Vyriausiajam administraciniam teismui penktadienį įteiktas prašymas panaikinti Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) sprendimą pripažinti referendumą dėl narystės Europos Sąjungoje (ES) įvykusiu ir jo balsavimo rezultatus.
Skundo autoriai - Seimo narys Stanislovas Buškevičius, politologas Giedrius Šarkanas ir Edvardas Kriščiūnas prašo teismą laikinai sustabdyti VRK sprendimo galiojimą, kol bus išnagrinėtas jų skundas dėl referendumo agitacijos, balsavimo slaptumo pažeidimų, Referendumo įstatymo nuostatų atitikimo Konstitucijai.
S.Buškevičius, G.Šarkanas ir E.Kriščiūnas buvo užsiregistravę Vyriausiojoje rinkimų komisijoje agituoti prieš šalies stojimą į Europos Sąjungą.
Jų skunde teismui prašoma VRK įpareigoti įvertinti "Konstitucijos ir Referendumo įstatymo pažeidimus, turėjusius esminės įtakos narystės ES rezultatams".
Jame teigiama, jog balsavimas ir agitacija referendumo metu skyrėsi nuo balsavimo ir agitacijos kitų rinkimų metu, jog iš valstybės buvo gausiai finansuojama vienašališka agitacinė medžiaga už narystę ES, o balsavusiems išduodamas lipdukas "Aš balsavau" diferencijavo balsavusius ir nebalsavusius.
"Vienodas rinkimų ir Referendumo įstatymų taikymas yra fundamentalus teisinės ir demokratinės valstybės bruožas, todėl konstatuotina, jog valstybės (o ne visuomenės) veikla, nustatant skirtingas balsavimo, agitacijos sąlygas yra esminis pažeidimas, esmingai įtakojęs referendumo rezultatus", - teigiama skunde.
Jeigu teismui dėl to iškiltų abejonių, skundo autoriai siūlo kreiptis į Konstitucinį Teismą.
Kol bus išnagrinėtas skundas, jo autorių nuomone, būtina laikinai sustabdyti VRK sprendimo dėl referendumo rezultatų galiojimą "dėl (stojimo - BNS) sutarties ratifikacinių procedūrų sustabdymo kitų valstybių - ES narių parlamentuose".
Balandžio 16 dieną Atėnuose pasirašytą Lietuvos stojimo į ES sutartį dar turės ratifikuoti 15 ES valstybių parlamentai.
Praėjusį savaitgalį surengtame dvi dienas trukusiame referendume narystei ES pritarė 91 proc. balsavusiųjų.
Vyriausiajam administraciniam teismui penktadienį taip pat turėjo būti perduotas vilniečio žurnalisto Artūro Račo prašymas panaikinti šios savaitės VRK sprendimą dėl agitacijos draudimo pažeidimų balsavimo išvakarėse tiesiogiai transliuotoje LNK televizijos laidoje, kurioje dalyvavo aukščiausieji šalies vadovai.
VRK nusprendė, jog LNK televizijos laida nėra referendumo agitacijos laida ir pasiūlė A.Račui nurodyti konkrečius laidos elementus, kuriuos jis vertina kaip referendumo agitacijos pažeidimus.
A.Račas prašo teismą panaikinti VRK sprendimą kaip "neteisingą, nepagrįstą", motyvuodamas tuo, jog jis VRK prašė nustatyti ne LNK laidos pobūdį, bet ištirti, ar laida ir joje skambėję teiginiai atitiko įstatymo nuostatas, draudžiančias referendumo agitaciją.
A.Račo nuomone, VRK neišreikalavo iš LNK laidos vaizdo įrašo, todėl negalėjo "visapusiškai ir objektyviai" išnagrinėti prašymo.
Teismui kartu su prašymu pateikiamos laidoje skambėjusių pasisakymų citatos, kurios, A.Račo nuomone, pažeidė įstatymo nuostatas. Jis prašo teismą išreikalauti iš LNK televizijos laidos įrašą ir peržiūrėti jį teismo posėdžio metu.
Minėtąsias laidos dalyvių citatas A.Račas pateikė ir penktadienį po pietų posėdžiavusiai VRK komisijai. Iš viso savo rašte jis nurodo 44 punktus, kuriais, jo nuomone, buvo pažeistas įstatymas.
LNK Žinių tarnybos vadovas ir vienas iš minėtosios laidos vedėjų Edmundas Jakilaitis BNS teigė nesąs susipažinęs su A.Račo VRK pateiktomis pastabomis, tačiau tvirtino, jog laida nepažeidė agitacijos draudimo. "Aš esu įsitikinęs, kad tai nebuvo agitacijos laida. Tai buvo informacinė-pramoginė laida. Raudona gija per laidą ėjo raginimas ateiti balsuoti. Tai buvo pilietiškumo skatinimas. Tiesioginės agitacijos eiti ir balsuoti už Lietuvos narystę ES laidoje nebuvo", - BNS sakė E.Jakilaitis.
VRK pirmininkas Zenonas Vaigauskas BNS telefonu sakė, jog komisija yra pavedusi jos nariui Ryšardui Burdai susipažinti su pateiktomis pastabomis ir įvertinti, ar nurodyti laidos elementai pažeidžia įstatymo nuostatas.
Z.Vaigausko teigimu, kiekvienas komisijos narys turi teisę savarankiškai surašyti protokolą dėl agitacijos pažeidimų ir pateikti jį svarstyti teismui.
A.Račas anksčiau VRK pateikė raštą ir dėl agitacijos draudimo pažeidimų dienraštyje "Verslo žinios". VRK pripažino, jog dienraštis padarė pažeidimų.
Savo ruožtu, dienraštyje "Verslo žinios" dirbantis žurnalistas Darius Tarasevičius pateikė VRK raštą, kuriame teigia, jog pats A.Račas referendumo balsavimo dieną pažeidė agitacijos draudimą komentuodamas referendumą LTV televizijai.
VRK penktadienį atidėjo šio skundo svarstymą, nes, pasak Z.Vaigausko, dar negavo visos medžiagos.
BNS