Paslaugų ir mažmeninės prekybos srityse jau ilgą laiką gyventojai gali sužinoti informacijos ar apmokėti sąskaitą nufotografavę vadinamą QR kodą.
Iš pažiūros jis gali priminti BAR kodą, randamą ant kiekvienos prekės pakuotės. Tačiau skirtumas tas, kad QR kodą galima nuskanuoti nutaikius į jį išmaniojo telefono kamerą – tam nereikia specialaus skenerio.
Telefono kamerai užfiksavus kodą jis inicijuoja tam tikrus telefono veiksmus – pavyzdžiui, atidaro interneto naršyklę ir nuveda į numatytą interneto svetainę.
Socialiniuose tinkluose platinamas pranešimas, kuriame, apsimetus VMI, kaip tik raginama taip padaryti.
Gyventojai dalijasi nuotrauka laiško, kurio tema atrodo gana įtikinimai: „Metinės mokesčių grąžinimo sumos išmokėjimas per QR kodą“.
Vizualiai pranešimas iš tiesų atrodo kaip VMI pranešimas, tačiau jo tekstas dėl klaidų primena netikslų mašininį vertimą iš užsienio kalbos:
„Sveiki, norime Jus informuoti, kad jums skirta metinė mokesčių grąžinimo suma yra pasirengusi. Norėdami ją gauti, prašome nuskanuoti žemiau esantį QR kodą ir prisijungti prie VMI saugaus portalo naudodamiesi savo asmens kodas.“
Vis dėlto VMI įspėja, kad tai yra sukčiai: „Tai grynų gryniausia apgavystė. #sukčiai ieško neatsargių, kad galėtų ištuštinti jų sąskaitas. Būkite budrūs, neskenuokite tokių QR kodų.“
VMI ragina kaskart sulaukus įtartinos SMS žinutės, kurioje pranešimas apie permokas, nedeklaruotas pajamas, apie nesumokėtą baudą, taip pat el. laiško nuo VMI ar kitų institucijų dėl netikėtos subsidijos, būti budriems, nes tai gali būti bandymas sukčiauti.
Pasitaiko atvejų, kai VMI vardas yra naudojamas bandant sukčiauti, pavyzdžiui, siunčiant SMS žinutės ar kitus pranešimus, kreipiant į internetines svetainės, kurios imituoja VMI.
VMI taip pat perspėjame, kad:
- VMI nesiunčia gyventojams pranešimų SMS žinutėmis, kuriose yra papildomos nuorodos.
- SMS žinutes VMI vardu klientai gali gauti užsiregistravę vizitui ar, pvz. dėl gauto pranešimo VMI sistemoje, tačiau nuoroda prie jų nėra pateikiama.
- Kitos institucijos nesiunčia SMS žinučių su informacija apie VMI.
- Sukčių atsiųstoje SMS žinutėje siuntėjo pavadinimas, kurį savo telefone mato SMS žinutės gavėjas, gali būti nurodytas VMI, tačiau tai dar nereiškia, jog žinutę atsiuntė VMI.
- Gautame pranešime pateikiama nuoroda ne į VMI interneto svetainę ar VMI informacines sistemas, bet į kitus internetinius adresus, kurie kartais gali būti vizualiai panašūs į VMI svetainės internetinį adresą.
VMI rekomenduojame nespausti įtartinuose pranešimuose esančių nuorodų.
Gautame pranešime esanti tikroji nuoroda gali būti užmaskuota. Tikrąją nuorodą galite pamatyti atsargiai užvedę ant nuorodos pelės žymeklį, bet jos nespausdami.
Sukčiai yra sukūrę interneto svetainių vizualiai panašių į VMI ir kitų institucijų interneto svetaines, naujienų portalus. Tokiose sukčių svetainėse pateikiama melaginga informacija, išgalvotos sėkmės istorijos investuojant į kriptovaliutas, siūlymai investuoti, padidinti pajamas, užpildyti formas dėl mokesčių nemokėjimo ir pan.