„Po LAT nutarties paaiškėjus, kad tiekėjas pateikė netikslią informaciją, nors jis atitinka kvalifikacinį reikalavimą, jis atmetamas ir traukiamas į Melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašą. Tokiu atveju galima susidurti ne tik su tiekėjų trūkumu, mažėja konkurencija, nes tiekėjai į Melagingą informaciją pateikusių tiekėjų sąrašą yra įtraukiami vieneriems metams, bet kartu tai tam tikras smūgis pačiai tiekėjų reputacijai. (...) Taip pat daugėja teisminių bylų skaičius“, – antradienį Seimo Ekonomikos komitete teigė D. Vedrickas.
„Siūlomas sprendimas, kad Viešųjų pirkimų įstatyme, taip pat Gynybos saugumo pakeitimo projekte įtvirtinti atvejį kas nėra laikoma melaginga informacija. Tuo nebūtų laikomas netikslių duomenų ar dokumentų pateikimas, jeigu paaiškindamas, patikslindamas, išsamiai apibūdindamas arba papildydamas informaciją tiekėjas įrodo atitiktį reikalavimams“, – kalbėjo jis.
Anot D. Vedricko, tiekėjai neretai pateikdami informaciją padaro klaidų, kurias ištaisę, iki šių metų pradžios LAT nutarimo, galėjo tęsti dalyvavimą viešajame pirkime. Tačiau situacija 2024 m. sausio 4 d. pasikeitė.
„Viešuosiuose pirkimuose perkančiosios organizacijos kelia tam tikrus kvalifikacinius reikalavimus tiekėjams, kad įrodyti jų patirtį vykdant tam tikrą veiklą. Paprastai tai būna reikalavimas tiesiog pateikti informaciją apie panašaus pobūdžio sutarties įvykdymą“, – sakė VPT vadovas.
„Kas dažnai atsitinka, kad tiekėjas teikdamas informaciją apie panašią sutartį suklysta arba pateikia netikslius duomenis (...). Tada perkančioji organizacija prašo tiekėjo patikslinti kvalifikaciją, jeigu mato neatitiktį ir iki 2024 m. sausio 4 d. Lietuvos Aukščiausio Teismo nutarties ta situacija buvo sprendžiama taip, kad jeigu patikslinęs informaciją tiekėjas atitikdavo kvalifikacijos reikalavimą, tai tęsdavo dalyvavimą pirkime, jeigu neatitikdavo, tuomet tiesiog buvo šalinamas iš pirkimų“, – aiškino jis.
Tuo metu Statybininkų asociacijos prezidentas Dalius Gedvilas akcentavo, kad dėl įsigaliojusios LAT nuostatos, situacija tapo ekstremali.
„Šiandien turime ekstremalią situaciją, kada rimtos organizacijos pripažįstamos melagiais ir įtraukiamos į melagingų įmonių sąrašą, nes LAT susiformavo negera nuostata“, – tikino jis.