„Puolimas prieš parlamentą ir parlamentarus, taip pat ir viešąją tvarką palaikančius pareigūnus, apsiginklavus lazdomis ir akmenimis, įgauna antivalstybinės veiklos bruožų. Tokiais veiksmais yra peržengiama riba tarp teisės į taikius protestus ir atsakomybės už smurtinius išpuolius“, – rašė Valstybės saugumo departamento Strateginės komunikacijos skyrius.
Šiuo metu VSD renka ir tikrina papildomą informaciją apie protesto Vilniuje ir neramumų neteisėtų migrantų sulaikymo vietoje aplinkybes, galimą šių įvykių koordinavimą, sąsajas tarp asmenų, dalyvaujančių pastarojo meto protestuose, nepriklausomai nuo jų vietos ir turinio.
„Surinkta informacija, įskaitant ir apie įtampą visuomenėje galinčius sukelti veiksnius, tarp jų – ir susijusius su skiepijimo procesais bei kitais pandemijos suvaldymo veiksmais, nuolat teikiama sprendimų priėmėjams ir kompetentingoms institucijoms.
VSD kol kas nėra fiksavęs įrodymais pagrindžiamo užsienio šalių veikimo pastarojo meto protestuose, tačiau juose aktyviai dalyvauja už antivalstybinę veiklą nuteisti ir antilietuviškos retorikos nevengiantys asmenys bei atkartojami Lietuvai priešiški Rusijos ir Baltarusijos naratyvai. Įgarsinti protestuose Lietuvoje, jie vėl tiražuojami minėtų šalių žiniasklaidoje“, – dėstoma komentare.
Pažymėtina, kad nuotaikų radikalizavimu Lietuvos visuomenėje, priešpriešos eskalavimu gali būti suinteresuotos priešiškos užsienio valstybės, nepatenkintos Lietuvos vykdoma užsienio politika, o neramumai visuomenėje ir jos grupių susidūrimai su teisėsauga gali būti išnaudojami siekiant susilpninti Lietuvos gebėjimus įgyvendinti paramą demokratiniams procesams kaimynystėje.
VSD taip pat atkreipia dėmesį, kad, kaip parodė pastarieji įvykiai prie Seimo, neatsakingos manipuliacijos protestuotojų emocijomis gali juos paskatinti radikaliems veiksmams.
Bilotaitė: skandalinga, kad antivalstybinėje veikloje dalyvavo ir Seimo nariai
Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė skandalingu vadina Seimo narių dalyvavimą naktį iš antradienio į trečiadienį vykusiose riaušėse prie Seimo ir teigia, kad jie turės už tai būti įvertinti.
„Aš manau, kad yra skandalinga, kad šioje antivalstybinėje veikloje aktyviai įsitraukia ir dalis tam tikrų Seimo narių – tą mes vakar matėme, veidai buvo matomi vakar ir aš manau, kad turės būti atitinkamas įvertinimas. Aš nesiimsiu to vertinti“, – opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos posėdyje trečiadienį kalbėjo ministrė.
Vėliau ji pridūrė, kad politikai „situaciją kaitino ir aštrino, ir tai buvo akivaizdžiai matoma“.
A. Bilotaitė teigė, jog šiuos veiksmus įvertins „atitinkamos institucijos“ ir parlamentarai turės prisiimti atsakomybę už savo veiksmus.
„Jie veikė prieš valstybę, prieš tautos, kuri juos išrinko, interesus“, – vėliau per spaudos konferenciją sakė ministrė.
Paklausta, ar nesvarsto trauktis iš pareigų, ji teigė turinti premjerės Ingridos Šimonytės palaikymą.
„Manau, kad mano darbą pirmiausia vertins visuomenė ir premjerė. Čia yra premjerės sprendimas ir šiuo metu aš turiu pasitikėjimą ir palaikymą iš premjerės. Manau, kad mes dirbame tikrai sudėtingomis sąlygomis, turime aiškų planą, situacija yra sudėtinga, bet mes einame į priekį“, – kalbėjo A. Bilotaitė.
Per spaudos konferenciją Vidaus reikalų ministerijoje ji teigė, kad dalis piliečių buvo suklaidinti, nors norėjo tiesiog išreikšti savo teisėtą pilietinę poziciją.
„Tai, kas įvyko vakar vakare – smurto veiksmai prieš policijos pareigūnus, prieš valstybės turtą, rodo, kad šio renginio tikslai buvo visai kiti, ir už tai, kas įvyko, yra atsakingi riaušių organizatoriai ir dalyviai“, – kalbėjo ji.
A. Bilotaitė pakartojo mananti, jog šių riaušių sutapimas su neramumais Rūdninkų poligone yra ne atsitiktinumas, o „gerai suplanuota ir koordinuota akcija prieš mūsų valstybę“ ir buvo hibridinio karo dalis.
Apie 5 tūkst. žmonių antradienį buvo susirinkę į sankcionuotą mitingą prie Seimo Vilniuje protestuoti prieš Vyriausybės planuojamus ribojimus imuniteto nuo koronaviruso neturintiems ir nesitestuojantiems žmonėms.
Pasibaigus Seimo posėdžiui dalis protestuotojų užtvėrė išėjimus iš parlamento rūmų bei išvažiavimą iš vidinio Seimo kiemo. Pareigūnams ėmus juos atitraukti nuo pastato, kilo riaušės – į pareigūnus mėtyti buteliai, signalinės raketos, prieš protestuotojus panaudotos ašarinės dujos. Įvykio metu nukentėjo 15 pareigūnų.
Dėl riaušių pradėtas ikiteisminis tyrimas, sulaikyti 26 žmonės.