„Jei tie įsipareigojimai nebus įgyvendinti, tai gali tapti politiniu pretekstu permetant kaltę ant ukrainiečių pusės ir tokiu būdu įnešant jau naują dinamiką į politinius svarstymus“, - interviu BNS sakė V.Ušackas.
„Ukrainiečiai yra po dvigubu padidinamuoju stiklu - tiek iš draugų Vakaruose, tiek iš Rusijos. Vakarai nori padėti, bet jiems reikia daugiau gerų naujienų tęsti paramą. Kiti galbūt tik ir laukia, kad valstybė save diskredituotų, o kaltė ir atsakomybė dėl tų pačių Minsko įsipareigojimų neįgyvendinimo būtų permesta ant Kijevo pečių“, - pridūrė jis.
Šios diplomato pastabos atspindi Europoje augantį nerimą dėl Ukrainos vyriausybės ryžto kovoti su korupcija ir įgyvendinti reformas, kurios numatytos Minsko taikos plane.
ES ir Jungtinės Valstijos į energetikos, bankininkystės ir gynybos sektorius nukreiptas sankcijas Rusijai įvedė 2014 metų liepą.
Briuselis ne kartą teigė, kad sankcijos gali būti atšauktos tik visiškai įgyvendinus Minsko susitarimus. Sankcijų šalininkai teigia, kad jos būtinos spaudžiant Maskvą nutraukti konfliktą, kuris jau pražudė daugiau kaip 9 tūkst. žmonių.
Tačiau Rusija tikina, kad susitarimų nesilaiko Ukraina, kuri iki šiol nepriima konstitucinių pataisų decentralizuoti valdžią. Kijevas teigia, kad decentralizacija galima tik po to, kai Rusijos remiami separatistai visiškai nutrauks ugnį.
„Visada sakėme, kad Minsko susitarimų įgyvendinimas priklauso nuo abiejų šalių. Taip, krizės, konflikto, karo auka yra Ukraina, kurios dalį teritorijos nelegaliai aneksavo Rusija, taip, Rytų Ukrainoje toliau vyksta kariniai veiksmai, situacija išlieka įtempta. Antra vertus, ES visada pasisakė už tai, kad situacija būtų deeskaluojama ir kad būtų pasiektas politinis susitarimas“, - kalbėjo diplomatas.
„Mums svarbu reikalauti, kad Rusija darytų poveikį separatistams Luhanske ir Donecke, užtikrinant paliaubų laikymąsi ir apsikeitimą belaisviais, ir žinoma, kad būtų išvestos užsienio karinės pajėgos ir perduota sienų kontrolė“, - kalbėjo ambasadorius.
„Bet Minsko susitarimuose yra ir įsipareigojimai, kuriuos yra prisiėmę mūsų draugai ir partneriai Kijeve, įskaitant konstitucinių nuostatų pakeitimą, rinkimų organizavimą vietoje“, - sakė V.Ušackas.
BNS paklaustas, ar ES gali atsisakyti reikalavimų Maskvai, jei Ukraina neįgyvendins savo dalies, ambasadorius sakė: „Šiuo metu būtų per daug ankstyva daryti pareiškimus ar vertinimus. Dabar yra aiškiai numatytas laikotarpis ir reikalavimai, kad būtų galima peržiūrėti santykius su Rusija ir galimą sankcijų atšaukimą. Todėl dabar svarbiausia, kad iš abiejų pusių susitarimai būtų įgyvendinami“.