Jei būtų laikomasi Stambulo deklaracijos nuostatų, prieš metus nebūtų įvykęs karinis Rusijos ir Gruzijos konfliktas, sakė užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas, antradienį sveikindamas Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos (ESBO) Parlamentinės Asamblėjos metinės sesijos dalyvius.
„Viena pagrindinių šios deklaracijos nuostatų - šalių teisė į saugumą ir visų šalių vienoda teisė rinktis jų saugumo užtikrinimo būdus, taip pat ir narystę aljansuose.
Unikalus šios organizacijos, vienijančios 56 valstybes nuo Vankuverio iki Vladivostoko, nuo Vilniaus iki Valetos, bruožas - visa apimantis požiūris į karinį ir ekonominį saugumą, aplinkosaugą ir žmogaus teises”, - sakė V. Ušackas.
Ministras ypač akcentavo ESBO žmoniškąją dimensiją. Demokratijos plėtra, teisės viršenybė, žmogaus teisių ir pagrindinių laisvių užtikrinimas, tolerancijos skatinimas ir rinkimų laisvė, pasak ministro, turi išlikti pagrindinės ESBO veiklos sritys.
Ministro teigimu, nepaisant visų pastangų vykdyti prisiimtus įsipareigojimus, yra ir neigiamų tendencijų, tokių kaip didėjantis smurtas prieš žurnalistus. Tokie žmogaus teisių pažeidimai, anot V. Ušacko, reikalauja išskirtinio organizacijos dėmesio.
Parlamentinės Asamblėjos specialiojoje sesijoje ministras pažymėjo energetinio saugumo ir transporto infrastruktūros plėtros svarbą ESBO darbotvarkėje. Taip pat pabrėžta glaudaus Lietuvos bendradarbiavimo su Kazachstanu Afganistano klausimais, transporto srityje bei plėtojant ryšius tarp Baltijos regiono šalių ir Centrinės Azijos svarba ESBO formate.