Vokietijos kultūros ministras Berndas Neumannas išplatino pareiškimą, kuriame rašoma, kad Vokietijos vyriausybė tęs kultūros vertybių, rekvizuotų prieš karą ir karo metu, gražinimą teisėtų savininkų paveldėtojams.
B. Neumanno pareiškimas yra reakcija į žurnale "Der Spiegel" paskelbtą interviu su Normanu Rosenthaliu, buvusiu Britanijos Karališkosios manų akademijos sekretoriumi ir vienu įtakingiausiu kuratoriumi Europoje.
Šiame interviu N. Rosenthalis pakartojo savo tezę, kad restituciją reikia sustabdyti, nes iš muziejų išimami vertingi dailės kūriniai tampa ne kaltės karo aukoms išpirkimu, o naudingais sandėriais meno rinkoje. Pirmą kartą N. Rosenthalis apie tai prašneko 2008 metų pabaigoje leidinio "The Art Newspaper" puslapiuose. Savo pokalbyje su "Der Spiegel" žurnalistu restitucijos reikalaujančius paveldėtojus jis pavadino maitvanagiais.
N. Rosenthalis ypač daug kalbėjo apie iš Vokietijos Sovietų Sąjungos karių išvežtus trofėjus. Jo nuomone, visi trofėnijai dailės kūriniai, tarp jų ir garsioji karininko V. Boldino pagrobta (Rusijoje tai vadina išgelbėjimu) Bremeno grafikos lakštų kolekcija, turi likti Rusijoje. Vokiečiams gi šios ir kelių kitų vertingų kolekcijų susigražinimas yra labai svarbus klausimas.
Agentūra "Bloomberg" primena, kad būtent B. Neumannas Vokietijoje įkūrė specialią vyriausybinę agentūrą, kuri nustato dailės kūrinių, saugomų Vokietijos valstybiniuose rinkiniuose, kilmę. Šitaip šalis demontruoja ryžtą ne tik susigražinti, bet ir gražinti kūrinius teisėtiems savininkams.