Psichikos negalią turintys asmenys – nenuspėjami. Net psichiatrai, gydantys tokius piliečius griežtos arba sustiprintos priežiūros sąlygomis ir pagerėjus sveikatai teismui teikiantys prašymus sušvelninti gydymo sąlygas ar pacientus net išleisti į namus, šimtu procentų negarantuoja, kad ligonis visą likusį gyvenimą laikysis visuomenei priimtinų elgesio normų.
Linkę vėl nusikalsti
Balandžio pabaigoje šalį apskriejo kraupi žinia apie buvusio Rokiškio psichiatrijos ligoninės paciento 39 metų Eugenijaus Bimbos nusikaltimą. Esą dėl to, kad 69 metų motina Ulijana Bimbienė prastai gamino valgį, sūnus jai miegančiai peiliu nurėžė galvą, kūną išvilko iš lovos, aptvarkė nusikaltimo vietą, o galvą išnešė ir numetė krūmuose netoli namų. Aštuonis vaikus užauginusi Pandėlio seniūnijos Lailūnų kaimo gyventoja tikriausiai nesitikėjo gyvenimą baigsianti nuo savo pirmagimio rankos. E. Bimba tik prieš mėnesį buvo paleistas iš ligoninės, kurioje gydėsi daug kartų. Šiaip neagresyvus vyras iki šiol baimės aplinkiniams nekėlė, tačiau paūmėjus ligai ne kartą buvo užpuolęs namiškius.
Kiek anksčiau ligoninėje buvo užpultas specialiojo psichikos sveikatos priežiūros skyriaus vedėjas Julius Meškelė. Ligonis gydytojui iš pasalų perpjovė kaklą, sužalojo ranką. Prieš kelerius metus keli ligoniai, įveikę grotuotus langus ir keturių metrų aukščio tvorą, buvo pabėgę į laisvę. Policininkai juos sulaikė tik panaudoję ginklą.
Psichikos neįgalieji (jų šiuo metu griežtomis ir sustiprintomis sąlygomis prižiūrimų 102), už įvairius sunkius nusikaltimus prievarta gydomi Rokiškio psichiatrijos ligoninėje, yra iškrėtę daug kitokių eibių, apie kurias plačioji visuomenė nebuvo informuota. Čia dirbantis personalas kasdien jaučiasi esąs padidintos rizikos zonoje. Nuolatinis bendravimas su žmogžudžiais, prievartautojais, plėšikais ir kitokius sunkius nusikaltimus padariusiais asmenimis – ne itin jaukus užsiėmimas, už kurį, beje, atlyginama neką daugiau nei įprastoje ligoninėje vilkintiems baltus chalatus. Tačiau ligoninės personalui jie – tik ligoniai, kuriems reikalinga visokeriopa pagalba.
Pagalba integruojantis į visuomenę
Prieš 30 metų įsteigtoje ligoninėje tik pastaruoju metu imtasi konkrečių veiksmų sprendžiant užimtumo ir socialinės reabilitacijos klausimus. Iki šiol apie tai tebuvo kalbama. Ligoninė rekonstravo vieną savo pastatų ir įrengė užimtumo ir socialinės reabilitacijos centrą. Projektas, kurio vertė daugiau kaip pusė milijono litų, galima sakyti, įgyvendintas Europos Sąjungos struktūrinių fondų paramos lėšomis. Ligoninė tam skyrė kiek daugiau negu 40 tūkst. litų. Centre teikiamos užimtumo, darbo terapijos, socialinės reabilitacijos, socialinio darbo paslaugos ne tik ligoninėje šiuo metu besigydantiems, bet ir baigusiems gydymą pacientams.
Pasak centro vadovės Renatos Rudnickienės, žmonėms su psichikos negalia nuo šiol pagelbėjama ugdant socialinius įgūdžius, siekiant kuo didesnio jų nepriklausomumo nuo aplinkinių, savarankiškumo, integracijos į visuomenę. Ilgą laiką buvus izoliuotam nuo artimųjų, visuomenės, ligoniams sunku pasirūpinti savimi, grįžti į buvusią aplinką. Tuo užsiims įsteigto centro darbuotojai.
Kauno VDU Psichologijos katedros specialistai, atlikę Rokiškio psichiatrijos ligoninės pacientų gyvenimo kokybės įvertinimą, nustatė, kad šioje specializuotoje ligoninėje besigydančių asmenų gyvenimo kokybė yra žemesnė negu sveikos populiacijos žmonių. Pacientai tampa nesavarankiški, ilgas gydymo laikas neigiamai veikia jų socialinius ryšius, suprastėja žmonių gebėjimas judėti, sumažėja darbingumas ir motyvacija. Tad reabilitacijos centro įkūrimas – kliūtis neigiamiems veiksniams plisti.
Pozityvūs žingsniai
2002 metais buvo nutarta ligoninėje sutelkti visus priverstinai šalyje gydomus ligonius. Prasidėjo rekonstrukcijos darbai ir reorganizacija. Tačiau dėl lėšų stygiaus ir ankstesnių vadovų neveiklumo, restruktūrizacija į priekį judėjo vėžlio žingsniu. Naujasis ligoninės direktorius Algimantas Liausėdas ėmėsi konkrečių darbų. Šiuolaikiškai pertvarkyti daugelis ligoninės struktūrinių padalinių, personalo darbo vietose atsirado kompiuteriai, sustiprinta apsauga, atlikta nemažai kitų darbų.
Ligoninėje vykdomas bendras Sveikatos apsaugos ministerijos bei Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto ir Nyderlandų Karalystės projektas „Teismo psichiatrijos tarnybų reorganizavimas Lietuvoje“. Ligoninėje vyksta personalo mokymai (šiomis dienomis paskaitas skaito Olandijos specialistai), diegiama teismo psichiatrijos srities darbuotojų rengimo programa, pacientų stebėsena. Ligoninė turi užtikrinti Europos Sąjungos ekspertų reikalavimus nepakaltinamų pacientų gydymo, priežiūros, reabilitacijos ir sugrįžimo į visuomenę srityse.
Korekcijos
Jau nuo kitų metų ligoninė pagal Sveikatos apsaugos ministerijos užmačias turėjo tapti uždara gydymo įstaiga, kurioje būtų gydomi tik teismo nepakaltinamais pripažinti pacientai. Psichikos negalią turintiems, bet jokių nusikaltimų nepadariusiems asmenims ligoninės durys turėjo būti užtrenktos. Ministerijos klerkai buvo nusprendę, kad ligoniai pagalbą galėtų rasti Vilniaus, Panevėžio, Šiaulių ar kitose tokio profilio ligoninėse. Valdininkai ranka numojo į šio krašto gyventojų būsimus nepatogumus, išlaidas kelionėms. Tuomet iniciatyvą parodė netoli nuo psichiatrijos ligoninės esanti kita gydymo įstaiga – Rokiškio ligoninė. Atsilaisvinusiose patalpose pradėtas kurti psichikos ligoniams skirtas skyrius. Išleista ne viena dešimtis tūkstančių litų. Tačiau netrukus šių darbų finansavimas buvo nutrauktas – ministerija pakoregavo psichiatrijos ligoninės restruktūrizavimo projektą ir joje paliko bendrąjį psichiatrijos skyrių, kur gydytis galės rajono ar netoli jo gyvenantys žmonės.
Kai kas baiminasi, kad gydytis šalia nusikaltimus padariusių asmenų gali būti nesaugu. Tačiau bendrosios ir specialiosios priežiūros psichikos skyriai įkurti atskiruose pastatuose, pacientai neturi galimybių kontaktuoti, nusikaltimus padariusius saugo ne tik aukštos tvoros, spygliuotos vielos, vaizdo stebėjimo kameros, bet ir apsaugos tarnybos vyrai. Šiuo metu bendrosios psichiatrijos skyriuje gydoma 115 pacientų.
Rokiškis