• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetas (NSGK) iš naujo nesvarstys vieno iš Valstybės saugumo departamento (VSD) vadovo pasiūlytų kandidatų -Vyto Lengvenio - į vadinamąją Liustracijos komisiją.

REKLAMA
REKLAMA

Tokį sprendimą Seimo komitetas priėmė ketvirtadienį susirinkęs į neeilinį posėdį.

"Komitetas nusprendė, kad nėra motyvų dėl ko pradėti svarstymą iš naujo. (...) Kompromituojančia medžiagos komitetas šiandien nedisponuoja, todėl komitetas balsavo, ar pradėti svarstymą iš naujo ir daugumos nuomone nusprendė nepradėti. Taip, kad šitai kandidatūrai lieka galioti vakarykštis sprendimas - tai yra pritarta", - žurnalistams po posėdžio sakė NSGK pirmininkas Algimantas Matulevičius.

REKLAMA

Persvarstyti V. Lengvenio kandidatūrą ketvirtadienį pareikalavo komitete dirbantys konservatoriai Rasa Juknevičienė ir Saulius Pečeliūnas, libdemas Rimantas Smetona ir darbietis Rimantas Bašys.

Pasak jų, išaiškėjo naujos aplinkybės, kurios verčia abejoti, ar V. Lengvenis yra tinkamas kandidatas tapti Liustracijos komisijos nariu.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios priešiškos reakcijos VSD Ikiteisminio tyrimo skyriaus viršininkas V. Lengvenis sulaukė parlamentarams sužinojus, jog jis prieš metus vykusio VSD skandalo metu domėjosi, kas naudojasi tam tikrais mobiliojo ryšio telefono numeriais.

Šie numeriai tuo metu priklausė premjerui Gediminui Kirkilui, Seimo pirmininkui Viktorui Muntianui, jo pavaduotojams Andriui Kubiliui, Vydui Gedvilui bei kitiems parlamentarams.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, anot A. Matulevičiaus, tuo metu V. Lengvenis dalyvavo ikiteisminiame tyrime dėl valstybės paslapties išdavimo, todėl privalėjo atlikti savo pareigas.

"Jis rašė laiškus kancleriui dėl Seimo narių, tai jis atlikinėjo tyrimą pagal savo pareigas ir tokius raštus jisai, kaip tyrėjas, turėjo rašyti. (...) Šitas žmogus ne visam tyrimui vadovavo, tik daliai dokumentinei, galbūt daliai ikiteisminio tyrimo", - sakė A. Matulevičius.

REKLAMA

Konservatorė R. Juknevičienė anksčiau yra sakiusi, kad V. Lengvenis vadovauja padaliniui, kuris tyrė buvusio saugumo karininko Vytauto Pociūno žūties Baltarusijoje aplinkybes, bet, pasak NSGK pirmininko, VSD generalinis direktorius Povilas Malakauskas jį patikino, jog V. Lengvenis "nedalyvavo tame tyrime".

REKLAMA

Trečiadienį NSGK nariai pritarė Generalinės prokuratūros prokurorės Ritos Vaitekūnienės ir VSD pareigūno V. Lengvenio skyrimui į Liustracijos komisiją, darbą jie pradėtų tuomet, kai jų skyrimui galutinai pritartų VSD vadovas P. Malakauskas.

R. Vaitekūnienė yra Generalinės prokuratūros Specialiųjų tyrimų skyriaus prokurorė, o V.Lengvenis vadovauja VSD Ikiteisminio tyrimo skyriui bei nuo 2005-ųjų dirba VSD darbo grupės, aptarnaujančios vadinamąją Liustracijos komisiją, pirmininko pavaduotoju.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Komisijos pirmininką VSD vadovas turėtų paskirti, kai bus "sukomplektuota" visa komisija.

Pastaruoju metu vadinamoji Liustracijos komisija byrėjo ir negalėjo realiai vykdyti savo veiklos, nes iš 5 narių buvo telikę du - teisininkas Petras Ragauskas ir politologas Antanas Kulakauskas.

Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, komisijos posėdis yra teisėtas, jeigu jame dalyvauja ne mažiau kaip 3 nariai. Sprendimai taip pat gali būti priimami ne mažesne nei 3 balsų dauguma.

REKLAMA

Anot įstatymo, į komisijos narius vieną kandidatą siūlo Generalinė prokuratūra, po du - VSD ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

Dabar trūksta dar vieno komisijos nario, kurį siūlyti turėtų Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras.

REKLAMA

Komisijos narius ir pirmininką NSGK pritarimu skiria bei atleidžia VSD vadovas.

Pagal šiuo metu galiojantį įstatymą, komisija veikia visuomeniniais pagrindais, tačiau naujoje, prezidento vetuotoje jo redakcijoje numatyta, kad komisijos veikla bus finansuojama iš valstybės biudžeto lėšų, ją sudaryti turėtų 7 nariai, kurių po 2 siūlys prezidentas, generalinis prokuroras, Gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimų centro generalinis direktorius bei 1 VSD vadovas.

Bendrą komisijos sudėtį naujuoju įstatymu būtų pavesta tvirtinti Seimui.

Prezidentui paskelbus veto, naujasis įstatymas neįsigaliojo, tačiau tiek šalies vadovas, tiek parlamentarai yra išsakę aiškų ketinimą jį priimti patobulinus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų