Antradienį aštuoniems VRK nariams balsavus už, trims buvus prieš ir dviem susilaikius, nuspręsta, kad šio politiko prezidento rinkimų programa neatitinka VRK nustatytų reikalavimų.
„Nors programa ir buvo atnaujinta, iš esmės nurodyti trūkumai nepašalinti“, – sakė VRK darbuotojas Rokas Stabingis.
Rinkimų komisija teigia kelis kartus informavusi pretendentą į prezidentus, kad jo rinkimų programa neatitinka apraše patvirtintų reikalavimų kandidatų programoms. Anot VRK, joje esama teiginių, nukreiptų prieš Lietuvos tarptautinius įsipareigojimus, įskaitant jos narystę NATO, valdžia nepagrįstai, be teisinio pagrindo vadinama išdavikais, taip pat siekiama skleisti nepasitikėjimą užsieniečiais.
Kaip neatitinkantys reikalavimų, nurodomi šie E. Vaitkaus teiginiai programoje: „Jau skelbiamas naujas siekis – mūšio lauke nugalėti branduolinę valstybę, kas reiškia tik viena – ne tik Lietuvos žmonių, bet ir Lietuvos valstybės sunaikinimą. Ir šiame fone Lietuvos prezidentas bučiuoja svetimą vėliavą, Lietuvos valdžia skelbia leidžianti užsieniečiams nesilaikyti Lietuvos įstatymų; Dalyvauti agresyvaus karinio bloko NATO veikloje, ar ne?; Siųsti Lietuvos karius į Vakarų „proxy“ karą Ukrainos teritorijoje, ar ne.“
Kadangi E. Vaitkus nepašalino visų nurodytų neatitikimų, o tik dalį, nutarta VRK leidinyje nurodyti tik jo vardą, pavardę ir tai, kad jo rinkimų programa neatitinka nustatytų reikalavimų.
VRK patvirtintame apraše teigiama, kad kandidato rinkimų programa turi būti parengta laikantis Konstitucijos, Rinkimų kodekso ir kitų teisės aktų nuostatų bei moralės, teisingumo, visuomenės darnos, sąžiningų ir garbingų rinkimų principų.
VRK narys Andrius Vaišnys tvirtino, kad kandidato teisė yra turėti ir pristatyti savo pažiūras, tačiau retoriškai klausė, ar NATO narės valstybės institucija privalo iš savo lėšų apmokėti už tokių teiginių kaip „agresyvus blokas“ skleidimą.
VRK narė Inga Milašiūtė atkreipė dėmesį, kad rinkimų programos neatitikimas aprašui nesudaro pagrindo neregistruoti politiko kandidatu į prezidentus, todėl jeigu jis įvykdys kitus reikalavimus, savo pažiūras jis galės skelbti kitur.
„Taip, mes 1 mln. egzempliorių tiražu tą informacinį leidinį išleidžiame biudžeto lėšomis, valstybės lėšomis, bet jeigu VRK nuspręstų šios programos nespausdinti, (...) mes šitą debatą perkeliame į tiesiogines LRT diskusijas, kurių taisykles netrukus tvirtinsime, nes kandidatas ir toliau turi šias nuostatas ir jas išsakys gyvoje LRT diskusijoje“, – sakė ji.
„Bandau įsivaizduoti, kaip tas dalykas ten turės būti stabdomas ir bandoma neleisti kandidatui pasakyti, ką jis nori pasakyti, nes ten taip pat yra biudžeto lėšos ir mokesčių mokėtojų pinigai“, – tvirtino I. Milašiūtė.
E. Vaitkus savo ruožtu antradienį pareiškė, kad VRK nariai asmeninę nuomonę prilygino įstatymui.
„Nemačiau nė vieno įstatymo ar Konstitucijos paragrafo, kurį esą būčiau pažeidęs. Aš čia matau akivaizdžiai kai kurių komisijos narių politines nuostatas ir asmeninius nusiteikimus, kurie pateikiami kaip įstatymas, kaip teisės aktas. (...) Jokio teisinio dokumento, jokio teisinio įrodymo, kad kažkas mano programoje yra netinkama pagal Lietuvos teisės aktus jūs nepateikėte ir jau trečią kartą svarstote mano programą“, – kalbėjo jis.
„Mano nuomone, tokia VRK yra grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui, tokia VRK veikla sukelia ir akivaizdžiai demonstruoja, kad prezidento rinkimai yra nedemokratiniai, nelygūs ir ne pagal Lietuvos įstatymus“, – sakė politikas.
Prezidento rinkimai vyks gegužės 12 dieną.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!