Nepasitenkinimas triukšmingo bičių spiečiaus zyzimą skleidžiančiomis vuvuzelomis, kurios trikdo ne vieną PAR vykstančio Pasaulio futbolo čempionato dalyvį, persikėlė į socialinius tinklus. Didžiausiame „Facebook“ tinkle jau susikūrė per 70 grupių, vienijančių apie 700 tūkst. futbolo fanų, kurie prašo uždrausti vuvuzelų naudojimą rungtynių metu.
Nors „Facebook“ tinkle buriasi ir žmonės, palaikantys vuvuzelas, vis tik žymiai gausesni būriai prašo uždrausti jų naudojimą. Diskusijos netyla ir tarp tinklaraštininkų, internete sukurtos peticijos, kur keliasdešimt tūkstančių futbolo aistruolių pasirašo prieš vuvuzelas. Šių maždaug metro ilgio afrikiečių tradicinių instrumentų naudojimas sulaukė priekaištų ir iš futbolo komentatorių bei sportininkų.
„Ūžiant vuvuzeloms neįmanoma susikalbėti, atrodo, lyg būtum kurčias“, – prasitarė Argentinos žvaigždė Lionelis Messi. Jam antrino ir Portugalijos rinktinės puolėjas Cristiano Ronaldo. „Aikštelėje visiems tampa sunku susikoncentruoti. Apskritai vuvuzelos patinka tik tiems, kurie jas pučia arba tiesiog mėgsta triukšmą“, – pareiškė jis.
Į aistras dėl vuvuzelų skleidžiamo garso per savo „Twitter“ paskyrą sureagavo ir FIFA prezidentas Seppas Blatteris. „Nemanau, kad turėtume drausti futbolo aistruolių tradicijas jų gimtinėje. Ar norėtumėte, kad jūsų šalyje būtų uždraustos jūsiškės futbolo fanų tradicijos?“, – retoriškai klausė S. Blatteris. Dar prieš kelerius metus S. Blatteris minėjo, kad „neturėtume sueuropinti Afrikoje vyksiančio pasaulio čempionato“.
Čempionato organizacinio komiteto vadovas Danny Jordaanas anksčiau pareiškė, kad svarstytų galimybę uždrausti vuvuzelas stadionuose „jeigu tam būtų rimta priežastis“. Tačiau panašu, kad kol kas vuvuzelų draudimas negresia. Net bukmekeriai įsitikinę, kad vuvuzelos ūš viso čempionato metu – viena didžiausių Europoje interneto lažybų bendrovių „Unibet“ duoda net 88 proc. tikimybę, kad FIFA neuždraus naudoti vuvuzelų (lažybų santykis 1,14 – 5,00).
„Maždaug 75 proc. besilažinančiųjų stato už tai, kad vuvuzelas bus galima pūsti iki pat čempionato pabaigos“, – pridūrė „Unibet“ bukmekeris Kennethas Pedersenas.
Didžiulis instrumentų keliamas triukšmas džiugina ausų kamštukų pardavėjus. „Ear Plugs Online“ pranešė, kad ausų kamštukų pardavimai išaugo 121 procentu, o nuo čempionato pradžios „Sheppard Medical“ pardavė jau daugiau kaip 400 tūkst. ausų kamštukų.
Tyrėjai nustatė, kad vuvuzelų skleidžiamas garsas yra nuo 113 iki 131 decibelo. Palyginti, būgnų skleidžiamas garsas siekia 122 decibelo, o teisėjo švilpuko – 121,8 decibelo. Medikų teigimu, toks triukšmas po ilgo veikimo gali sutrikdyti žmogaus klausą.
Vuvuzelų gamintojai pranešė, kad jau sukūrė vuvuzelas, kurių skleidžiamas garsas yra 20 decibelų mažesnis.
Pasaulio futbolo čempionato dalyvių pasisakymai apie vuvuzelas:
PAR rinktinės treneris Carlos Alberto Parreira:
– Mes mylime abu (ir vuvuzelas, ir kamuolius – aut. pastaba). Mes mylime vuvuzelas – jos yra mūsų kultūros dalis ir esame pripratę prie jų. Suprantu, kad kai kurie žmonės, žaidėjai turi problemų, bet mes neturėjome problemų nei su vuvuzelomis, nei su kamuoliais.
Prancūzijos rinktinės narys Patrice'as Evra:
– Per vuvuzelas mes negalime išsimiegoti. Žmonės pradeda pūsti jas nuo 6 val. ryto. Dėl vuvuzelų skleidžiamo triukšmo mes negirdime vieni kitų aikštelėje.
Anglijos rinktinės saugas Jamie Carragheris:
– Aš žinau, kad žmonės girdi jas (vuvuzelas) per televizorius, nes mano vaikai skambino ir prašė, kad parvežčiau jiems vuvuzelų. Taigi kelias jau nupirkau ir turiu savo krepšyje. Visi, kuriems yra tekę lankytis „Anfield“ stadione žino, kad aš galiu perrėkti vuvuzelas.