų ministerija ieškos ekspertų, kurie per pusantrų metų parengtų tokią studiją, praneša LTV „Panorama“.
Iš beveik dviejų šimtų įvairiausių mokesčių lengvatų šiai Vyriausybei pavyko apriboti tik vieną – sumažinti lengvatinių būsto paskolų gavėjų ratą.
Prieš metus Valstybės kontrolė nustatė, kad dėl PVM lengvatų, kurios biudžetui kainuoja apie pusę milijardo litų, didžiausią naudą gauna ne paprasti gyventojai, o gamintojai ir prekybininkai. Tačiau lengvatos ne tik nepanaikintos, bet šiemet dar papildytos lengvatiniu tarifu daržovėms.
Anot Finansų ministerijos, norint kurią nors lengvatą panaikinti ar užkirsti kelią naujai vien valdininkų argumentų nepakanka. Todėl planuojama samdyti ekspertus, kad šie ištirtų, kaip ūkį veikia visos mokesčių lengvatos ir pasiūlytų kuo jas galima keisti.
„Galbūt tie žmonės, kurie nori siūlyti vieną ar kitą lengvatą ir netiki Finansų ministerija, nes mano, jog ji yra suinteresuotas asmuo, patikėtų darbu, kuris yra atliktas nešališkų profesionalių ekonomistų“, – sako Ingrida Šimonytė, Finansų ministerijos sekretorė.
Ekspertų studija mokesčių mokėtojams kainuos maždaug 400 tūkst. litų. Analitikai, lengvatų mažinimą ne kartą patys nurodę kaip infliacijos stabdymo būdą, sunkiai supranta, kam tokio tyrimo prireikė kadenciją baigiančiai Vyriausybei.
„Klausimas, ar pasirinktas pats tinkamiausias metas. Ar šios jau nueinančios nuo arenos Vyriausybės, ar kad ir ekspertų išvados darys didesnį įspūdį naujai Vyriausybei, labai abejoju“, – teigia Gitanas Nausėda, SEB banko prezidento patarėjas.
Be PVM, dar apie pusę milijardo litų biudžetui kainuoja ir būsto palūkanų, gyvybės draudimo bei kompiuterių lengvatos.
Aurelija Malakauskaitė