Iš pažiūros nereikšmingas vieno Vokietijos teismo sprendimas gali tapti labai svarbiu teisiniu precedentu, su kuriuo gali susidurti daugybė „Facebook“ socialinio tinklo vartotojų.
Reutlingeno miesto Pietų Vokietijoje teismo sprendimas gali įeiti į Vokietijos teisės istoriją: tai pirmasis šios šalies teisėjo bandymas konfiskuoti privataus asmens paskyrą „Facebook“ socialiniame tinkle, nes ji byloje laikoma nusikaltimo įrodymu, pranešė šalies nacionalinis transliuotojas SWR.
Reutlingeno teismo nagrinėjama kriminalinė byla yra visiškai įprastinė: joje 20 metų vaikinas kaltinamas įsilaužimu, o tai patvirtinančiu įkalčiu laikoma jo privati žinutė draugui „Facebook“ socialiniame tinkle, kurioje jis prisipažįsta tai padaręs.
Tačiau jei Reutlingeno teismo teisėjui pavyks konfiskuoti įtariamojo paskyrą „Facebook“ tinkle, ekspertų teigimu tai taps svarbiu teisiniu precedentu Vokietijoje, kuris potencialiai gali turėti įtakos tūkstančiams bylų, sakoma pranešime.
Pasak Štutgarte praktikuojančio advokato Carsteno Ulbrichto, iki šiol teisėsaugos pareigūnams Vokietijoje buvo prieinamos tik viešai skelbiamos žinutės vadinamojoje „Facebook“ „sienoje“.
„Tokia praktika visiškai skiriasi nuo naudojamos JAV, – SWR korepondentui sakė advokatas. – Ten advokatai ir tyrėjai jau seniai naudojasi galimybe gauti prieigą prie privataus susirašinėjimo socialiniuose tinkluose.“
Pasak C. Ulbrichto, Vokietijoje teismo sprendimais būna įšaldomos ir konfiskuojamos elektroninio pašto paskyros, tačiau tokie atvejai iki šiol yra labai reti ir labai sudėtingi.
Kad galėtų konfiskuoti el. pašto paskyrą, teisėjai turi išduoti poėmio orderius interneto paslaugų teikėjams, kurie po to yra teismo įpareigojami atskleisti įtariamų asmenų susirašinėjimą teisėsaugos pareigūnams. Tačiau „Facebook“ atveju biurokratinė tvarka yra dar painesnė, nes duomenys apie vartotojų susirašinėjimą yra laikomi JAV esančiuose serveriuose, tai yra, už Vokietijos jurisdikcijos ribų.
Šiuo atveju vykdydama Reutlingeno teismo teisėjo sprendimą „Facebook“ antrinė bendrovė Vokietijoje „Facebook Germany“ pranešė teismui, kad prieigą prie „Facebook“ vartotojų Vokietijoje paskyrų turi tik „Facebook“ atstovybė Airijoje. Pranešama, kad teisėjas jau išsiuntė atitinkamus dokumentus į Dubliną.