Amerikiečių, britų ir prancūzų veteranai ketvirtadienį prisijungė prie vokiečių, kad atšvęstų Berlyno oro tilto šešiasdešimtąsias metines. Tai buvo milžiniška aviacijos operacija, išgelbėjusi Berlyno vakarų sektoriaus gyventojus nuo bado, kai sovietai buvo užblokavę miestą 1948 metais.
Nedaugeliui dar gyvuojančių anų laikų lakūnų, kuriems dabar per 80 metų, vokiečiai patiesė raudoną kilimą, kad pagerbtų žmones, gelbėjusius Vakarų Berlyną, kuris Josifo Stalino įsakymu, tapusiu pirmąją šaltojo karo salve, buvo atsietas nuo pasaulio.
1948 birželį sovietams uždarius visus kelius į šį Berlyno rajoną, buvę Vokietijos priešai Vakaruose surengė neregėtą operaciją, kad berlyniečiai nepasiduotų, nepultų į paniką.
„Oro tiltas pavertė priešus draugais, okupantus - gelbėtojais“, - sakė Vokietijos gynybos ministras Franzas Josefas Jungas per iškilmingą ceremoniją Frankfurto tarptautiniame oro uoste, iš kurio anuomet kilo lėktuvai su būtiniausiais produktais pustrečio milijono berlyniečių.
Beveik be pertraukos, net per atšiaurią žiemą, oro tiltu 270 tūkst. skrydžių buvo pergabenta daugiau kaip du milijonai tonų prekių - daugiausia į pagrindinį Tempelhofo oro uostą.
Iki 1949-ųjų gegužės, kai sovietai atšaukė blokadą, atlikdami savo pareigą žuvo 31 amerikiečių ir 39 britų lakūnai. Tačiau krovinių srautas nenutrūko dar iki rugsėjo, siekiant sukaupti atsargas, jeigu sovietai vėl sumanytų blokuoti Vakarų Berlyną.
„Oro tiltas buvo didžiulė sėkmė. Bet ji pareikalavo ir aukų. Mes privalome pagerbti atminimą tų, kurie žuvo, kad laisvoji Berlyno dalis išgyventų laisvėje“, - kalbėjo ketvirtadienį F.J.Jungas.
Tarp svečių buvo JAV karinių oro pajėgų Europoje vadas generolas Rogeris A.Brady, JAV ambasadorius Williamas Timkenas ir buvęs JAV karinių oro pajėgų pulkininkas Gailas Halvorsenas.
Iškilmių dalyviai pamatė ir senutėlio lėktuvo DC-3 skrydį. Tokiais lėktuvais ir buvo gabenami kroviniai į blokuojamą Vakarų Berlyną.
G.Halvorsenas išgarsėjo tais niūriais laikais Vakarų Berlyne, nes gabendamas krovinius jis mėtė iš lėktuvo į miestą vaikams saldainių ryšulėlius su parašiutais, padarytais iš nosinių. Už tai jis buvo pravardžiuojamas „Bombarduotoju saldainiais“.
Dabar 87-erių veterano akyse žėri žiburiukai. Beje, jis Vokietijoje dažnokai lankosi ir kartu su prancūzų ir britų veteranais ketvirtadienį atidarė Oro Tilto muziejų, o penktadienį ketina pasikalbėti su Berlyno moksleiviais.