Darbo rinka išlieka svarbiausia problema
Nors dauguma Vokietijos bendrovių Estiją, kaip vietą verslui, vertina gerai ar patenkinamai, jos darbo jėgos kvalifikaciją ir profesinio mokymo sistemą vertina prastai. Vokietijos įmonių, veikiančių Lietuvoje, vadovai pastebi, kad paskutinius trejus metus juntamas kvalifikuotų specialistų trūkumas.
Dažnai Vokietijos įmonių, veikiančių Baltijos šalyse, minimas perspektyvaus, į praktiką orientuoto profesinio mokymo įvedimas turėtų būti valstybės prioritetu. Įvedus tokią mokymo sistemą atsirastų pakankamas kvalifikuotų darbuotojų skaičius. Vokietijos įmonių investicinių planų Baltijos šalyse ilgalaikiškumą įrodo ir tai, kad jos aktyviai siekia gerinti esamas sąlygas bei siūlo savo patirtį bei žinias vyriausybės iniciatyvoms švietimo sistemai gerinti.
Baltijos šalys – tinkama vieta verslui
Respondentai Estijoje ir Latvijoje yra iš esmės patenkinti priemonėmis, kurių ėmėsi vyriausybės, siekdamos pagerinti sąlygas investicijoms. Nuo 2012 m. gruodžio 7 d. Lietuvoje dirba nauja vyriausybė, kuriai vadovauja Ministras Pirmininkas Algirdas Butkevičius. Beveik trečdalis apklaustų įmonių Lietuvoje tikisi pagerėjimo, kitas trečdalis - pablogėjimo.
Kaip ir kiekvienais metais ypač svarbus yra bendras šalies vertinimas. Dauguma apklaustų įmonių savo veiklai vėl pasirinktų Baltijos šalis: Estiją rinktųsi 94 proc. apklaustųjų , Latviją - 83 proc. ir Lietuvą 93 proc. Šie Vokietijos bendrovių vertinimai yra rekordiniai, lyginant su visais ankstesniais tyrimais. Vertinant šalies patrauklumą investicijoms Estija ir Lietuva lyginama su kitomis Vidurio ir Rytų Europos šalimis ir išlieka aukščiausiose pozicijose. Iš Latvijoje veikiančių Vokietijos įmonių perspektyvos Estija yra patrauklesnė ir laikoma alternatyvia verslo plėtojimo vieta.
Tarptautiniu mastu Baltijos šalių patrauklumas auga
Šioje apklausoje dalyvavusių 13 Vidurio ir Rytų Europos šalių apklausų vertinimų rezultatai parodė, kad Baltijos šalys iš išorės atrodo mažiau patrauklios nei jas vertina jose veikiančios įmonės. Taip pat akivaizdu, kad išorinis Estijos, Latvijos ir Lietuvos patrauklumas po krizės lyginant su kitomis regiono šalimis augo labiausiai. Estija vertinama kaip patraukliausia iš visų Baltijos šalių, šokteli į 3-ią vietą ir pirmą kartą aplenkia Slovakiją. Kaip ir ankstesniais metais, Lenkija ir Čekija užima aukščiausias pozicijas. Latvija užima 7-tą vietą, o Lietuva - 8-tą.
Pasak Vokietijos ir Baltijos šalių prekybos rūmų atstovų, prisikviesti Vokietijos įmones į Baltijos šalis vis dar labai sunku, tačiau tos, kurios investuoja - nesigaili.